O’ZBЕKISTОN RЕSPUBLIKASI
ОLIY VA O’RTA MAХSUS TA’LIM VAZIRLIGI
URGANCH DAVLAT UNIVЕRSITЕTI SAN’ATSHUNOSLIK FAKULTETI
“TASVIRIY SAN`AT VA MUHANDISLIK GRAFIKASI” KAFЕDRASI
201- TS va MG ta`lim yo`nalishi
Talabasi Otabekova Layloning chizmachilik fanini o’qitish metodikasi fanidan
DARS ISHLANMASI
Mavzu:Ikki aylanani uchinchi aylana yordamida tutashtirish.
Urganch -2022
Mavzu: Ikki aylanani uchinchi aylana yordamida tutashtirish.
Ta’limiy maqsad.O`quvchilarga Ikki aylanani uchinchi aylana yordamida tutashtirishni va chizishni tushuntirish.
Chizmachilikda qo`llaniladigan termin va tushunchalarni bilish hamda qo`llay olish kompetensiyasi:Geometrik yasashlar, tutashmalar egri chiziqlar va eskizlarni chiza oladi.
Tarbiyaviy maqsad. Tarbiyali, e’tiborli, xushmuomalali, intizomli bo’lishga tarbiyalash.
Milliy va umummadaniy kompetensiyasi:Vatanga sadoqatli,insonlarga mehr oqibatli bo`laoladi.
Rivojlantiruvchi. O`quvchilarni shriftlarni yozish va o`lchamlar qo`yishdagi bilimlarini rivojlantirish. Matematik savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan xabardor bo`lish hamda foydalanish kompetensiyasi: Kundalik faoliyatda chizma va modellarni o`qiy oladi.
Dars turi: Yangi bilim beruvchi.
Dars metodi: Tushuntirish,amaliy ish.
Dars jihozi: Chizma namunalari,testlar.
Darsning borishi.
Tashkiliyqism.
1)O’quvchilarbilan salomlashish.
2)Navbatchining axboroti.
3)Davomatni aniqlash.
4)O`tilgan mavzuni takrorlash.
5) uy ishi tekshiriladi.
6)o`quvchilar baholanadi.
Tutashma deb nimaga aytiladi?
Tutashtirish markazi deb nimaga aytiladi?
Burchaklarni tutashtirish markazi qanday aniqlanadi?
Yangi mavzu bayoni.
Texnikada foydalaniladigan gayka kalitining qo‘lda ushlanadigan sopi va kallagi o‘zaro yoylar bilan silliq tutashtirilgan bo‘ladi.
Do'stlaringiz bilan baham: |