Sinf : 5 " B" Fan : Adabiyot
Download 31 Kb.
|
5 синф адабиёт “ Iskandar Zulqarnayn
Sana : Sinf : 5 “ B” Fan : Adabiyot Mavzu : Maqsud Shayxzodaning “ Iskandar Zulqarnayn ” ertak Dostoni haqida Darsning maqsadi : 1. O’quvchilarga yuqoridagi mavzu bo’uicha ma’lumot berish . 2. Ajdodlar merosini hurmat qilishga o’rgatish . 3. O’quvchilarni erkin va mustaqil fikrlashga o’rgatish . Dars turi : teatrlashtirilgan dars Dars usuli : savol , javob , suhbat Dars jihozi : Maqsud Shayxzoda siymosi aks etgan rasm , shoir qalamiga mansub kitoblar . Drasning borishi :
Tashkiliy qism M. Shayxzodaning hayoti va ijodi Yangi mavzu bayoni Darsni mustahkamlash Darsning yakuni Darsni yakun qilgach , o’quvchilardan o’tgan darsda qanday mavzu bilan tanishganlari so’raladi . O’quvchilar Maqsud Shayxzodaning hayoti va ijodi ekanligini aytadilar . Davramizga M. Shayxzoda siymosidagi o’quvchi kirib keladi . M. Shayxzoda : - Qanday yumush bilan mashg’ulsiz , bolajonlarim , nimalarni o’rganmoqdasiz ? 1 – bola : Assalomu alaykum , keling . Biz o’quvchilarmiz . Sjoir va adiblarimizning hayoti va ijodini o’rganmoqdamiz . Biror yumushingiz bormidi ? M. Shayxzoda : Chirog’larim , umringizga umr qo’shilsiz qanday baxtli , quvnoq avlodsiz . Shunday yorug’ , keng va ravshan xonalarda o’qiysiz . Nahot meni tanimayapsiz ? Keling o’zimni tanishtirish maqsadida sizlarga bir savol bersam .
O’quvchilar : mayli Sizlar har yili ulug’ bobokolonlarimiz A. Navoiy sharafiga bag’ishlab adabiy kechalar o’tkazganingizda u zotni ta’riflab g’azal mulkining sultoni deb ataysiz . Ana shu ta’rifni ilk bor qo’llagan ijodkor kim ? O’quvchi ; ha , ha tanidik , siz M. Shayxzoda bo’lasiz . Sizning hayotingiz va ijodingiz haqida o’tgan mavzuda tanishgan edik . M. Shayxzoda : Juda yaxshi unday bo’lsa qani meni hayotim va ijodim haqida birma bir so’zlab bering chi ? O’quvchilar gapirib beradilar . M. Shayxzoda :Shukr , sizdek dono , aqlli , zukkofaranglar yurtning yorug’ kelagajidir . Kamlik ko’rmang , ilmingiz yanada oshsin . Hali ko’p uchrashib turamiz . Omon bo’ling , azizlarim ! O’quvchilar ! Xayr ! O’qituvchi : Do’sti H. Olimjon kabi M. Shayxzoda ham xalqimiz o’rtasida keng yoyilgan “ Iskandar Zulqarnayn ” eratgini adabiy jihatdan qayta ishlab , uning tarbiyaviy ahamiyatini , kuchaytirib , she’riy shaklga soladi . M. Shayxzoda aynan xalq tomonidan berilgan sifat - iskandar zulqarnayn , ya’ni shoxli Iskandar haqida rivoyatni o’rganib uni , g’oyaviy va badiiy7 jihatdan boyitib she’riy doston taratadi . Shu ertak – dostonni o’quvchilar rollarga bo’lib , namoyish qilib beradilar . Darsni mustahkamlash uchun savollar 1. M. Shayxzodaning hayoti va ijodi haqida so’zlab bering . 2. Shoirning qanday doston va she’riy to’plamlarini bilasiz ? 3. “ Iskandar Zilqarnayn ” - nima degani . 4. U qayerlik bo’lgan . Ayta ko’rsang sirimni Go’rda ko’rgin yeringni Tez juvonmarg bo’lasan ! - deb kimga xitob qiladi ? Nima uchun ?
Kirish testi . Diktant ( 33 ta so’z ) Darsda Ona tili darsi edi . A’zam mashqni o’qidi . Ma’mura mashq shartini aytib berdi . Jur’at , Ra’no va Sur’at gap tuzdilar . Tuzgan gaplarini doskaga yozdilar . O’qituvchi tekshirib ko’rdi . Xatosi yo’q edi . Ularga a’lo baho qo’ydilar . Chiqish testi . Diktant ( 35 ta so’z ) Bog’da
Qishlog’imizda katta bog’ bor . Bahorda mevali daraxtlar oq, pushti rangda gullaydi . Yozda daraxtlar shirin va mazali mevalar beradi . Biz mevalarni terishda bog’bonga yordam beramiz . Mevalarni yashiklarga joylab shaharlik do’stlarimizga jo’natamiz . Mevalardan turli xil kompotlar tayyorlanadi . Download 31 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
ma'muriyatiga murojaat qiling