Mavzularni takrorlash


Download 1.24 Mb.
bet1/27
Sana21.11.2020
Hajmi1.24 Mb.
#148961
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   27
Bog'liq
@yosh ustozlar algebra 8 sinf konspekt


Aim.Uz

Sana: «___» _____________ 201__ y.

Mavzu: 7-SINF “ALGEBRA” KURSIDA O’RGANILGAN

MAVZULARNI TAKRORLASH
Darsning maqsadi: 7-sinfda o’tilgan mavzularni takrorlash, 8-sinf kursiga poydevor yaratish. O’quvchilarni tashkilotchilikka, mustakillikka, aniqlikda tarbiyalash. O’quvchilarning fikrlash qobiliyatini rivojlantirish.
Darsning ko’rgazmali qurollari: ______________________________
Darsning borishi:
1. Tashkiliy qism salom-alik qilish, davomatni tekshirish, zarur ko’rgazmali qurol va jihozlarni darsga hozirlash;

2. O’tilganlarni takrorlash va yangi mavzuni boshlashga hozirlik – yangi mavzu bilan bog’liq o’tilgan dars mavzularini takrorlash; o’quvchilarning yangi
mavzuni o’tishdan oldin bu mavzuga oid bilim darajalarini aniqiash, baholash
va yangi materialni o’zlashtirishga tayyorlash; yangi dars maqsadini tushuntirish;

3. Yangi mavzuni yoritish va Yangi mavzuni mustahkamlash:
1. Algebraik ifodaning son qiymatini toping:

1) S=2(ab+ac+bc), bunda a=5, b=4, c=10;

2) V=, bunda h=12, a=10, b=8;

3) , bunda a=10, b=40, n=16;

4) V, bunda a=30, b=20, h=25;

2. Qavslarni oching va soddalashtiring:

1) 7a-(5a+4b); 2) 9x-(7y-4x);

3) –(2a-3b)-(-a+3b); 4) 8x-(3y+5x)-(-2y-x).

3. Agar:

1) v=60; 2) v=75; 3) v=90; 4) v=100

bo’lsa, u holda ifodaning son qiymatini toping.

4. Har bir to’g’ri javob uchun: matematikadan k ball, ingliz tilidan m ball, ona tili va adabiyotidan n ball qo’yiladi. Nodira matematikadan a ta, ingliz tilidan b ta, ona tili va adabiyotidan c ta savolga to’g’ri javob berdi:

1) Nodira to’plagan jami ballni hisoblash uchun ifoda tuzing;

2) agar a=35, b=34, c=36; k=3,1; m=2,1 va n=1,1 bo’lsa, u jami qancha ball to’plagan?

5. Tenglamani yeching:

1) 2x+15=3x-11; 2) 7-5x=x-2;

3) 2(x-3)=3(2-x); 4) -3(4-x)=2(x-5).

6. Tenglamani yeching:

1) 3,2x+1,8x=6x-3,5; 2) 7,5x-2,5x=7x-10;

3) 0,5·(0,4x-8)=5(0,2x-1); 4) 2,4(5x-3)=-0,8(10-5x).

7. Sayyoh 3 km va qolgan yo’lning 1/3 qismini o’tgach, hisoblab ko’rsa, jami yo’lning yarmiga yetishi uchun yana 1 km masofa qolibdi. Jami yo’l necha kilometr ekan?

8. Uzunligi 9,9 m bo’lgan simni ikki qismga bo’lishdi. Agar:

1) bo’laklardan biri ikkinchisidan 20% qisqa bo’lsa;

2) bo’laklardan biri ikkinchisidan 20% uzun bo’lsa, har bir bo’lakning uzunligini toping.

9. 1) Bir son ikkinchi sonning 45% ini tashkil qiladi. Sonlardan biri ikkinchisidan 66 taga ko’p bo’lsa, shu sonlarni toping.

2) Bir son ikkinchi sonning 30% ini tashkil qiladi. Sonlardan biri ikkinchisidan 35 taga kam bo’lsa, shu sonlarni toping.



10. Bir qishloqdan ikkinchi qishloqqa piyoda 4 km/soat tezlik bilan yo’lga chiqdi. Oradan 2 soat o’tgach, piyodaning ketidan 10 km/soat tezlik bilan velosipedchi yo’lga chiqdi. U ikkinchi qishloqqa piyodadan 1 soat avval yetib keldi. Qishloqlar orasidagi masofani toping.

11. Hisoblang:


12. Birhadni standart shaklda yozing va son qiymatini hisoblang:

1) ba 8ac, bunda a=1/2, b=-3, c=2;

2) , bunda x=3, y=1/9.

13. Ko’phadni standart shaklga keltiring:

1)

2)

Amallarni bajaring: (14-15)

14. 1)

2)



3) 4)

15. 1) 3)

2) 4);



Download 1.24 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   27




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling