MAVZU: YORUG’LIKNING TABIIY VA SUN’IY MANBALARI. YORUG’LIKNING TO’G’RI CHIZIQ BO’YLAB TARQALISHI. SOYA VA YARIM SOYA .
Darsning maqsadi:
Ta’limiy: — yorug’likning tabiiy va sun’iy manbalari haqida ma’lumotlar berish, o’quvchilarga yorug’likning to’g’ri chiziq bo’ylab tarqalish qonunini o’rgatish;- soya va yarim soya haqida tushuncha berish.yorug’lik nuri va yorug’likni qabul qilgichlar haqida tasavvurlarni shakllantirish;
Tarbiyaviy: Aqliy tarbiya berish. O’quvchilarga aqliy va estetik tarbiya berish.
Rivojlantiruvchi: Mantiqiy fikrlash qobiliyatini rivojlantirish.
Tayanch kompitensiyalar: Axborot bilan ishlash kompetensiyasi: turli axborot manbalaridan kerakli ma’lumotlarni mustaqil ravishda izlab topa olishi va ulardan foydalanish, axborot xavfsizligi qoidalarini bilish va rioya qila olish.
O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi: o‘zlashtirgan bilimlariga tayangan holda mustaqil ravishda o‘zining fizik bilimlarini rivojlantirish, turli didaktik topshiriqlarni bajara olish, o‘z xattiharakatini muqobil baholay olish.
DTS talabi: Yorug’likning tabiiy va sun’iy manbalari haqida tushunchaga ega bo’lishi. Yorug’likning to’g’ri chiziq bo’ylab tarqalishi. Soya va yarim soya haqida tushunchaga ega bo’lishi.
Dars turi:Yangi bilim beruvchi.
Darsning usuli:Suhbat aqliy hujum. Faol ma’ruza.
Dars materiallari:1.Fizika darsligi va multimediya darslik. Kompyuter. CD disk.
2. Elektr lampochkasi, sham, ko’zgular, lyuminessent lampa, quyosh nuridan ishlaydigan kalkulyator, fotosurat, oftobda qoraygan gazmol yoki gazeta parchasi.
Darsning borishi:
1.Tashkiliy qism: Guruhlar o’qituvchining rahbarligida biror usulni qo’llab hosil qilinadi. Yangi mavzuga doir tushunchalardan foydalanishni tavsiya etamiz. Masalan: Quyosh, Yulduz, oy, lampochka, sham, olov, fotoapparat va hokazo. Taqdimotda o’quvchilar o’z bilganlarini bayon qiladilar.
Do'stlaringiz bilan baham: |