Ko’rdim:__________________O’TIBDO’_____________2015
9-sinf. Chizmachilik. 17-dars___________________________________________2015
Mavzu: Chizmachilikda shartlilik va soddalashtirishlar.
Ta’limiy maqsad: Oquvchilarning shartlilik va soddalashtirish bo`yicha BKM larini tekshirish. Bo`ylama va ko`ndalang qirqim haqida tushuncha berish.
Tarbiyaviy maqsad: Chizmalarning xalq xo’jaligida muhim o’rin tutishligini o’quvchilar ongiga singdirib borish.
Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarning grafik savodxonligini mustahkamlash.
Dars turi: Aralash.
Shakllantiriladigan kompetensiyalar: Kommunikativ kompеtеnsiya,
Chizmalarni chizishni o‘rganish, tahlil qilish va o‘z-o‘zini nazorat qilish kompetensiyasi
Chizmalarni o‘qish tartibi va chizmani ketma-ketlikda to‘g‘ri bajarish kompetensiyasi
Chizmachilikda qo‘llaniladigan atamalarni bilish va chizmalarni o‘qishda qo‘llay olish kompetensiyasi
Dars metodi: Noan’anaviy. Amalga oshirish usullari: taqdimot, savol-javob, amaliy mashg’ulot, kichik guruhlar bilan ishlash, darslik bilan ishlash.
Dars jihozi: Standart va qo`lda bajarilgan o`quv plakatlar, darslik.
Asosiy tushuncha va atamalar: Bo`ylama qirqim, ko`ndalang qirqim.
Darsning borishi:
Darsning blok chizmasi
|
1
|
Tashkiliy qism: Salomlashish. Davomatni aniqlash
O’quvchilarning darsga tayyorligini nazorat qilish
|
3
|
2
|
Uy vazifasini tekshirish, o’tilgan mavzularni qaytarish.
|
7
|
3
|
Yangi mavzuni o’rganish, amaliy mashg’ulot
|
30
|
4
|
O’tilgan mavzuni mustahkamlash.
|
3
|
5
|
Uyga vazifa berish.
|
2
| Tashkiliy qism: Salomlashish. Davomatni aniqlash. Sinf xonasi va o’quvchilarning darsga tayyorligini tekshirish. O’quvchilarni qatorlarga bo’lish.
Do'stlaringiz bilan baham: |