Mashg’ulot maqsadi


Download 16.16 Kb.
Sana16.11.2023
Hajmi16.16 Kb.
#1778364
Bog'liq
Karimova Fotima.5


Mavzu:Maktabgacha yoshdagi bolalarda musiqiy-ritmik harakatlarni o’rgatish.
Mashg’ulot maqsadi: Maktabgacha yoshdagi bolalarda musiqiy-ritmik harakatlar haqida dastlabki tushunchalar berish. Raqsga tushish ko’nikmalarini shakllantirish.Ijobiy hissiy munosabatni yaratish.
Mashg’ulot vazifalari.
Maktabgacha yoshdagi bolalarda jamoasini birlashtirishga ko'maklashish.
Guruh sifatida ishlay olish qobiliyatlarini shakllantirish.
Kutilayotgan natijalar:Bolalar turli musiqiy-ritmik hodisalar haqida to`liq ma`lumotga ega bo`lishadi. Bolalarning mashg`ulot orqali musiqaga oid bilimlari oshadi.
Kerakli jihozlar: Ko’rgazmali qurollar, dekoratsiyalar va bezatilgan xona.
Mashg`ulotni tashkil etish usullari:
Kreativlik.
Tushunarlilik.
Qiziqarlilik
Rag‘batlantirish.
Mashg`ulotning borishi
Bolalarga ko`rgazmali qurollardan foydalanilgan holda ularning ovoz ritmlarini to’g’rilashi so’raladi.
Musiqiy va ritmik harakatlar bo'limida asosiy o'rinni o'yinlar egallaydi.
1) Ritm o'yini "Ritmdan o'ting" ritmik idrok va musiqiy xotirani rivojlantirishga qaratilgan.
2) kommunikativ raqs o'yinlari
Kommunikativ raqs o'yinlarining o'ziga xos xususiyati oddiy harakatlardan iborat bo'lib, ular og'zaki bo'lmagan aloqa elementlarini, sheriklarni almashtirishni, vazifalarni o'ynashni (kim yaxshiroq raqsga tushishini) va boshqalarni o'z ichiga oladi. ularni yod olish uchun.
3."Sinektika" usuli o'zingizni kimnidir (biror narsaning) o'rniga qo'yishni taklif qiladi. Bolalar bog'chasida bu usul empatiya usuli sifatida ishlaydi, bu shuni ko'rsatadiki, bolalar o'zlarini qandaydir o'ziga xos ob'ekt yoki hodisa sifatida ifodalaydilar va bu tasvirning his -tuyg'ulari, tajribalari, kayfiyatlarini uzatadilar. Masalan, bolalar harakatlarini D. Kabalevskiyning "Masxarabozlar" spektaklidagi qayg'uli va quvnoq masxarabozlarga yoki Shumannning "Jasur chavandoz" spektaklidagi barcha to'siqlarni yengib o'tgan jasur chavandozga aylantiradi. Shu bilan birga, musiqa butun organizmga ta'sir qiladi va bu, o'z navbatida, musiqaning ta'siriga ta'sir qiladi. Axir, musiqiy asarlarni idrok etish va tushunish uni ligamentlar, mushaklar, harakat, nafas olish orqali sezishdan iborat.
Raqs bolalarni madaniy muloqot me'yorlariga o'rgatadi. Bolalarda yaxshi niyat va do'stlik tarbiyalanadi. O'g'il bolalar sherigiga ehtiyotkorlik va hurmat qilishni boshlaydilar. Raqs bolani axloqiy tarbiyalash vositalaridan biriga aylanadi.
Download 16.16 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling