Ona tili Mavzu: Boshlang‘ich sinf ona tili darslarida «Gapning bosh bo‘laklari» mavzusini o‘rganish


Download 15.86 Kb.
Sana14.12.2021
Hajmi15.86 Kb.
#181080
Bog'liq
мухиддинова гавхар


Ona tili

Mavzu: Boshlang‘ich sinf ona tili darslarida «Gapning bosh bo‘laklari» mavzusini o‘rganish

Darsning maqsadi: A) ta’limiy: o'quvchilarni unli va undosh tovushlarni to'g'ri aytishga o'rgatish, undosh tovushlar va undosh harflar haqidagi bilimlarini aniqlash, undosh tovushlarni hosil bo`lishi, ularni so`z tarkibida aniqlay olishini mustahkamlash unli va undosh tovushlarning farqlashga o’rgatish, unli tovushlar bo’g’in hosil qilishini o’rgatish.

B) tarbiyaviy: topqirlikka, ziyrak, hushyor, chaqqon harakat qilishga o'rgatish



O‘quvchilarda shakllantiriladigan tayanch kompetensiya elementlari:

2. Axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi:

manbalardan ma’lumotlarni izlab topa olish;

4. Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi:

sinfdagi jihozlar, o‘quv qurollarini asrab-avaylash;

O‘quvchilarda shakllanadigan fanga oid kompetensiya elementlari:


  • FK1 Nutqiy kompetensiya (tinglab tushunish, so‘zlash, o‘qish, yozish):

  • o‘qituvchi nutqini, video va audio (multimedia ilovalari) matnlarni topshiriqlarini tinglab tushuna oladi;

  • rasmlar asosida va o‘qib eshittirilgan matn yuzasidan suhbatga kirisha oladi;

Darsning metodi: tushuntirish, musobaqa, mustaqil ishlash, savol-javob, suhbat, ta’limiy o’yinlar.

Darsning tipi: aralash.

Darsning shiori: “Puxta bilim va a’lo natija!”

Darsning borishi

Gap bo‘laklari haqida umumiy ma’lumot

Gapda biror so‘roqqa javob bo‘lgan vao‘zaro tobе boG‘langan so‘z yoki so‘z birikmasi gap bo‘lagi  dеb ataladi. Gap bo‘laklarini bеlgilashda asosiy xususiyat ular orasidagi sintaktik aloqadir. So‘zlarga so‘roq bеrish, ularning qaysi turkumga mansubligi, gap ichida joylashish tartibi, qanday qo‘shimchalar olishi tom ma'noda  gap bo‘laklarining turlarini bеlgilashda asos bo‘la olmaydi. Gap bo‘laklarining turi odatda bir-biriga nisbatan aniqlanadi: ega kеsimga nisbatan, aniqlovchi aniqlanmishga nisbatan, hol hollanmishga nisbatan, to‘ldiruvchi to‘ldirilmishga nisbatan aniqlanadi.  Nisbat bеriluvchi bo‘lak bo‘lmas ekan, u yoki bu gap bo‘lagi haqida gapirish mumkin emas. 

Gap bo‘laklarining gap tarkibidagi mavqei bir xil emas. Ba’zi gap bo‘laklari gap qurilishida markaziy o‘rinni egallaydi, bunday bo‘laklarsiz fikr anglashilmaydi. Ayrim bo‘laklar esa gap qurilishida asosiy rol o‘ynamaydi, ularning ishtirokisiz ham  bosh bo‘laklar orqali fikr anglashilaveradi. Shunga ko‘ra gap bo‘laklari ikki turga ajratiladi:

1) bosh bo‘laklar;

2) ikkinchi darajali bo‘laklar.

DARSNING BLOK-SXEMASI





DARSNING BOSQICHLARI


VAQT


1.


Tashkiliy qism


5


2.


0’tilgan mavzuni so’rash


10


3.


Yangi mavzu bayoni


10


4.


Yangi mavzuni mustahkamlash. Darslik ustida ishlash


10


5.


Dam olish daqiqasi


2


6.

Kim topag’on” o’yini, “Baliq skeleti” metodi , “So’z tuz” o’yini




4


7.


Dars yakuni


2


8.


Uyga topshiriqlar


2


Darsning borishi:




  1. Tashkiliy qism.


O'quvchilarning darsga tayyorgarligini kuzatish.

1. Diqqatni jamlash mashqini bajarish.




  1. O‘quvchilarga yaxshi kayfiyat tilash va darsning “Do’stona kelishuv” qoidalarini eslatib o‘tish.



Download 15.86 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling