Psychologiczne (instynkt agresji, rywalizacji między jednostkami i grupami). Polityczne Ekonomiczne (walka o bogactwa i czynniki produkcji: ziemię, pracę, kapitał) (…wszystko inne to tylko…casus belli) Czy wojny opłacają się bardziej niż pokój?
„Przyszła wojna pod względem technicznym, ekonomicznym i politycznym” Meritum i przesłanie dzieła jest proste: Wojna we współczesnym kształcie nie ma sensu, …nie będzie w niej zwycięzców i zwyciężonych. Wysiłek w nią włożony wyczerpie walczące kraje pod względem ekonomicznym oraz zdestabilizuje je politycznie i społecznie. „Wojna wywołana przez Niemcy równałaby się w istocie samobójstwu. Pozbawiłaby ona miliony ludzi codziennego kawałka chleba, o normalnym więc poborze podatków dla zaspokojenia potrzeb budżetowych mowy być by nie mogło. Tymczasem dla milionowej armii, jaką by wystawiły Niemcy, na konieczne wydatki, potrzeba by dziennie więcej niż 20 milionów marek”.
Żywiołowo rozwijająca się gospodarka amerykańska, poszukująca zaborczo nowych nabywców, jeśli nie napotka zdecydowanego oporu w osłabionej wojną Europie, zdoła ją wyprzeć nawet z jej własnych rynków, wywołując szkody ekonomiczne nie do odrobienia.
Ekonomiczne i polityczne przyczyny wojny (sprzeczności interesów na tle ekspansji ekonomicznej Niemiec) Ekonomiczne i polityczne przyczyny wojny (sprzeczności interesów na tle ekspansji ekonomicznej Niemiec) Poszukiwanie nowych rynków zbytu i surowców. Zdobywanie nowych kolonii (Kamerun, Togo, Afryka Południowo – Zachodnia, Tanganika). Desant w Chinach Desant w Maroku Budowa „Kolei Bagdadzkiej” Wyścig zbrojeń (szczególnie na morzu) Koncepcje „Mitteleuropy i GRW”
ENTENTA PAŃSTWA CENTRALNE 44 mln żołnierzy 25 mln żołnierzy OGÓŁEM 34 PAŃSTW 2/3 MIESZKAŃCÓW ŚWIATA
Charakter wojny (potencjał ludzki i materialny) Charakter wojny (potencjał ludzki i materialny) Środki techniczne wojny dające ogromne możliwości zniszczeń Zmiany strukturalne gospodarek (70% przemysłu zaangażowano w prod. zbrojeniową / degradacja i dekapitalizacja innych gałęzi ) Zmiany instytucjonalne gospodarek w okresie wojny (interwencjonizm państwa / koncentracja kapitału i monopolizacja gosp.)
Straty ludzkie (8 mln zabitych i 40 mln rannych) i materialne Straty ludzkie (8 mln zabitych i 40 mln rannych) i materialne Degradacja i spadek produkcji rolnictwa europejskiego Spadek inwestycji zagranicznych Zakłócenia w stosunkach handlowych Perturbacje w zakresie międzynarodowych rozliczeń (długi wojenne 12 mld USD i reparacje 132 mld marek) Załamanie budżetów, zjawiska inflacyjne
Zmiana układu sił w gospodarce światowej (SPADEK ZNACZENIA EUROPY) Zmiana układu sił w gospodarce światowej (SPADEK ZNACZENIA EUROPY) Zmiana w krajach kolonialnych i zależnych Powstanie Rosji Radzieckiej Nowy ład w Europie (???)
Konsekwencje dla Niemiec Powstanie wielu nowych organizmów państwowych w środkowej i wschodniej Europie
Wpływ I WS na gospodarkę: Wpływ I WS na gospodarkę: 1. Koniec wielkich monarchii i powstanie w Europie wielu państw narodowych, a także ZSRR, i III Rzeszy. 2. Spadek produkcji rolnej i przemysłowej. 3. Wielka inflacja w Europie. 4. Długi wojenne i reparacje jako hamulce rozwoju Europy. 5 Zakłócenia w międzynarodowym systemie monetarnym i handlu.
USA 12 mld USD EUROPA 132 mld DM (33 mld USD) NIEMCY
Radykalizacja nastrojów społecznych przechodzenie od demokracji do dyktatur Radykalizacja nastrojów społecznych przechodzenie od demokracji do dyktatur
Powstanie trzech zbrodniczych ustrojów: Komunizmu (już w trakcie I WS) Faszyzmu Nazizmu Cechy wspólne: autorytaryzm, totalitaryzm
Wzrost populacji o 400 mln (do 2,2 mld) (mimo strat: I w.s. – 8 mln; wojna domowa w Rosji – 10 mln; w Hiszpanii – 0,6 mln; kolektywizacja – brak danych np. Ukraina (Hołodomor) – 5 - 10 mln; epidemia grypy – 40 mln). Wzrost populacji o 400 mln (do 2,2 mld) (mimo strat: I w.s. – 8 mln; wojna domowa w Rosji – 10 mln; w Hiszpanii – 0,6 mln; kolektywizacja – brak danych np. Ukraina (Hołodomor) – 5 - 10 mln; epidemia grypy – 40 mln). Rewolucja przemysłowo techniczna – upowszechnienie się nowych wynalazków; wzrost znaczenia przemysłu elektrotechnicznego, elektronicznego, samochodowego (śr. transportu), chemicznego; wzrost nakładów na badania techniczne – lider USA. Rozwój transportu – kolej, lotnictwo, samochód, żegluga Zmiana struktur gospodarczych (nierównomierne zmiany w świecie i Europie – lider Wlk. Brytania (rolnictwo 6%, przemysł 46%, usługi 48%) Kartelizacja i monopolizacja gospodarki
Świat – 33% Świat – 33% Kraje europejskie – 27,5% USA – 49% Kanada – 45% Niemcy – 47%
wzrost bezrobocia (do 40%) wzrost bezrobocia (do 40%) spadek cen artykułów rolnych (64%) spadek cen surowców (56%)
Przyczyny kryzysu Przyczyny kryzysu ROZWARCIE NOŻYC CEN: KRYZYS FINANSOWY 1925r.- 94:100 1925r. - 89:100 wzrost światowych zapasów towarów zmiana relacji cen towarów: „Czarny czwartek” 24 X 1929 r. „Czarny wtorek” – 29 X 1929 r.
poziom cen poziom cen art. przemysłowe art. rolno-spożywcze czas
Akcje Akcje Funkcjonowanie GIEŁDY Rynki finansowe Oczekiwania graczy i koniunktura (popyt spekulacyjny) „Bańka mydlana”
CENA AKCJI Ogólną koniunkturę na giełdzie (hossę lub bessę) + ? - Kondycję i perspektywy ekonomiczne przedsiębiorstwa
ROK 1926 = 100 ROK 1926 = 100 3 września 1929 r. osiągnął 381 13 listopada 1929 r. spadł do 198 … i spadał dalej…. Panika w USA i Europie… wycofywanie lokat bankowych….
wzrost wzrost gospodarczy sfera finansów kryzys sfera realna czas
Sprzeczności i napięcia gospodarcze i polityczne narosłe po I WS Sprzeczności i napięcia gospodarcze i polityczne narosłe po I WS Agresywne dyktatury dążące do zmiany układu sił w Europie i na świecie
Straty demograficzne Straty demograficzne ZSRR – 20 mln Niemcy – 9 mln Polska – 6 mln Straty materialne ZSRR Niemcy Polska
Do'stlaringiz bilan baham: |