Mavzu: “BO’linma yozuvining o’rtasida yoki oxirida nollar hosil bo’ladigan hollarda bo’lish”


Download 161 Kb.
Sana15.06.2023
Hajmi161 Kb.
#1482829
Bog'liq
Nurmatova O\'




Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universiteti Boshlang'ich ta'lim yo'nalishi 313-guruh talabasi Nurmatova O'g'iloyning Matematika fanidan 4 - sinflar uchun “BO’LINMA YOZUVINING O’RTASIDA YOKI OXIRIDA NOLLAR HOSIL BO’LADIGAN HOLLARDA BO’LISH ” mavzusida tayyorlagan bir soatlik dars

ISHLANMASI




MAVZU: “BO’LINMA YOZUVINING O’RTASIDA YOKI OXIRIDA NOLLAR HOSIL BO’LADIGAN HOLLARDA BO’LISH”

Dars jarayoni va texnologiyasi













Dars bosqichi

Bajariladigan ish mazmuni

Metod

Vaqt













1-bosqich. Tashkiliy qism

O'quvchilar davomati aniqlanadi. Sinfning darsga tayyorligi tekshiriladi. ,,Xotira testi’’ o’tkaziladi.

Suhbat



3 min

2-bosqich.
O’tilgan mavzuni mustahkamlash

Matematika darslarda 4 - sinfda bo’linma yozuvining o’rtasida yoki oxirida nollar hosil bo’ladigan hollarda bo’lish malakalarini, mulohazalarga oid bilimlarini mustahkamlash.
mulohazalarga oid bilimlarini mustahkamlash.

Suhbat

7 min

3-bosqich. Yangi mavzu bayoni

Darslikdagi 788-791 misol va masalalarni bo'lish orqali tushuntiriladi.

Savol-javob

20
min

4-bosqich. Yangi mavzuni mustahkamlash










Yangi mavzuni mustahkamlash 792 - misol mustaqil yechiladi.

Mustaqil ish, savol-javob

10
min










5-bosqich.
Baholash

Darsdagi faolligiga qarab o’quvchilar baholanadi.



Rag'batlan-tiriladi



3 min

6-bosqich. Uyga vazifa berish

Darslikdagi 779 - 780 masala misollar uyga ekanligi aytiladi ularni yechish bo 'yicha ko'rsatmalar beriladi.

Uyga vazifani belgilaydi



2 min



Mavzu: Bo’linma yozuvining o’rtasida yoki oxirida nollar hosil bo’ladigan hollarda bo’lish.
Darsning maqsadi:

  1. ta’limiy maqsad: O'quvchilarning og'zaki va yozma hisoblash malakalarini oshirish.

  2. Tarbiyaviy maqsad: Dars mohiyatini yoritib berish jarayonida topqirlik fazilatlarini tarbiyalab borish.

d) Rivojlantruvchi maqsad: Misolni tez va to'g'ri yechish ko'nikmalarini rivojlantirish.
Dars turi: O’quvchilarning BKM larini mustahkamlovchi
Dars uslubi: Yakka va jamoa bolib ishlash
Dars jihozi: Darsga kerakli jihozlar, darslik ko'rgazmali qurollar, tarqatma materiallar, test topshiriqlari.
Darsning borishi:
Tashkiliy qism: O 'quvchilar diqqatini jamlash
Sinf va o'quvchilarning darsga tayyorgarligini taminlash.
Navbatchi axboroti eshitiladi.
-Bugungi darsimizni boshlashdan oldin aqlni charxlovchi qiziqarli testni ishlaymiz.
O’quvchilarga testlar tarqatiladi.

  1. 3 daqiqa necha sekund?

a)120 b)90
s)300 d) 180
2. 10000 metr necha kilometr?
a) 1 km b) 5 km s) 10 km d)100 km

  1. Og'irlik o'lchovi birliklarini belgilang.

  1. metr, kilometr, santimetr, detsimetr

  2. gramm, kilogram, sentner, tonna

s)minut, soat, sutka
d) yil, asr, hafta



  1. Hamma tomonlari teng bo'lgan tog'ri to'rtburchak nima deb ataladi?

a) kvadrat b) uchburchak
s) burchak d) aylanma

  1. Tomonlari 3 sm va 6 sm bo'lgan to'g'ri to'rtburchakning perimetri nimaga teng?

a) 10 sm b) 18 sm
s) 12 sm d) 3 sm

  1. Ikkita ruchka 400 so’m turadi. Uchta ruchka necha so'm turadi?

a) 500 so'm b) 700 so'm
s) 600 so'm d) 1000 so'm



1

2

3

4

5

6

d

s

b

a

b

s

Yangi mavzu: Bo’linma yozuvining o’rtasida yoki oxirida nollar hosil bo’ladigan hollarda bo’lish.788-792 misol, masalalar.


-Bugungi darsimizda biz bo’linma yozuvining o’rtasida yoki oxirida nollar hosil bo’ladigan hollarda bo’lishni o’rganamiz. Ya’ni bo’linuvchini bo’luvchiga bo’lganda bo’linmaning o’rtasida yoki oxirida nollar hosil bo’ladigan misol va masalarni yechishni o’rganamiz.
788. 1)149 850:37=4050 2)393 470:49=8030
3)120 600:18=6700
789. 1)325 080:54=6020 2)401 200:17=23600
3) 300 000-609*235=300000-143115=156885
790. Masalalarni yeching va yechilishini taqqoslang.
Qisqa yozuv yoziladi :
1. Birinchi kun – 10 ta fartuk
Ikkinchi kun – 8 ta fartuk
Jami ishlatildi – 36 metr
Ikki kunda jami - ? ta fartuk
Bitta fartuk uchun - ? m gazlama
Birinchi kunda - ? metr gazlama
Ikkinchi kunda - ? metr

Ikki kunda jami: 10+8=18 ta fartuk


Bitta fartuk uchun: 36:18=2 metr
Birinchi kunda: 10*2=20 metr
Ikkinchi kunda: 8*2=16 metr



  1. Ikki kunda – 18 ta fartuk

Birinchi kun – 20 metr gazlama
Ikkinchi kun – 16 metr gazlama
Jami - ? metr gazlama
Bitta fartuk uchun - ?
Birinchi kun - ? ta fartuk
Ikkinchi kun - ? ta fartuk
Jami: 20+16=36 metr gazlama
Bitta fartuk uchun: 36:18=2 metr
Birinchi kun: 20:2=10 ta fartuk
Ikkinchi kun: 16:2=8 ta fartuk


791. Mulohaza haqida eslatib o’tiladi. Gaplar o’quvchilardaan tanlab-tanlab o’qitiladi. Mulohaza bo’ladigan gaplarni o’quvchilar daftarlariga yozib oladilar.
- 46:6=8
- Men musiqa maktabida o’qiyman.
- Men – a’lochiman.
- 18-6>3.


Yangi mavzuni mustahkamlash:
792-masala ishlanadi.
- To’g’ri to’rtburchakning yuzi 360 sm2, tomonlaridan biri (bo’yi) 30 sm. Perimetri shu to’g’ri to’rtburchakning perimetriga teng bo’lgan kvadratning yuzini toping.
- Buning uchun biz avvalo, shu to’g’ri to’rtburchakning perimetrini topib olishimiz kerak,so’ngra shu perimetrli kvadratning tomonlarini topib, so’ngra yuzini topamiz.
360sm2:30=12 (12+30)*2=84 sm
84:4=21sm 21*21=441 sm2

O’quvchilarga misollar yozilgan kartochkalar tarqatiladi. Misollar ikki xil variantta bo’ladi. Misollarni yechganlaridan so’ng, javoblarini partadoshlari bilan almashadilar. Javoblar aytiladi, o’quvchilar shu tariqa o’z-o’zlarini baholaydilar.




Darsni yakunlash. O’quvchilar darsda qatnashishi va faolligiga ko’ra baholanadi.


Uyga vazifa: 793-794 misol masalalar. O’quvchilarga yaxshi kayfiyat tilab dars yakunlanadi.


Download 161 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling