Sana: Mavzu: 1-nazorat ishi (2/1) Darsning maqsadi
Download 26.68 Kb.
|
8 ona tili
Sana:________________________________ Mavzu: 1-nazorat ishi (2/1) Darsning maqsadi: a) o`quvchilarning bilim ko`nikma malakalarini nazorat qilish; b) o`quvchilar qalbida ona-vatanga muhabbat tuyg`usini tarbiyalash; d) og`zaki va yozma nutqni o`stiish; Dars tipi: nazorat Nazorat turi: diktant Diktant mavzusi: Yurtning yuragi Darsning rejasi: I. Diktant matnini o`qib –eshittirish II. Diktantni yozish Yurtning yuragi Poytaxt –davlat yuzidir.U qanchalar obod bo`lsa,mamlakat shunchalar farovon bo`ladi.Poytaxt katta karvon demak.Odatda katta karvon-poytaxt karvoni butun mamlakatdagi barcha karvonlarga sarbonlik karvonboshilik qiladi. Poytaxt uchun qayg`urish barcha o`zbekistonliklar va butun o`zbeklar uchunburch va mas`uliyatdir. Toshkent 20 asrdan ortiq tarixga ega.Bizgach yetib kelgan yozma manbalarga qaraganda Toshkentning eng qadimgi nomi “CHoch”bo`lgan.Milodiy sakkizinchi asrning boshidan boshlab arab manbalarida “’Shosh” deb atalgan. Aslida “Shosh” degani ham “Choch’’ deganidir.Chunki ,arab alifbosida “ch”harfi yo`qdir.Ilk o`rta asrlarda Toshkent “ Choch”,” Shosh”, “ Shoshkent’’, “ Madinat ash-shosh”, “ Binkat” va ” Tarkan” deb ham nomlangan. Shahrimiz” Toshkent ”nomi dastavval Abu Rayhon Beruniy va Mahmud Qoshg`ariyning asarlarida tilga olingan.Toshkent degani toshdek mustahkam shahar deganidir. Toshkent geografik jihatdan qulay,mo`tadil iqlim yerda –Chirchiq daryosi vohasida ,savdo karvonlarining yo`li ustida joylashgan .U Chirchiqdan qazib olib kelingan Bo`zsuv va uning irmoqlaridan suv ichadi. Toshkent asrlar mobaynida butun Turkistonning madaniyat,ilm-fan,hunarmandchilik ,savdo-sotiq va diniy markazlaridan biri bo`lib kelgan. Toshkentning Mustaqillik maydoni O`zbekistonning har bir fuqarosi uchun aziz va mo`tabardir.Ayniqsa,keyingi yillarda mamlakatimizning bosh maydoni bo`lmish bu yerda xalqimizning asriy urf-odatlari ,madaniyati ,qadriyatlari va milliy me`morchilik an`analari tobora teranroq aks etmoqda.Mustaqillik maydoni ko`rkam maskanga,yaxlit va mukammal me`moray ansamblga aylanib bormoqda. ( A. Ibrohimov “Yorug`lug`” kitobidan) Topshiriq. Matn asosida ijodiy bayon yozing Uyga vazifa: Takrorlash Sana-_______________ Sinf: 8 Darsning mavzusi:Nazorar ishi tahlili Darsning maqasadi:a}ta’limiy-o’quvchilar yozgan nazorat ishlarini tahlil qilish,nazorat ishidan olgan baholarini izohlash,xatolar ustida ishlash; b)tarbiyaviy-ona Vatan,ustoz,onaga mehr-muhabbat va insoniylik tuyg’ularini tarbiyalash; d)rivojlantiruvchi-o’quvchilarning yozma savodxonligi va fikrlash salohiyatini takomillashtirish. Darsning turi:mustahkamlash; Darsning uslubi:tahlil,she’riy daqiqa,ijodiy ish. Darsning jihozi:nazorat ishi daftarlari, she’rlar va hikmatlar. Darsning borishi: Tashkiliy ishlar: Darsning chaqiriq bosqichida: a)salomlashish,navbatchi axboroti; b)kitob-daftarlr nazorati; d)o’quvchilar diqqatini darsga jalb qilish. Darsning mohiyatini anglash bosqichida: I.O’quvchilarning nazorat ishi daftarlarini tarqatish va 4-nazorat ishidan olgan baholarini izohlash; II.Xatolar ustida ishlash: a)imlo xatolari ustida ishlash; b)ishoraviy xatolar ustida ishlash; d)uslubiy xatolar ustida ishlash. Datsning mustahkamlash bosqichida: I.Sh’eriy daqiqalar o’tkazish:Ustoz,ona Vatan va ustoz haqidagi she’rlardan yod aytish va she’rlarni g’oyaviy-badiiy tahlil qilish; II.Ijodiy ish:Bir misrada ming ma’no(Bir she’r asosida fikrlarni erkin bayon etish)
