Sana ____ ___________
5-sinf ona tili
Mavzu: Sintaksi va punktuatsiya
Darsning maqsadi:
ta’limiy maqsad-o’quvchilarning ongida Sintaksi va punktuatsiyabo’yicha bilim va ko’nikma hosil qilish;
tarbiyaviy maqsad- o’quvchilarni sog’lom turmush tarzi ruhida tarbiyalash;
rivojlantiruvchi maqsad- o’quvchlarning yratuvchanlik tuyg’usini rivojlantirish.
Darsning rejasi:
Tashkiliy qism;
Yangi mavzu bayoni;
Mashqlar ustida ishlash;
O’quvchilarni baholash;
Uyga vazifra berish;
Darsning jihozi: 5-sinf ona tili darsligi, tarqatmalar.
Darsning bosqichli jadvali:
№
|
Darsning bosqichlari
|
Vaqt
|
1
|
Tashkiliy qism
|
3 daqiqa
|
2
|
Guruhlarga topshiriqlar berish orqali o’tilgan mavzuni so’rash
|
10 daqiqa
|
3
|
Yangi mavzuni bayon etish
|
15 daqiqa
|
4
|
Xotira mashqlari va mashqlar bajarish orqali mavzuni mustahkamlash.
|
10 daqiqa
|
5
|
Dars yakuni va o’quvchilarni baholash
|
5 daqiqa
|
6
|
Uyga topshiriq berish
|
2 daqiqa
|
Dars turi: yangi bilim beruvchi
Dars uslubi: suhbat, ko’rsatish
Darsning borishi
Tashkiliy qism:
salomlashish
davomatni aniqlash
d)sinf xonasi va o’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish
O’tilgan mavzuni so’rash:
O’tilgan mavzuni o’quvchilar bilan savol-topshiriqlar orqali yakka tartibda suhbat orqali so’rayman.
Yangi mavzu bayoni
Y angi mavzuga o’quvchilarni kirish topshiriqlari orqali olib kiraman.
K irish topshiriqlari bajarib bo’lingach, o’quvchilarga mavzu yuzasidan ma’lumot beraman:
Yangi mavzuni mustahkamlash
Mavzu yuzasidan berilgan ma’lumotlarni o’quvchilarga darslikdagi mashqlarni “Kim tez va to’g’ri bajaradi?” o’yini orqali mustahkamlayman.
Darsni yakunlash
O’tilgan mavzu yuzasidan quyidagi savol-topshiriqlar asosida suhbat o’tkazaman:
Darsda eng ko’p ball to’plagan o’quvchini “Eng faol o’quvchi” naminatsiyasi g’olibi deb e’lon qilaman. Darsda kam ishtirok etgan o’quvchilarga qo’shimcha savollar beraman.
O’quvchilarningh baholarini e’lon qilaman.
Uyga vazifa:
Do'stlaringiz bilan baham: |