Mavzu: a + b, a-b ifodaning qiymatini topish. Darsning maqsadi: Ta'limiy
Download 1.37 Mb.
|
- Bu sahifa navigatsiya:
- 2. Tarbiyaviy
- Darsning borishi: Tashkiliy qism: O’qituvchi
- Bizning shior: Ko’p o’qigan, ko’p bilar. O’qituvchi
- O’qituvchi
Mavzu: a + b, a-b ifodaning qiymatini topish. Darsning maqsadi: 1. Ta'limiy: a) harfli ifodalar bo’yicha misollar tuzish va uni yechishni o’rgatish, tenglamalar yechish, uch xonali sonlarni bo‘lish va ko’paytirish mavzuni mustahkamlash, misol va masala yechish ko’nikmalarini hosil qilish; b) masalalar yechish malakalarini rivojlantirish.
a) o’quvchilarning iqtisodiy savodxonligini oshirish, olgan bilimlarini amaliyotda qo’llay olishga o’rgatish. 3. Rivojlantiruvchi: a) mustaqil ishlash ko’nikmasini rivojlantirish, hamkorlikda ishlashga o’rgatish. Axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi: tavsiya etilgan media manbalardan axborotni izlab topa olish, zarur bo‘lsa uni boshqa ko‘rinishlarga (matn, jadval, sxema va h.k.) o‘tkaza olish; axborotlarni statistik ma’lumotlarning ko‘rinishlarning bir turidan (ustunli, chiziqli va doiraviy diagrammalar, jadvallar, chizmalar) boshqa ko‘rinishga o‘tkaza olish; Dars tipi: bilimlarni mustahkamlash, ko'nikma hosil qilish, malakalarini shakllantirish. Dars uslubi: Og'zaki savol-javob, “Limonlarni ter”, “Zinama-zina”, “Kimning uyi qayerda” didaktik o’yinlari. Dars jihozi: Kompyuter, televizor, turli rasmlar, kartochkalar, darslik. Darsning borishi: Tashkiliy qism: O’qituvchi: Salom aziz bolalar, Bog’dagi gul-lolalar. Bugun hamma sog’lommi, Darsga barcha tayyormi. O’quvchilar: Ustoz bizlar sog’lommiz, Darsga doim tayyormiz. O’qituvchi: Har narsadan xabarchi, Sinfda kim navbatchi? O’quvchi: Har narsadan xabarchi, Sinfda men navbatchi. Sinfda ___ o’quvchi bo’lib, Barchasi darsga tayyor Bizning shior: Ko’p o’qigan, ko’p bilar. O’qituvchi: Rahmat aziz bolalar. Darsning oltin qoidalarini eslab olamiz.O’quvchilar qoidalarni aytadilar. O’qituvchi: Hozir darsimiz nima? O’quvchi: Matematika fanlar ichra shohdir, Aqlli o’quvchi bundan ogohdir. O’qituvchi: Matematika faniga kim asos solgan? O’quvchi: Matematika budir mo’jiza, Al-Xorazmiy bobom asos solgan. Har qadamda duch kelamiz, Hisob –kitob shundan qolgan. Matematika bo’yicha davlat ta’lim standartlari so’raladi. O’quvchilar javob beradilar.
1.Topqirlar 2.Zukkolar 3.Bilimdonlar “Zamon bilan hamnafas” o’yini orqali oynai jahonda yoritib borilayotgan eng so’nngi habarlar bilan tanishtiradilar. 5 ta tashabbus haqidagi bilimlarini namoyish qiladilar Download 1.37 Mb. Do'stlaringiz bilan baham: |
ma'muriyatiga murojaat qiling