Ha,inson bu dunyoga kelibdimi,avvalo,ota-onasi oldidagi burchini ado etishini istaydi,chunki bu bizning birinchi farzandlik burchimizdir.Shoir,ey farzand,sen,nafaqat,yurak so’zlaringni,balki o’zingni ,butun umringni baxsh etsang ham,ular oldidagi burchingni ado tolmaysan,demoqchi shoir. O’zbek she’riyatida har bir misra ming ma’noga teng.Uladagi so’zlar marjon kabi tizilgan.Bu so’zlar qalblarga alanga yoqadi,insonni fikrlashga,o’ylashga da’vat etadi.Zero,so’z ham tarbiya,ham ma’naviyat asosidir… II.Ijodiy ishlar tahlili. Uyga vazifa:Otilganlarni takrorlash.
a)salomlashish,navbatchi axboroti; b)kitob-daftarlr nazorati; d)o’quvchilar diqqatini darsga jalb qilish. Darsning mohiyatini anglash bosqichida: I.O’quvchilarning nazorat ishi daftarlarini tarqatish va 5-nazorat ishidan olgan baholarini izohlash; II.Xatolar ustida ishlash: a)imlo xatolari ustida ishlash; b)ishoraviy xatolar ustida ishlash; d)uslubiy xatolar ustida ishlash. Datsning mustahkamlash bosqichida: I.Sh’eriy daqiqalar o’tkazish:Ona Vatan va Vatan timsollari haqidagi she’rlardan yod aytish va she’rlarni g’oyaviy-badiiy tahlil qilish; II.Ijodiy ish:Madhiyamizda Ona Vatan tasviri Ona Vatan!Sening madhingni kim kuylamagan,kim seni o’z qalami ila ta’riflamagan,deysan!Sening madhing asrlar osha dostonlar bo’lib bitilgay,sening noming dillarga g’urur baxsh etgan… Ona Vatan haqidagi eng muqaddas qo’shiq bu-Vatan madhiyasidir.har tong mana shu yangroq qo’shiq qalblarga vatanparvarlik tuyg’usini jo aylab,vizni ildam qadam tashlashga da’vat etadi. Madhiyada ona vatanimiz tabiati,ilm –fan taraqqiyoti,dunyoda tutgan o’rni ,shon –shuhrati,buyuk ajdodlari,ba’rikengligi,barkamol va yetuk kelajak avlodi,tinchliksevar mard o’glonlari qalamga olinadi… II.Ijodiy ishlar tahlili. Uyga vazifa:Otilganlarni takrorlash. Sana-_______________ Sinf: 8 Mavzu: 5 –nazorat insho Darsning maqsadi: a) ta`limiy- o`quvchilarning bilim ko`nikma malakalarini nazorat qilish; b) tarbiyaviy- o`quvchilar qalbida ona-Vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash; d) rivojlantiruvchi- og`zaki va yozma nutqni o`stirish Dars tipi: Nazorat Nazorat turi : Insho Insho mavzusi: Konstitutsiya –baxtimiz poydevori Reglament: 90 daqiqa (2-soat) Darsning borishi: I.Tashkiliy qism II.Asosiy qism Konstitutsiya –baxtimiz poydevori Reja: 1. Konstitutsiya-bosh qonun 2. Konstitutsiyamiz tarkibi 3. Konstitutsiyada inson huquqlarining himoyalanishi 4. Konstitutsiya obod turmush kafolati Tezislar: 41-modda: “Har kim bilim olish huquqiqga ega” 40-modda: “Har bir inson malakali tibbiy xizmatdan foydalanish huquqiga ega” 49-modda: “Fuqarolar O`zbekiston xalqining tarixiy, ma`naviy, madaniy merosini avaylab asrashga majburdirlar, chunki madaniy yodgorliklar davlat himoyasidadir” 6-modda:
“O`zbekiston Respublikasining poytaxti- Toshkent shahri” 50-modda: “Fuqarolar atrof tabiiy muhitga ehtiyotkorona munosabatda bo`lishga majburdirlar”
Mayoq bo`lding ilmga Maqom berding tilimga Sha`nim or-u nomusim G`ururimsan qomusim! Jamlab tuzib bir ipga, Yo`lim solding qolipga. Hayot tushdi tartibga, Ahdim or-u nomusim Bebahoyim qomusim Huquq burchim aks etgan, Har satri pishib yetgan Maqsad g`oyamiz yotgan Lafzim or-u nomusim Muqaddassan qomusim Sana: Darsning mavzusi:6-nazorat ishi .Test sinovi Darsning maqsadi:a)ta’limiy-II chorakda o’tilgan mavzular bo’yicha o’quvchilar bilimini test sinovi orqali sinash va o’quvchilar olgan bilimlarini baholash; b)tarbiyaviy-o’quvchilarning bilim olishga bo’lgan qiziqishini oshirish; d)rivojlantiruvchi-II chorakda olgan bilimlarn takomillashtirish va o’quvchilarning fikrlash salohiyatini takomillashtirish. Darsning turi:yozma ish; Darsning uslubi:suhbat,test sinovi,tahlil; Darsning jihozi:nazorat ishi daftarlari,test tarqatmalari. Darsning borishi: Tashkiliy isklar: Darsning caaqiriq bosqichida: a)salomlashish,navbatchi axboroti; b)nazorat ish daftarlarini tarqatish; d)o’quvchilarning diqqatini darsga jalb qilish. Darsning mohiyatini anglash bosqichida: I.6-nazorat ishining mazmun-mohiyati asosida suhbat: 6-nazorat ishi –Test sinovi.II chorakda o’tilgan mavzular asosida o’quvchilar bilimi sinaladi va bilim,ko’nikma,malakalar tahlil qilinadi,test sinovi 20 ta savoldan iborat bolib,har bir test sinovida 4 ta javob berilgan,A,B,C,D-faqat bitr to’g’ri javobni belgilash talab qilinadi. II.Test tarqatmalarini tarqatish.
I.Test sinovini o’tkazish va o’quvchilarning yozma nazorat ishini kuzatish,kerakli tushuncha,ko’rsatkichlar berib borish. II.Nazorat ishi daftarlarini terib olish va o’quvchilarning bajargan test sinovlarini tekshirib,baholash III.Test natijalarini izohlash va yol qo’yilgan kamchiliklarni tahlil qilib,to’g’ti javoblar bilan qiyoslash. Ta’til topshiriqlari:1.II chorakda o’tilgan mavzularni takrorlash; 2.She’rlar yod olish. 3.Badiiy asarlar o’qib kelish na mutolaa qilish. sana:__________________________ Mavzu: 4-nazorat ishi Darsning maqsadi: a) ta`limiy: o`quvchilar egallagan bkmlarni nazorat qilish; b) tarbiyaviy: o`quvchilarda ezgulikka muhabbat uyg`otish; d) rivojlantiruvchi: og`zaki va yozma nutqni o`stirish Dars tipi : Nazorat Nazorat turi: Test Test miqdori : 20 ta Tekshiriladigan bkmlar soni : 20 ta Reglament : 45 daqiqa Darsning borishi 1.Tashkiliy qism 2.Asosiy qism
Savol va topshiriqlar ustida iashlash. 1.Kesimlar qanday belgilariga ko`ra ot kesim va fe`l kesim turlariga bo`linadi? 2.Qanday kesimlar fe`l kesim hisoblanadi? 3.Qaysi so`z turkumlari bilan ifodalangan kesimlar ot kesim hisoblanadi? 4.Sodda va murakkab kesimga ta`rif bering 5.Murakkab kesim qanday tuzilishga ega bo`ladi? 6.Murakkab kesim tarkibidagi ko`makchi fe`l boshqadi bilan almashtirilsa,gap mazmunida o`zgarish sodir bo`ladimi? 7.Gapning hosil bo`lishida kesimning o`rni va ahamiyati haqida so`zlang 8.Gapda kesim bo`lak bo`lmasa , fikr ifodalanadimi? 9. “Kesim –gapning markazi” deganda nimani tushunasiz? 10. Qaysi turkum so`zlari bilan ifodalanishiga ko`ra kesim necha xil ? 11юKesimning tuzilishiga ko`ra turini ayting. Uyga vazifa: 10 ta test tuzish Sana: Mavzu: 7-nazorat ishi Nazorat diktanti Darsning maqsadi: Ta`limiy –o`quvchilar egallagan bilim, ko`nikma, malakalarni nazorat qilish; Tarbiyaviy –o`quvchilar qalbida insoniy go’zal tuyg’ularni tarbiyalash; Rivojlantiruvchi –og`zaki va yozma nutqni o`stirish; Dars ruri:nazorat; Nazorat turi: Diktant Dars: uslubi:suhabat,yozilishi qiyin so’zlar ustida ishlash, diktant yozish ,tahlil; Dars jihozi :diktantlar to`plami,nazorat ishi daftarlari. Darsning borishi: Tashkiliy ishlar: a)salomlashish,navbatchi axboroti; b)o’quvchilarning nazorat ishi daftarlarini tarqatish; d)o’quvchilar diqqatini darsga jalb qilish; Darsning mohiyatini anglash bosqichida: 1.O‘quvchilarni diktant matni bilan bilan tanishtirish. 2. Matnning qisqacha mazmunini so`zlash va matn asosida suhbat; 3. Qiyin va yangi so`zlarni aniqlash. Darsning mustahkamlash bosqichida: I.Diktantni yozish. 7-nazorat ishi Nazorat diktanti Oqko’ngillik Oqko’ngil odam har qachon boshqalar baxtiga,ularning xizmatdagi yo shaxsiy hayotdagi yutuqlariga xuddi o’z baxti ,o’z yutug’i kabi qarab quvonadi.Agar bu quvonch zamirida chuqurroq razm solinsa,yuksak oliyjanob bir ma’no tantanasi ko’zga chalinadi.O’qko’ngil odam shaxslar baxtida jamiyat baxtining on’ikosini ko’radi! II.1-gapdagi ega va kesimni aniqlang. O’qko’ngil odam har qachon boshqalar baxtiga,ularning xizmatdagi yo shaxsiy hayotdagi yutuqlariga xuddi o’z baxti ,o’z yutug’i kabi quvonadi. III.Nazorat ishi daftarlarini terib olish. Uyga vazifa:o’tilganlarni takrorlash. Ona tili 8-sinf Sana: Mavzu:III chorakda o’tilgan mavzular yuzasidan takrorlash. Darsning maqsadi: a) ta`limiy- III chorak davomida olingan bkmlarni takrorlash; b) tarbiyaviy- o`quvchilar qalbida ona-Vatanga muhabbat,ilm olishga intilish tuyg’ularini tarbiyalash; d) rivojlantiruvchi- og`zaki va yozma nutqni o`stirish Dars turi:takrorlash; Dars uslubi: bahs,tahlil,topshiriqlar ustida ishlash; Dars jihozi:darslik, mavzuga oid ko`rgazma,tarqatmalar; Darsning borishi: I.Tashkiliy qism II.Asosiy qism O`tilgan mavzular yuzasidan takrorlash 1. Qaratqichli aniqlovchi deb gapning qanday bo`lagini tushunasiz? 2. Qaralmish bo`lak nima? U qaratqich bilan qanday munosabatda bo`ladi? 3. Qaratqichli aniqlovchi qaysi turkum so`zlari bilan ifodalanadi? 4.Qaratqich va qaralmish bo`laklar qanday shakllarda bo`lishi mumkin? 5. Aniqlovchi deb qanday gap bo`lagiga aytiladi? 6. Aniqlanmish nima? 7. Aniqlovchi qaysi gap bo`laklariga bog`lanib keladi? 8.Aniqlovchi qaysi xususiyatiga ko`ra sifatlovchi aniqlovchi va qaratqichli aniqlovchiga ajratiladi? 9. Gapning qanday bo`lagiga sifatlovchi aniqlovchi deyiladi? 