Tirik organizmlarning kimyoviy tarkibi va uning doimiyligi
Download 130.33 Kb.
|
Xiva Biologiya Allaberganova Husnida
XORAZM VILOYATI XIVA SHAHAR 56-SONLI IDUMI BIOLOGIYA FANI O’QITUVCHISI ALLABERGANOVA HUSNIDANING BIOLOGIYA FANIDAN “TIRIK ORGANIZMLARNING KIMYOVIY TARKIBI VA UNING DOIMIYLIGI ” MAVZUSIDAGI BIR SOATLIK DARS ISHLANMASI Sirdaryo -2019 SANA____________________ SINF- 10 Mavzu: TIRIK ORGANIZMLARNING KIMYOVIY TARKIBI VA UNING DOIMIYLIGI Darsning maqsadi: Talimiy maqsad: o’quvchilarga organizmning kimyoviy tarkibi haqida, makro va mikroelementlar, anorganik va organik moddalar haqida, dipol malekula, gidrofil va gidrofob moddalar tushunchalari to’g’risidagi ma’lumot berish. Tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni sog’lom turmush tarziga yo’naltirish. Rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarda makro va mikroelementlarni, organik va anorganik moddalarni farqlay bilish, mustaqil ravishda amaliy mashg’ulotlar o’tkazish ko’nikmasini shakllantirish. Tayanch Kompitensiya: Kommunikativ, shaxs sifatida o’zini-o’zi boshqarish. axborot bilan ishlash. Fanga oid kompitensiya: biologik obyekt va hodisalarni tanish, farqlash va izohlash, estetik va gigiyenik kompitensiyalar. Dars turi: Aralash. Dars shakli: Noananaviy. Dars metodlari: klaster, “Blits so’rov”, jadval bilan ishlash, tezkor test mashqi. Fanlararo bog’lanishlar: ona tili, matematika, infarmatika , vatan tuyg’usi, kimyo . Tayanch so’zlar: makroelementlar, mikroele- mentlar, anorganik birikmalar, organik birikmalar, kationlar, anionlar, buferlik, gidrofil, gidrofob. Ofarin JUDA YAXSHI BARAKALLAAA AA Kutilgan natija: Ragbat kartochkalari Darsda vaqt taqsimoti:
Tashkiliy qism: O’quvchilar bilan salomlashish Navbatchi o’quvchidan davomatni aniqlash Sinf xonasi tozaligini nazorat qilish O’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish. Dars shiori: Kitobsiz taraqqiyotga va yuksaklikka erishib bo’lmaydi. ( Sh. Mirziyoyev) Dars shiori aytilgandan so’ng o’quvchilarga kitob o’qish orqali qanday yutuqlarga erishishi mumkinligi va Prezidentimizning kitob o’qishga bo’lgan e’tiborini o’quvchilarga aytib o’quvchilarda kitob o’qishga bo’lgan qiziqishni yanada rivojlantiramiz. Shu orqali o’quvchilarda vatanimizdagi ilm olishga bo’lgan e’tiborni aytish hisobiga vatanga bo’lgan mehr hissini yanada uyg’otish. O’tilgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani nazorat qilish. O’quvchilardan o’tilgan darsda qanday mavzu o’tilganligi va qanday uyga vazifa berilganligini so’rab, uyga vazifalar bajarilganligini nazorat qilamiz. “Blits so’rov” metodi
O’qituvchi tarqatmasi:
Download 130.33 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling
ma'muriyatiga murojaat qiling