Mavzu: Ot so‘z turkimi. Kasb-hunar otlarining yasalishi.
Mavzuga doir tayanch tushuncha va iboralar: ot, predmet, nom, atoqli, turdosh, aniq, mavhum.
Soatlar soni: 1 soat
|
Mavzuning qisqacha ta’rifi: So‘z turkumlari haqida.
|
O‘quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi
Metod: bahs-munozara
Shakl: amaliy bajarish, kichik guruhlarda ishlash.
Jihoz: dars ishlanmalari, jadval, markerlar, vatman qog‘ozi, zamonaviy texnika vositalari.
Nazorat: o‘z-o‘zini nazorat qilish, guruh ichida nazorat, ustozning nazorati
Baholash: rag‘bat varaqalari va shakllari.
|
Mashg‘ulotning maqsad va vazifalari:
|
Maqsadlar:
Ta’limiy: - Ta’limiy: 5- sinfda so‘z turkumlari yuzasidan olingan bilim, ko‘nikma, malakalarni eslatish, kengaytirish.
Tarbiyaviy: Vatanni sevish, buyuk ajdodlarimizday har tomonlama yetuk inson bo‘lish ruhida tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: So‘zlarning so‘roqlari va ma’nolariga ko‘ra turkumlarga ajratish malakalarini, chiroyli yozish malakalarini rivojlantirish.
|
Kutilayotgan natija:
|
Dars yakunida o‘quvchilar: Ot so‘z turkumiga oid so‘zlarni ma`nosiga ko‘ra ajrata olishi, chiroyli va xatosiz yoza olishishlari kerak.
|
Dars yakunida o‘quvchi bajara oladi (Malaka):
|
Bajariladigan ish mazmuni
|
Metod
|
Vaqt
|
1-bosqich: tashkiliy qism
|
1) Kichik guruhda ishlash.
|
Belgilar orqali
|
2 daq.
|
2-bosqich: refleksiya) Ehtiyojlarni aniqlash
|
1) o‘tilgan mashg‘ulotning asosiy mazmunini eslash.
Refleksiya.
2) Yangi mavzu va rejasi bilan tanishtirish
|
Slayd asosida
|
6 daq
2 daq
|
3-bosqich:
Mashg‘ulotning borishi
|
1) Ko‘rgazma (slayd)lar asosida ustozning yangi mavzu bayoni.
2) Kichik guruhda bahs-munozara o‘tkazish.
3) O‘qituvchining mashg‘ulotni xulosalashi
|
Ko‘rgazma (slayd)lar asosida
Kichik guruhda ishlash
Ko‘rgazma, (slayd)lar asosida
|
10 daq
4 daq.
3 daq.
|
4-bosqich: Mustahkamlash
|
Guruhlarga yangi mavzu asosida topshiriqlar (tarqatmalar, didaktik materiallar testlar iterfaol mashqlar) berish. Bu topshiriq uchun 6 daqiqa vaqt ajratish. Guruhlar taqdimotini o‘tkazish, hisobotlarni tahlil qilish, xulosalash hamda rag‘batlash.
|
Mustaqil ish
|
10 daq.
|
5-bosqich: Baholash)
Mashg‘ulot yakuni
|
1) O‘quvchilar yoki guruhlar tomonidan berilgan javoblar tahlili va baholash.
2) O‘quvchilarni dars davomidagi yutuq va kamchiliklarini izohli tushuntirish va to‘ldirish.
|
Guruhni baholash
|
3 daq.
3 daq.
|
6-bosqich: Uyga vazifa
|
Mavzu yuzasidan topshiriqlar berish.
|
|
2 daq.
|