10.Sifatlovchi aniqlovchi bog`langan so`z qanday ataladi? 11. Sifatlovchi aniqlovchilar qaysi turkum so`zlari bilan ifodalanadi? 12.Sifatlovchi aniqlovchining birikmali holda qo`llanishiga misollar keltiring. 13. Vositali to`ldiruvchi deb nimaga aytiladi? 14.Vositali to`ldiruvchi qanday so`roqlarga javob bo`ladi? 15.Vositali to`ldiruvchi qaysi Grammatik shakllarda bo`ladi? 16.Kelishik shaklidagi to`ldiruvchiga misol ayting 17. Ko`makchili qurilma shaklidagi ko`makchiga misol ayting Ijodiy mashq Ta`til kunlarida mavzusida matn yozish Uyga vazifa : Takrorlash
Mavzu: Matn mavzusi Darsning maqsadi: a) ta`limiy- matn mavzusi haqida bkmlar hosil qilish ; b) tarbiyaviy- o`quvchilar qalbida ona –Vatanga muhabbat tuyg`usini tarbiyalash; d) rivojlantiruvchi- og`zaki va yozma nutqni o`stirish Dars tipi: Yangi bilim beruvchi Dars turi: Odatdagi Dars usuli: Induktiv Dars manbai: Darslik , kundalik gazeytalar Dars jihozi: Maqola matnlari yozilgan gazetalar Dars metodi: Savol-javob Dars shiori: Oz-oz o`rganib don obo`lur, qatra –qatra yig`ilib daryo bo`lur Darsning borishi: I.Tashkiliy qism II.Asosiy qism 69-mashq . 1.Yozgi ta`tilda - voqealarni keng tasvirlash imkoniyati mavjud 2.Ta`til kunlarining birida - aynan bir kunda bo`lgan voqeani tasvirlash mumkin 3.Yozgi ta`tilning so`nggi kunlari - so`nggi uch –to`rt kun davomida bo`lib o`tgan voqealarni tas . m 70-mashq 1-topshiriq (og`zaki ) Mening baxt qushim Bu hikoyani uch qismga quyidagilarni hisobga olgan holda ajratish mumkin: 1) kirish qismi 2) voqealar rivoji 3) voqea yakuni 2-topshiriq (yozma) Tanlovning mavzusi ikki o`rinda ikki xil berilgan : 1) “Kimning qushi chiroyli” tanlovi 2) Humo qushi tanlovi 71-mashq 1-topshiriq “Baland uyda yashash zavqi” sarlavhasi ko`proq mos keladi 2-topshiriq Hokim tobe Atrofni tomosha qilmoq Balkonda o`tirmoq Olis-olislarni tomosha qilmoq Uyga ko`chib kelmoq Uyga vazifa : 72-mash Zahroning tashvishi Sana:
a)salomlashish,navbatchi axboroti; b)nazorat ish daftarlarini tarqatish; d)o’quvchilarning diqqatini darsga jalb qilish. Darsning mohiyatini anglash bosqichida: I.9-nazorat ishining mazmun-mohiyati asosida suhbat: 9-nazorat ishi –Test sinovi.III chorakda o’tilgan mavzular asosida o’quvchilar bilimi sinaladi va bilim,ko’nikma,malakalar tahlil qilinadi,test sinovi 20 ta savoldan iborat bolib,har bir test sinovida 4 ta javob berilgan,A,B,C,D-faqat bitr to’g’ri javobni belgilash talab qilinadi. II.Test tarqatmalarini tarqatish.
I.Test sinovini o’tkazish va o’quvchilarning yozma nazorat ishini kuzatish,kerakli tushuncha,ko’rsatkichlar berib borish. II.Nazorat ishi daftarlarini terib olish va o’quvchilarning bajargan test sinovlarini tekshirib,baholash III.Test natijalarini izohlash va yol qo’yilgan kamchiliklarni tahlil qilib,to’g’ri javoblar bilan qiyoslash. Ta’til topshiriqlari:1.IIIchorakda o’tilgan mavzularni takrorlash; 2.She’rlar yod olish. 3.Badiiy asarlar o’qib kelish va mutolaa qilish. O’IBDO’ Qosimov K ____ Download 26.68 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
ma'muriyatiga murojaat qiling