OLIY VA O’RTA MAXSUS TA’LIM VAZIRLIGI BUXORO DAVLAT UNIVERSITETI BOSHLANG’ICH TA’LIM SIRTQI YO’NALISHI
RASHIDOVA DILNOZANING UMUMIY PEDAGOGIKA FANIDAN
MUSTAQIL ISHI ASOSIDA
TARBIYA QONUNIYATLARI, TAMOYILLARI VA
METODLARI
MAVZUSIDA TAYYORLAGAN DARS ISHLANMASI
Bajardi: Tekshirdi:
Buxoro-2022 Sana: Fan: Umumiy pedagogika Guruh: 9-1BTUS-20
Mavzu: Tarbiya qonuniyatlari,tamoyillari va metodlari
Dars maqsadi:Ta’limiy:Tarbiya qonunlari,tamoyillari va metodlari haqida tushuncha berish.
Tarbiyaviy:O’quvchilarni axloqiy,mehnat,aqliy,estetik ruhda tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi:Talabalar o’g’zaki va yozma nutqlarini shakllantirish,dunyoqarashini kengaytirish. Dars turi:yangi bilim berish Dars metodi:tushuntirish,suhbat,savol-javob,o’g’zaki,interfaol metodlar,BBB va Klaster metodlari. Dars jihozlari:ko’rgazmalar,tarqatmalar,AKT,videoproyektor,testlar Darsning borishi. 1.Tashkiliy bosqich. 1.Tashkiliy bosqich. Salomlashish,davomatni aniqlash,navbatchi axboroti
2.O’tgan mavzuni takrorlash. “Fikriy hujum” metodi
Savol:Tarbiya nazariyasi nimalarni o’rganadi?
Javob:Tarbiya nazariyasi - pedagogika fanining bir qismi bo’lib, tarbiyaviy jarayonning mazmuni, usuli va tashkil etilishi masalalarini o’rganadi. U Markaziy Osiyo faylasuflarining va xalq pedagogikasining tarbiya borasidagi boy tajribasiga tayanadi.
Savol:Tarbiya jarayoni deganda nimani tushunamiz?
Javob:Tarbiya jarayonining mohiyati shu jarayon uchun xarakterli bo’lgan va muayyan qonuniyatlarda namoyon bo’ladigan ichki aloqa va munosabatlarni aks ettiradi.
Do'stlaringiz bilan baham: |