Mavzu: Aniq integral. Nyuton–leybnis formulasi


Download 259.91 Kb.
Sana19.06.2023
Hajmi259.91 Kb.
#1599936
Bog'liq
aniq integral


Mavzu:
Aniq integral. Nyuton–leybnis formulasi

Mavzuga oid tayanch tushunchalar:
Soatlar soni: 1 soat

O`quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:
Metod: Aqliy hujim
Shakl: jamoa, guruhda ishlash
Jihoz: darslik, multimediali ilovali disk, ko‘rgazma va tarqatma materiallar.
Nazorat: o`quvchilarning darsda faolligi kuzatilib, hisobga olib boriladi.
Baholash: O`quvchilar bilimi reyting mezonlari asosida baholanib, dars oxirida e`lon qilinadi.

Darsning maqsadi

Maqsadlar:
Ta`limiy: O’quvchilarga Aniq integral. Nyuton–leybnis formulasi haqida tushincha berish
Tarbiyaviy: o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash, fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirish.
Rivojlantiruvchi : O’quvchilarni olgan bilim, malaka ko’nikmalarini yanada mustahkamlash
Tayanch kompetentsiyalar:
Kommunikativ kompetensiya: mantiqiy qonunlar asosida keng qamrovli, mantiqiyasoslangan mulohazalar ketma-ketligini tuza oladi;
mantiqiyasoslanganfikr yuritib, muloqot olib bora oladi;
Fanga oid; hisoblash vositalari yordamida maksimum va minimum nuqtalarini, funksiyaning berilgan nuqtada taqribiy qiymatini topa oladi;
parametrik yoki oshkor ko‘rinishda berilgan sodda funksiyalar grafiklariga urinma va normal to‘g‘ri chiziqlar tenglamalarni yoza oladi;



Dars jarayoni texnologik xaritasi

Ishning nomi

Vaqt

I-bosqich
Tashkiliy qism

2 daqiqa

II-bosqich
O‘tilgan mavzuni takrorlash

3 daqiqa

III-bosqich
Yangi mavzu bayoni

15 daqiqa

IV-bosqich
Mustahkamlash

20 daqiqa

V-bosqich
Dars yakuni va baholash

3 daqiqa


VI-bosqich



2 daqiqa



I. Tashkiliy qism
a) Salomlashish
b) O’quvchilar davomatini aniqlash
v) O’quvchilarning darsga tayorgarligini tekshirish
II. O‘ tilgan mavzuni takrorlash
III. Yangi mavzu bayoni
2-rasmda tasvirlangan shakl egri chiziqli trapetsiya deyiladi. Bu shakl yuqoridan y = f (x) funksiyaning grafigi bilan, quyidan [a, b] kesma bilan, yon tomonlardan esa x=a, x=b to‘g‘ri chiziqlarning kesmalari bilan chegaralangan. [a; b] kesma egri chiziqli trepetsiyaning asosi deyiladi.
Egri chiziqli trapetsiyaning yuzini qaysi formulaga ko‘ra hisoblaymiz, degan savol tug‘iladi.
Bu yuzni S deb belgilaylik. S yuzni f (x) funksiyaning boshlang‘ich funksiyasi yordamida hisoblash mumkin ekan. Shunga oid mulohazalarni keltiramiz.
[a; x] asosli egri chiziqli trapetsiyaning yuzini S(x) deb belgilaymiz (3-rasm), bunda x shu [a; b] kesmadagi istalgan nuqta: x=a bo‘lganda [a; x] kesma nuqtaga aylanadi, shuning uchun S(a)=0; x=b da S(b) = S.
S (x) ni f (x) funksiyaning boshlang‘ich funksiyasi bo‘lishini, ya’ni S ′(x) = f (x) ekanini ko‘rsatamiz.
IV. Mustahkamlash

VI. Uyga vazifa Mavzuni o`qish

O`IBDO: _____________________
Download 259.91 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling