Tarbiyaviy: O’quvchilarni bilim olishda zamonaviy texnika bilan ishlashda tartib va intizomga rioya qilishga o’rgatish Ta`limiy
Download 270.4 Kb.
|
5sinf slayd
- Bu sahifa navigatsiya:
- Ko`rgazmali- amaliy Yangi bilimlar va tushunchalarni hosil qilish va o`zlashtirish
- “Tayanch signallar”, xotira mashqi, klaster usuli, test sinovi Dars jihozi
- Kim topqir. Ko’paytirishning qanday xossalarini bilasiz Tenglama ndeb nimaga aytiladi Ifodani qiymatini toping
- Namunadan foydalanib hisoblang. -502+(-203)= -(502+203)= -705 1.-38+(-162)= 2.-75+(-125)=
- Sonlar o`qida 0 dan o`ng tomonda qanday sonlar bor. Musbat sonlar bo’ladi. 1,2,3,… Sonlar o`qaida
- Sonlarni kamayib borish tartibida yozib, yashiringan so’zni toping.
Sana: Mavzu: Natural sonlar ni bo’lish Sinf:6
Fan: matematika Darsning maqsadi.
bilan ishlashda tartib va intizomga rioya qilishga o’rgatish amallarni hisoblashga doir bilim va ko’nikma berish rivojlantirish, nazariy bilimni amalda qo`llashga yo`naltirish Dars tipi Dars uslubi Dars usuli
Tarqatma materiallar: Kompyuter, proyektor, slaydlar, test kartochkalari. Darsning borishi I.Darsning tashkiliy qismi: O’quvchilar bilan salomlashish,darsga tayyorligini tekshirish,davomat aniqlash,jurnalga yozish, o’tilgan mavzu va uyga vazifa nazorati (2min)
Matematika fani olamiga kemada sayohat qilamiz va yo’lda uchragan to’siqlarni yengib o’tamiz. Kim topqir. Ko’paytirishning qanday xossalarini bilasiz Tenglama ndeb nimaga aytiladi ? Ifodani qiymatini toping 1.11x9= 2.7x13= 3.6x15= (-3)= 3.(-15)+(-9)= Kim topqir. Namunadan foydalanib hisoblang. -502+(-203)= -(502+203)= -705 1.-38+(-162)= 2.-75+(-125)= 3.-279+(-86)= Son o`qida kesmaning uzunligi qanday topiladi? O`ng uchi koordinatasi bilan chap uchi koordinatasi ning ayirmasiga teng. Sonlar o`qida 0 dan o`ng tomonda qanday sonlar bor. Musbat sonlar bo’ladi. 1,2,3,… Sonlar o`qaida 0 dan chap tomonda qanday sonlar bor. Manfiy sonlar joylashgan. -1,-2,-3,… Koordinatasi bir bo`lgan nuqtani toping? A(1) Yangi mavzu bayoni . 1.Bir xil ishorali ikkita butun sonni ko`paytirish uchun ularning modullari ko`paytiriladi va ko`paytma oldiga “+” (plus) ishorasi qo`yiladi. 2.Harxil ishorali ikkita butun sonni ko`paytirish uchun ularning modullari ko`paytiriladi va ko`paytma oldiga “-” (minus) ishorasi qo`yiladi. 3.Ixtiyoriy butun son n bilan 0 ning ko`paytmasi 0 ga teng. N*0=0 4.Ixtiyoriy butun son n ni (-1) ga ko`paytirilsa, n ga qarama-qarshi son hosil bo`ladi ,ya`ni sonni (-1) ga ko`paytirish uning ishorasini o`zgartiradi ,xolos: n*(-1)=-n; (-1)*n=-n 5.Har biri n ga teng bo`lgan k ta (k-natural son) ko`paytuvchining ko`paytmasi n sonning k-darajasi deyiladi va nk kabi belgilanadi: nk=n*n*n*…*n. 5.Har qanday n sonning 1-darajasi shu sonning o`ziga teng.n1=nO’quvchilar endi siz bilan o’tilgan mavzular yuzasidan ,,Matematik diktant’’ mashqini o’tkazamiz.Sharti shundaki beriladigan savollarning faqat javoblari yoziladi.Shart tekshirish uchun yoningizdagi o’rtog’ingiz bilan javoblaringizni almashtirasiz.Savollarni javobi o’qilgach to’g’ri javobga,,1’’ va noto’g’ri javobga ,,0’’ qo’yib tekshirasiz
Savollar 1.Bir xil ishorali butun sonlarni ko`paytmasi qanday topiladi? 2.Har xil ishorali butun sonlarni ko`paytmasi qanday topiladi?. 3.Butun son bilan 0 ning ko`paytmasi nimaga teng? 4.2 ning 3-darajasi deganda nimani tushunasiz? 5.Son (-1) ga ko`paytirilganda nima o`zgaradi? Javoblar 1. Ularning modullari ko`paytiriladi va ko`paytma oldiga “+” ishorasi qo`yiladi 2. Ularning modullari ko`paytiriladi va ko`paytma oldiga “-” ishorasi qo`yiladi 3.0 ga teng. 4.2*2*2=8 ga teng 5.Butun sonning oldiga “-” qo`yiladi
Sonlarni kamayib borish tartibida yozib, yashiringan so’zni toping. Yashiringan so’zni top . BOSHQOTIRMA .
2tomoni chegralangan to’g’ri chiziq Sanashda ishlatiladigan Sonlar to`plami 30-X=20 Tenglik nomi 58+69 ifoda nomi
To’rtburchakning tomolar yig’indisi….. Deyiladi 4.Quyidagi jadvalni har bir ustuniga berilgan harflar bilan boshlanadigan Informatika darsida o’rganilgan tushuncha,atama,qurilma va dasturlarni yozingUyga vazifa.O’tilgan mavzuga doir test tuzish. Savol-1 99-27*3= ni Savol-2 78/2-89= ni Savol-3 15/7-2= ni Excel dasturiga natija oling Download 270.4 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
ma'muriyatiga murojaat qiling