O’zbek (davlat) tili tinglovchilari malaka oshirish kursı Dospanova Feruzaning


Download 114.7 Kb.
Sana07.12.2021
Hajmi114.7 Kb.
#179029
Bog'liq
2 5415979792052784120

O’zbek (davlat) tili tinglovchilari malaka oshirish kursı

Dospanova Feruzaning

Maktabda o’zbek tili darslarini

kuzatish va tahlil qilish

mavzusidagi

M A L A K A I S H I

Kirish.

  • Pedagogik faoliyatda amalga oshirilgan ko‘p yillik ish tajribalari va
  • kuzatishlar o‘qituvchi hamisha o‘z ustida ishlashi, bilim, ko‘nikma va malakalarini
  • takomillashtirib borishi kerakligini ko‘rsatmoqda. O‘qituvchi pedagogik
  • mahoratining kundan-kunga o‘sib borishi, yangi pedagogik va axborot
  • kommunikatsi texnologiyalarini o‘quv jarayonida qo‘llay olishi muhim ahamiyat
  • kasb etadi.

Darsning maqsadi.

  • Dars kuzatish va tahlil qilish talablari bilan
  • tanishadilar, maktab o‘quvchilarining “dastur”ga muvofiq belgilangan bilimlarini
  • o‘zlashtirish darajasini aniqlashda muhim vosita ekanligi to‘g‘risida ko‘nikma
  • hosil qiladilar. O‘quv jarayonida qo‘llaniladigan ijodiy topshiriq namunalari bilan
  • tanishadilar

Mavzuga doir tayanch tushuncha va iboralar

  • Dars kuzatish va tahlil
  • qilish, darsni kuzatishdan oldingi tayyorgarlik, darsning maqsadlarini tahlil qilish,
  • dars tuzilmasi va darsni tashkil qilinishini tahlil qilish, dars mazmunini tahlil
  • qilish, o‘quvchilar mustaqil ishlarini tashkil qilish, dars o‘tish metodikasini tahlil
  • 4
  • qilish, o‘quvchilarning darsdagi intizomi va ish faoliyatini tahlil qilish,
  • o‘qituvchining o‘quvchilar bilan muloqoti, o‘quvchilar bilimini baholash.

Darsdan kutiladigan natija

  • Darsga kirish va uni tahlil qilish metodlari
  • asosida dars tahlil qilishga erishadilar.
  • Ilg‘or o‘qituvchining ish tajribasini
  • o‘rganadilar, turli xil metodlar asosida darslarni tashkil etish mahoratiga ega
  • bo‘ladilar.

Dars bosqichlari va dars taqsimoti

  • 80 daqiqa.
  • I. Tashkiliy qism – 2 daqiqa.
  • II. Yangi mavzuga doir tinglovchilar bilimini aniqlash – 5 daqiqa.
  • III. Mavzuga doir suhbat rejasi va matni – 20daqiqa.
  • IV. Guruhlarda test va ijodiy topshiriq namunalarini tayyorlash va ular
  • taqdimotini o‘tkazish– 50 daqiqa.
  • V. Darsga yakun yasash – 3 daqiqa.

Xulosa

  • Xulosa qilganda, o‘quvchilarda dastur talablari darajasida adabiy bilim, ko‘nikma va malakalarni shakllantirish turli omillar vositasida amalga oshiriladi.
  • Ammo ularning barchasida darslik, o‘qituvchi – o‘quvchi ijodiy hamkorligi bosh masaladir.
  • Darslik ilm-fanning eng so‘nggi yutuqlari asosida yaratilgan bo‘lsa-yu, o‘quvchilarga darslik bilan ishlash yo‘llari izchil o‘rgatilmasa, ko‘zlangan natijaga erishib bo‘lmagani kabi, darslikda fan yutuqlari pedagogik nuqtayi nazardan to‘g‘ri yoritilmagan, o‘quvchilarning yoshi, tushunchasiga mos, sodda va qiziqarli tilda tartib berilmagan bo‘lsa, o‘qituvchi – o‘quvchi hamkorligi ko‘ngildagidek samara bermaydi.

E’tiboringiz uchun rahmat!


Download 114.7 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling