Mavzu: sifat so‘z turkimini o‘rganish darslari


Download 84.5 Kb.
bet1/8
Sana23.04.2023
Hajmi84.5 Kb.
#1383079
  1   2   3   4   5   6   7   8
Bog'liq
Sifat so‘z turkimini o‘rganishdagi leksik-semantik mashqlar


Sifat so‘z turkimini o‘rganishdagi leksik-semantik mashqlar
Reja:


1. Belgini bildirgan so‘zlar. I- sinf.
2. Narsa va shaxs nomini bildirgan so‘zlar. II- sinf.
3. Sifat so‘z turkimi. Sifatlarni otlarga bog‘lanishi. Sifat yasovchi qo‘shimchalar.III- sinf.
4. Sifat. IV- sinf.

Sifatni o‘rganish tizimi, materalni leksik va grammatik izchillik bilan boyitib, murakkablashtirib borishni ko‘zda tutadi. O‘quvchilar 1 va 2- sifda sifatning leksik ma’nosini kuzatadilar, sifatga qanday? qanaqa? so‘rog‘ini berishga o‘rgadilar. 3- sinfda sifat so‘z turkimi sifatida o‘rganiladi. 4- sinfda ilgari o‘rganilganlar takrorlanib, grammatik materialga bog‘liq holda qip-qizil, yam-yashil kabi orttirma darajadagi sifatlarning yozilishi o‘rgatiladi. Ona tili va o‘qish darslarida o‘quvchilar nutqi yangi-yangi sifatlar bilan boyitiladi, ularga oldindan ma’lum bo‘lgan sifatlarning ma’nosida


boshlang‘ich sinflarda sifat quydagi izchillikda o‘ganiladi.

  1. Sifat bilan dastlabki tanishtirish (1-2 sinf)

Dars ishlanmasi (1- sinf)
Mavzu: Belgini bildirgan so‘zlar.
Darsning maqsadi: Belgini bildirgan so‘zlar haqida tushuncha berish, belgini bildirgan so‘zlarga beriladigan savollar belgini bildirgan so‘zlar bilan bog‘lanishi haqida tushuntirish. Dars davomida keltirilgan misollar orqali ekalogik tarbiya berish.
Darsning turi:Yangi bilim beruvchi.
Darsning uslubi: ko‘rgazmali suhbat.
Darsning jihozi: turli narsalarning belgisi aks etgan rasmlar, kesma harflar.
Darsning borishi:
Tashkiliy qism:
Mavzu o‘quvchilarning harsalarning belgisini anglatadigan so‘zlar haqidagi daslabki mashg‘ulot hisoblanib, kelajakda o‘rganiladigan sifat so‘z turkumlari haqidagi bilimga asos bo‘ladi. Bu darsda narsalarning o‘quvchilarga yaqqol tanish, aniq belgilari ni misol qilib olib, rasmlar asosida ko‘rsatish kerak.

  1. 137-mashq. Topishmoq o‘qitiladi. Topishmoqda nima haqida so‘z yuritilgani so‘raladi, topishmoq javobi bo‘lgan sabzini qaysi belgisiga ko‘ra aniqlangani so‘raladi.Ajratilgan so‘zlar o‘qitiladi.Ana shu so‘zlarga so‘roq beriladi. Belgini bildirgan so‘zlarni narsa bildirgan so‘zlar bilan birgalikda ko‘chiradilar.Mashqni xattaxtada o‘quvchilar tomonidan o‘qituvchi na’munasi asosida bajarilishi tavsiya etiladi:

Qizil yuzli pari, mayda o‘rim sochlari, ochiq maydonda, yalang maydonda.
2. 138-mashq.Mashq yuzasidan avval og‘zaki topshiriq, yani qanday? So‘rog‘iga javob berish bajariladi. Belgini bildirgan so‘zlar aniqlangandan so‘ng savollarga yozma ravishda javob yoziladi.
Qanday? bog‘- Mevali bog‘.
Qanday? gullar- Oq, pushti gullar.
Qanday? mevalar-Shirin va mazali mevalar.
3.Ijodiy diktand.
…asal, ….. olma
… paxta, …darax
O‘quvchilar nima bildirgan so‘zlar yoniga mos belgi bildirgan so‘zlarni yoniga mos belgi bildirgan so‘zlarni yozib qo‘yishlari shart.
4.139-mashq.

Download 84.5 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3   4   5   6   7   8




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling