Samarqand viloyati Pastdarg’om tumani


Download 39.17 Kb.
Sana14.02.2023
Hajmi39.17 Kb.
#1196687
Bog'liq
Ochiq dars uchun 10- sinf algebra faniga


Samarqand viloyati
Pastdarg’om tumani
1
Hakimov Mashrabning
07-umumiy o’rta maktabining matematika fani o`qituvchisi




10 - sinflarda algebra fanidan
Logarifmik ifodalarni ayniy almashtirishmavzusidagi bir soatlik
DARS ISHLANMASI.




2022 – 2023 – o’quv yili
Kitob o’qimagqan odamning ham, millatning ham, davlatning ham, kelajagi yo’q.


Sh. M. Mirziyoyev.


MAQSADIMIZ:
O’QIB YARATAMIZ, IJOD QILAMIZ
SHU OZODVATANNIOBOD QILAMIZ


Mavzu : Logarifmik ifodalarni ayniy almashtirish
Darsning loyihasi

Ta’limiy maqsad



Logarifmik haqida tushuncha.Logarifmik ifodalarni ayniy almashtirish

Tarbiyaviy
maqasd

Vatanimizning jannatmakon yurt ekanligi va bu yurt farzandlarini yana bir bora yurakdan sevishga undash.

Rivojlantiruvchi
maqsad

Mustaqil ravishda o’z bilimlarini mustahkamlay olishi, Kognitiv kompitensiyani (shaxsning mustaqil ijodiy fikrlashi) rivojlantirish.

Vazifalari

O’quvchilarni mavzuga qiziqishi, bilim, ko’nikma, malakalarini shakllantirish, kengaytirishga erishish.

O’quv jarayonini amalga oshirish texnalogiyasi

Dars turi

Yangi bilim berish

Dars usuli

Induktiv (amaliyotdan nazariyaga qarab borish)

Metod

Savol-javob va aqliy hujum, Guruhlarda ishlash.

Vosita

Darslik, multimediya vositalari(videoproektor, kompyuter)

Nazorat turi

Yozma ish va test sinovi

Baholash

5 ballik tizimda

Dars bosqichlari taqsimoti

5 daqiqa

Tashkiliy qism

15 daqiqa

Uy vazifasini nazorati

10 daqiqa

Mavzu ustida ishlash

13 daqiqa

Mavzuni mustahkamlash

2 daqiqa

Uy vazifasi

O’qituvchi tomonidan kutiladigan natija

Qisqa vaqt ichida o’quvchilarga misollar yechishning qulay usulini ko’rsatish, misollar yechishda bu formulalarni qo’llay olishni va bu formulani qo’llash noqulayliklarga olib kelishini tushuntira olish

O’quvchi tomonidan kutiladigan natija

Mavzuga oid misollar yechishning yanada mustahkamlashi. Formulalarni qo’llashda yanada qat’iy fikrga ega bo’lishi. O’z fikri va guruh fikrini tahlil qilib, bir yechimga kelish malakasini hosil qiladi

Mavzuni yoritish.
Darsning borishi:

  1. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish;
Xonani va o’quvchilarni darsga tayyorgarliklarini kuzatish;
Yo’qlamani aniqlash;
Navbatchi axboroti;
Siyosiy daqiqa.

  1. Darsning maqsad va vazifalarini qo’yish.

  2. Tayanch bilimlarini faollashtirish.

Uyga vazifalarini tekshirish va o’tilgan mavzuni mustahkamlash.
O’tgan mavzuga doir savollar:

  1. Logarifmik funksiya nimani ifodalaydi?

  2. Logarifm aniqlanish sohasi ayting.

  3. Logarifm qiymatlar sohasini ayting.

1-misol. Funksiyaning aniqlanish sohasini toping.
d)

(x-2)(x+2)>0
x < - 2 x > 2 Javob:( -∞; -2)U(-2;+ ∞);
g)


x > 0
4 –x >0
x < 4
Javob: (0;1) U(1;4).
Uyga vazifa : Mavzuga doir ma’lumotlar, formulalarni o’rganish.6-misol.
6-misol. Logarifmik ifodalarning qiymatini toping.




O`IBDO`: Pardayev Rasul.

Download 39.17 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling