"Tasdiqlayman" O‘quv ishlari bo‘yicha direktor


Download 4.56 Mb.
bet1/4
Sana28.08.2023
Hajmi4.56 Mb.
#1670846
  1   2   3   4
Bog'liq
5-sinf adabiyot tezis




“Tasdiqlayman” O‘quv ishlari bo‘yicha direktor o’rinbosari

_ _

Mavzu: O‘.Hoshimovning hayoti va ijodi. “Dunyoning ishlari” qissasi. “Alla”, “Iltijo”, hikoyalari

Maktab:

Sana:

Sana:

O’qituvchining ismi, familiyasi:

Sinf:

Sinf: 5-“B”

O’quvchilar soni: 24

Yo’q:

Ushbu darsdan olinadigan natijalar:




  • O’quvchilar bajara oladilar: mavzuga doir ma’lumotlarni ayta oladi;

  • O’quvchilar bajara oladilar: mavzuga doir topshiriqlarni bajara oladi;

  • O’quvchilar bajara oladilar: to`g`ri va ravon so`zlaydi;

Darsning maqsadlari:

  1. O‘.Hoshimovning hayoti va ijodi, “Dunyoning ishlari” qissasi, “Alla”, “Iltijo”, hikoyalariga doir ma’lumotlarni o`rgatish, adabiy

-nutqiy kompetensiya elementlarini singdirish;

  1. Vatanga muhabbat tuyg`usini singdirish, o‘zaro hurmat tarbiyasini berish, o`zlikni anglab yashashga chaqirish; umummadaniy, axborot bilan ishlash bilan kompetensiya elementlarini singdirish;

  2. Mustaqil fikrlash, og`zaki va yozma nutq savodxonligini oshirish; o`z-o`zini rivojlantirish kompetensiya elementlarini

singdirish.

O’tilgan mavzu:

O`quvchilarga o`tilgan mavzu bo`yicha topshiriqlar beriladi.





Belgilangan vaqt:



  1. 5 daqiqa

  2. 10 daqiqa

  3. 10 daqiqa

  4. 15 daqiqa

  5. 3 daqiqa

  6. 2 daqiqa

Rejalashtirilgan dars qismlari:



  1. Tashkiliy qism.

  2. O`tilgan mavzuni so`rash.

  3. Yangi mavzuni tushuntirish.

  4. Mavzuni mustahkamlash.

  5. O`quvchilarni baholash.

  6. Uyga vazifa berish.

Manbalar:

Darslik: 5-sinf uchun darslik https://uz.m.wikipedia


.
org You tube.Ta'lim videoportali












Farqlash – Mavzuni tushuntirishda o`quvchilarga qanday rivojlantiruvchi usullarni taqdim etmoqchisiz?

Baholash : O`quvchilarni baholashda qaysi usul(lar)dan foydalanasiz?

Boshqa eslatmalar:
Dars jarayonida o`quvchilarning jismoniy va ruhiy salomatligi bilan bog`liq qanday ko`rsatmalar berasiz?

“O‘ylang, jamlang, ayting” Joriy baholash: “Decoder”
“A4 format” Topshiriqlar, tarqatmalar “Rasmlar orasidagi bog‘liqlik”
“Pazil” Umumiy baholash:
“Ortiqchasini top”
“Chehralar” Mustaqil fikrlashi, qo’llay olishi, “3 ta predmet” ijodkorligi, ilmiy yondashishi “Bog‘la”

Psixologik mashq

Xulosa: Dars so`ngida o`quvchilar mavzuga doir bilim, ko`nikma, malakalarga ega bo`ladi.




Darsingiz haqidagi mulohazalaringizni quyida qayd etishingiz mumkin:

Darsda o’quvchilarga mavzuga oid bilim va ko’nikmalar berildi.
Ma’lumotlar bilan ishlashda yangi pedagogik texnologiyalardan foydalanildi. Yangi mavzuni mustahkamlash uchun savol va topshiriqlar bilan ishlandi.

Umumiy baholash:
O’quvchilar darsdagi ishtiroki, mustaqil fikrlashi, qo’llay olishi, ijodkorligi, ilmiy yondashishiga ko’ra baholandi.

Baholash jarayonida qaysi jihatlar muvaffaqiyatli amalga oshirildi:



  1. Yakka tartibda ishlash




  1. Jamoalarda ishlash

Qaysi usullar darsni yanada samarali bo’lishini ta’minlardi?



  1. An’anaviy




  1. Noan’anaviy

Darsda o’quvchilarning guruh sifatida yoki yakka tartibdagi ishtiroki haqidagi taassurotlarim?


Guruh bo`lib ishlashlari yaxshi natija beradi. Chunki bunda ular o`zaro hurmat bilan birga tez fikrlashga, chaqqonroq bo`lishga harakat qilishadi.



“Tasdiqlayman” O‘quv ishlari bo‘yicha direktor o’rinbosari

_ _

Mavzu: “Gilam paypoq”, ”Qarz” hikoyalari tahlili

Maktab:

Sana:

Sana:

O’qituvchining ismi, familiyasi:

Sinf:

Sinf: 5-“B”

O’quvchilar soni: 24

Yo’q:

Ushbu darsdan olinadigan natijalar:




  • O’quvchilar bajara oladilar: mavzuga doir ma’lumotlarni ayta oladi;

  • O’quvchilar bajara oladilar: mavzuga doir topshiriqlarni bajara oladi;

  • O’quvchilar bajara oladilar: to`g`ri va ravon so`zlaydi;

Darsning maqsadlari:

  1. “Gilam paypoq”, ”Qarz” hikoyalari tahliliga doir ma’lumotlarni o`rgatish, adabiy-nutqiy kompetensiya elementlarini singdirish;

  2. Vatanga muhabbat tuyg`usini singdirish, o‘zaro hurmat tarbiyasini berish, o`zlikni anglab yashashga chaqirish; umummadaniy, axborot bilan ishlash bilan kompetensiya elementlarini singdirish;

  3. Mustaqil fikrlash, og`zaki va yozma nutq savodxonligini

oshirish; o`z-o`zini rivojlantirish kompetensiya elementlarini singdirish.

O’tilgan mavzu:

O`quvchilarga o`tilgan mavzu bo`yicha topshiriqlar beriladi.





Belgilangan vaqt:



  1. 5 daqiqa

  2. 10 daqiqa

  3. 10 daqiqa

  4. 15 daqiqa

  5. 3 daqiqa

  6. 2 daqiqa

Rejalashtirilgan dars qismlari:



  1. Tashkiliy qism.

  2. O`tilgan mavzuni so`rash.

  3. Yangi mavzuni tushuntirish.

  4. Mavzuni mustahkamlash.

  5. O`quvchilarni baholash.

  6. Uyga vazifa berish.

Manbalar:

Darslik: 5-sinf uchun darslik https://uz.m.wikipedia


.
org You tube.Ta'lim videoportali














Farqlash – Mavzuni tushuntirishda o`quvchilarga qanday rivojlantiruvchi usullarni taqdim etmoqchisiz?

Baholash : O`quvchilarni baholashda qaysi usul(lar)dan foydalanasiz?

Boshqa eslatmalar:
Dars jarayonida o`quvchilarning jismoniy va ruhiy salomatligi bilan bog`liq qanday ko`rsatmalar berasiz?

“O‘ylang, jamlang, ayting” Joriy baholash: “Decoder”
“A4 format”  Topshiriqlar, tarqatmalar “Rasmlar orasidagi bog‘liqlik”
“Pazil” Umumiy baholash:
“Ortiqchasini top”
“Chehralar”  Mustaqil fikrlashi, qo’llay olishi, “3 ta predmet” ijodkorligi, ilmiy yondashishi “Bog‘la”

Psixologik mashq

Xulosa: Dars so`ngida o`quvchilar mavzuga doir bilim, ko`nikma, malakalarga ega bo`ladi.




Darsingiz haqidagi mulohazalaringizni quyida qayd etishingiz mumkin:

Darsda o’quvchilarga mavzuga oid bilim va ko’nikmalar berildi.
Ma’lumotlar bilan ishlashda yangi pedagogik texnologiyalardan foydalanildi. Yangi mavzuni mustahkamlash uchun savol va topshiriqlar bilan ishlandi.

Umumiy baholash:
O’quvchilar darsdagi ishtiroki, mustaqil fikrlashi, qo’llay olishi, ijodkorligi, ilmiy yondashishiga ko’ra baholandi.

Baholash jarayonida qaysi jihatlar muvaffaqiyatli amalga oshirildi:



  1. Yakka tartibda ishlash




  1. Jamoalarda ishlash

Qaysi usullar darsni yanada samarali bo’lishini ta’minlardi?



  1. An’anaviy




  1. Noan’anaviy

Darsda o’quvchilarning guruh sifatida yoki yakka tartibdagi ishtiroki haqidagi taassurotlarim?


Guruh bo`lib ishlashlari yaxshi natija beradi. Chunki bunda ular o`zaro hurmat bilan birga tez fikrlashga, chaqqonroq bo`lishga harakat qilishadi.




“Tasdiqlayman” O‘quv ishlari bo‘yicha direktor o’rinbosari

_ _

Mavzu: “Oq marmar, qora marmar” hikoyasi. Hikoyalarining tahlili

Maktab:

Sana:

Sana:

O’qituvchining ismi, familiyasi:

Sinf:

Sinf: 5-“B”

O’quvchilar soni: 24

Yo’q:

Ushbu darsdan olinadigan natijalar:




  • O’quvchilar bajara oladilar: mavzuga doir ma’lumotlarni ayta oladi;

  • O’quvchilar bajara oladilar: mavzuga doir topshiriqlarni bajara oladi;

  • O’quvchilar bajara oladilar: to`g`ri va ravon so`zlaydi;

Darsning maqsadlari:

  1. “Oq marmar, qora marmar” hikoyasi, hikoyalarining tahliliga doir ma’lumotlarni o`rgatish, adabiy-nutqiy kompetensiya elementlarini singdirish;

  2. Vatanga muhabbat tuyg`usini singdirish, o‘zaro hurmat tarbiyasini berish, o`zlikni anglab yashashga chaqirish; umummadaniy, axborot bilan ishlash bilan kompetensiya elementlarini singdirish;

  3. Mustaqil fikrlash, og`zaki va yozma nutq savodxonligini oshirish; o`z-o`zini rivojlantirish kompetensiya elementlarini

singdirish.

O’tilgan mavzu:

O`quvchilarga o`tilgan mavzu bo`yicha topshiriqlar beriladi.





Belgilangan vaqt:

Rejalashtirilgan dars qismlari:

Manbalar:

Darslik: 5-sinf uchun darslik https://uz.m.wikipedia


.
org You tube.Ta'lim videoportali

I. 5 daqiqa

I. Tashkiliy qism.

II. 10 daqiqa

II. O`tilgan mavzuni so`rash.

III. 10 daqiqa

III. Yangi mavzuni tushuntirish.

IV. 15 daqiqa

IV. Mavzuni mustahkamlash.

V. 3 daqiqa

V. O`quvchilarni baholash.

VI. 2 daqiqa

VI. Uyga vazifa berish.

















Farqlash – Mavzuni tushuntirishda o`quvchilarga qanday rivojlantiruvchi usullarni taqdim etmoqchisiz?

Baholash : O`quvchilarni baholashda qaysi usul(lar)dan foydalanasiz?

Boshqa eslatmalar:
Dars jarayonida o`quvchilarning jismoniy va ruhiy salomatligi bilan bog`liq qanday ko`rsatmalar berasiz?

“O‘ylang, jamlang, ayting” Joriy baholash: “Decoder”
“A4 format”  Topshiriqlar, tarqatmalar “Rasmlar orasidagi bog‘liqlik”
“Pazil” Umumiy baholash:
“Ortiqchasini top”
“Chehralar”  Mustaqil fikrlashi, qo’llay olishi, “3 ta predmet” ijodkorligi, ilmiy yondashishi “Bog‘la”

Psixologik mashq

Xulosa: Dars so`ngida o`quvchilar mavzuga doir bilim, ko`nikma, malakalarga ega bo`ladi.




Darsingiz haqidagi mulohazalaringizni quyida qayd etishingiz mumkin:

Darsda o’quvchilarga mavzuga oid bilim va ko’nikmalar berildi.
Ma’lumotlar bilan ishlashda yangi pedagogik texnologiyalardan foydalanildi. Yangi mavzuni mustahkamlash uchun savol va topshiriqlar bilan ishlandi.

Umumiy baholash:
O’quvchilar darsdagi ishtiroki, mustaqil fikrlashi, qo’llay olishi, ijodkorligi, ilmiy yondashishiga ko’ra baholandi.

Baholash jarayonida qaysi jihatlar muvaffaqiyatli amalga oshirildi:



  1. Yakka tartibda ishlash




  1. Jamoalarda ishlash

Qaysi usullar darsni yanada samarali bo’lishini ta’minlardi?


5. An’anaviy




6. Noan’anaviy

Darsda o’quvchilarning guruh sifatida yoki yakka tartibdagi ishtiroki haqidagi taassurotlarim?


Guruh bo`lib ishlashlari yaxshi natija beradi. Chunki bunda ular o`zaro hurmat bilan birga tez fikrlashga, chaqqonroq bo`lishga harakat qilishadi.

“Tasdiqlayman” O‘quv ishlari bo‘yicha direktor o’rinbosari

_ _

Mavzu: BSB-3.Taassurotyozishi:“Ona—buyuk inson”,“Meningonamhammadanyaxshi”

Maktab:

Sana:

Sana:

O’qituvchining ismi, familiyasi:

Sinf:

Sinf: 5-“B”

O’quvchilar soni: 24

Yo’q:

Ushbu darsdan olinadigan natijalar:




  • O’quvchilar bajara oladilar: mavzuga doir ma’lumotlarni ayta oladi;

  • O’quvchilar bajara oladilar: mavzuga doir topshiriqlarni bajara oladi;

  • O’quvchilar bajara oladilar: to`g`ri va ravon so`zlaydi;

Darsning maqsadlari:

  1. BSB-3.Taassurot yozishi: “Ona— buyuk inson”, “Mening onam hammadan yaxshi”ga doir ma’lumotlarni o`rgatish, adabiy- nutqiy kompetensiya elementlarini singdirish;

  2. Vatanga muhabbat tuyg`usini singdirish, o‘zaro hurmat tarbiyasini berish, o`zlikni anglab yashashga chaqirish; umummadaniy, axborot bilan ishlash bilan kompetensiya elementlarini singdirish;

  3. Mustaqil fikrlash, og`zaki va yozma nutq savodxonligini

oshirish; o`z-o`zini rivojlantirish kompetensiya elementlarini singdirish.

O’tilgan mavzu:

O`quvchilarga o`tilgan mavzu bo`yicha topshiriqlar beriladi.





Belgilangan vaqt:

Rejalashtirilgan dars qismlari:

Manbalar:

Darslik: 5-sinf uchun darslik https://uz.m.wikipedia


.
org You tube.Ta'lim videoportali

I. 3 daqiqa

I. Tashkiliyqism

II. 1 daqiqa

II. Taassurotmavzusinie`lonqilish

III. 2 daqiqa

III. Mavzubo`yichaqisqachama`lumotberish

  1. 5 daqiqa

  2. 32 daqiqa


Download 4.56 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3   4




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling