1-soatlik dars ishlanmasi Mavzu: Boshlang‘ich funksiya va integral (11-sinf) Darsning maqsadi. Ta’limiy
Mavzu: Boshlang‘ich funksiya va integral (11-sinf) Reja:
Toshkent viloyati Chirchiq Davlat Pedagogika Instituti
Aniq fanlar fakulteti
MO'M17/2- guruh talabasi
Shomalikova Mohinurning
1-soatlik dars ishlanmasi
Mavzu: Boshlang‘ich funksiya va integral
(11-sinf)
Darsning maqsadi.
Ta’limiy-boshlang’ich funksiya va uning xossallarini tushintirib berish,o’quvchilarda mavzu yuzasidan tasavvurni hosil qilish va shakllantirish
Tarbiyaviy-o’rganilayotgan mavzuga qiziqish uyg’otish,raqibni hurmat qilish,jamoada ishlash ,diqqatni jamlash ni o’rgatish
Rivojlantiruvchi-darslik bilan ishlash,xulosa,tanqidiy qarash,ijodiy yondashish,umumlashtirish,xotiraning rivojlanishiga imkoniyat
Darsni tashkil etish texnologiyasi
Usul-ko’rgazmali,amaliy
Shakl-jamoada
Vosita-Kompyuter,slaydlar,tarqatma
Metod
Baholash-rag’bat
Darsdan kutilayotgan natija-O’quvchilarda boshlang’ich funksuya va aniq integral mavzusi yuzasidan tasavvur va tushunchaning hosil bo’lishi,misollar yechishda ko’nikmaning vujudga kelishi Baholash mezoni
4-bilimdon
3-intiluvchan
5-mahoratli
Darsning borishi
T/r
|
Dars jarayoning borishi
|
Vaqti
|
1
|
Tashkiliy qism
|
3-daqiqa
|
2
|
O’tilgan mavzuni mustahkamlash
|
5-daqiqa
|
3
|
Yangi mavzu bo’yicha o’qituvchi ma’ruzasi
|
20-daqiqa
|
4
|
O’quvchilar tushunchasini aniqlash(mustahkamlash uchun misollar)
|
5-qaqiqa
|
5
|
“Ekspress” testlarni to’ldirish
|
2-daqiqa
|
6
|
“Sinkveyn” metodi bilan ishlash
|
4-daqiqa
|
7
|
Dars yakunini chiqarish va baholash
|
3-daqiqa
|
8
|
Uyga vazifa
|
3-daqiqa
| |
Jami:
|
45-daqiqa
| Yangi mavzu bayoni Reja: 1.Boshlang’ich funksiya haqida tushuncha. 2.Boshlang’ich funksiya va aniqmas integral xossalari. 3.Misollar ishlash
“Ekspres” testlar(bo’sh qoldirilgan joylarni zarur so’zlar bilan to’ldiring)
1.y=f(x) funksiyaning hosilasi nolga teng bo’lgan nuqtalar_____________ deyiladi.
2.Funksiyaning lokal maksimum va lokal minimumlariga uning____________ deyiladi.
3.Yig’indining hosilasi ___________ ga teng.
3.Ayirmaning hosilasi______________ ga teng.
4.O’zgarmas ko’paytuvchini hosila belgisidan ___________ chiqarish mumkin.
5.Hosila funksiyaning_________ tezligi.
6.Hosilani topish amali____________deyiladi.
“Sinkveyn” metodi(o’quvchinin o’rganilgan mavzu haqida o’z fikrini lo’nda va qisqa bayon etishi)
1.
|
Mavzu mazmunini ifodalovchi so’z-o’zak(tushuncha)
|
2.
|
Bu tushunchani harakterlovchi ikkita sifat.
|
3.
|
Bu tushunchaning harakati yoki ta’sirini ifodalovchi fe’l
|
4.
|
Sinkveyn tuzuvchining bu tushunchaga bo’lgan munosabatini bir nechta so’z bilan ifodasi
|
5.
|
Shu tushuncha bilan bog’liq tasavvur,o’xshatish
| Mavzuni mustahkamlash uchun misollar Quyidagi funksiyalarning boshlang’ich funksiyalarini toping.
Uyga vazifa
Darslikning 83-sahifasida
berilgan 2,3,4,5 -misollarni yeching.
http://fayllar.org
Do'stlaringiz bilan baham: |