TonyAtwoodo knyga - tikrai išsamus Aspergerio sindromo (AS) psichologinių ir elgesio žymenų vadovas: joje beveik viskas apie šį sindromą turinčių asmenų elgesio (taip pat ir socialinio), pažinimo ir asmenybės ypatumus. TonyAtwoodo knyga - tikrai išsamus Aspergerio sindromo (AS) psichologinių ir elgesio žymenų vadovas: joje beveik viskas apie šį sindromą turinčių asmenų elgesio (taip pat ir socialinio), pažinimo ir asmenybės ypatumus. Knygoje nemažai kalbama ir apie priežastinius aspektus: kai kurie psichožymenys tampa AS aiškinimo priemonėmis (pvz., psichikos teorija, empatija, ADHD). Tačiau pilnam AS supratimui būtina ne tik artimųjų, bet ir tolimųjų priežasčių analizė.
Dėl imčių atrankos formavimo AS biožymenys ir priežastys retai analizuojami izoliuotai nuo viso autizmo spektro sutrikimo (ASD/ASC/ASS); Dėl imčių atrankos formavimo AS biožymenys ir priežastys retai analizuojami izoliuotai nuo viso autizmo spektro sutrikimo (ASD/ASC/ASS); Artimosios priežastys: aplinkos veiksnių įtaka, raidos ypatumai, traumos, motinos ir vaiko santykiai, mityba, infekcija – visa tai kas paveikia genetiškai determinuotą vaiko (ir ypač jo smegenų raidą); Tolimosios priežastys – filogenezės ir antropogenezės eigoje susiformavę ir genetiškai determinuoti mechanizmai (pvz., pažinimo stiliai, preferencijos, emocijos, smegenų ypatumai ir t. t.); Grįžtamas konkretaus ASS varianto poveikis.
Neurogenezė prasideda iš ektoderminio lapelio įlinkimo (formuojasi cns vamzdelis) - neuruliacija; Neurogenezė prasideda iš ektoderminio lapelio įlinkimo (formuojasi cns vamzdelis) - neuruliacija; Progenitorinės (pirminės) ląstelęs: neuronų ir glialinių ląstelių pirmtakai; Ląstelių migracija; Ląstelių specializacija ir diferenciacija; Kortikogenezė; Aksonų augimas, sinaptogenezė ir neurobiotaksis; Mielenizacija; Išgenėjimo procesas (nereikalingų kontaktų šalinimas); Smegenų augimo spurtas (gimstant); Neuronų: 250000 per minutę?
Raidos aplinkybės (epigenetiniai veiksniai); Raidos aplinkybės (epigenetiniai veiksniai); Genetinės prielaidos (nuo silpnų iki labai stiprių); Pažinimo ir smegenų raidos žymenys: a) vykdomosios funkcijos; b) psichikos teorija; c) smegenų savumai; d) veidrodiniai neuronai; Evoliucijoje susiformavę mechanizmai (pvz., ASS – atavizmas); Lytinės atrankos nulemtos psichologinių mechanizmų variacijos: a) empatiškumo variantas; b) sisteminantysis variantas;
Daugybė, dažniausiai prieštaringų, tyrimų: Daugybė, dažniausiai prieštaringų, tyrimų: 1. Įvairių medžiagų poveikiai: sunkieji metalai, vitamino B vartojimas (net tėvo), psichotropinės, vakcinacija, antibiotikai ir t. t. 2. Motinos ligos: psichiatrinės, imuniteto anomalijos, placentos infekcijos, specifiniai antikūniai ir t. t. 3. Tėvų amžius (vyresnis); 4. Mažas svoris gimstant. 5. Ir t.t. ir t. t.
Dvynių metodas: aplinkos ir genetinių veiksnių santykis nuo 40:60 iki 10:90; Dvynių metodas: aplinkos ir genetinių veiksnių santykis nuo 40:60 iki 10:90; Dominuojantis faktas: paveldėjimas yra svarbus veiksnys (įrodyta įvairiais būdais – dvynių metodu, šeimų genealogijos analize, konkrečių genų funkcionavimo tyrimais); AS ir ASS kompleksinis, įvairiapusis raidos sutrikimas: vadinasi ir paveldėjimas yra poligeninis arba plejotropinis/poligeninis. Priskaičiuojama nuo kelių iki kelių dešimčių (net šimtų) ASS veikiančių genų.
Dėmesys: jungtinis ir ilgalaikis; Dėmesys: jungtinis ir ilgalaikis; Slopinimas (pradėto veiksmo), atslopinimas Savireguliacija ir impulsų kontrolė: slopinimas, savikontrolė, veiklioji atmintis; Pažinimo paslankumas; Planavimas ir organizuotumas: planavimas, organizuotumas; Problemų sprendimas: emocinis apsisprendimas ir problemų sprendimas; Metapažinimas; Savikontrolė; Veiklioji (darbinė) atmintis.
Smegenėlės ( 5-24 metai, pikas 11-15 m.): nuoseklumas, slopinimas, paslankumas, motorinė kontrolė; Smegenėlės ( 5-24 metai, pikas 11-15 m.): nuoseklumas, slopinimas, paslankumas, motorinė kontrolė; Limbika (pikas 10 m., senatvėje irimas): dėmesys, emocijos, slopinimas, veiklioji atmint.; Prefrontalinė žievė (0-12 m., pikas 9-10 m.): dėmesys, organizuotumas, veiklioji atmintis; Orbitofrontalinė žievė (pikas 10-14 m.): sprendimai, motyvacija, reversinis mokymasis, dėmesys; Dorzolateralinė žievė (pikas – paauglystė, senatvėje irimas): planavimas, nusprendimas, impulsų kontrolė;
Ventromedialinė žievė (0-30 m.): emocijos, sprendimai, veiklos pradėjimas; Ventromedialinė žievė (0-30 m.): emocijos, sprendimai, veiklos pradėjimas; Pamato branduoliai (4-12 m.): slopinimas, ilgalaikis dėmesys; Smilkinio skiltis (pikas 10-11 m.): slopinimas (gal dėka kalbos komandų?); Migdolas (pikas paauglystė): emocijos; Momens skiltis (pikas 7-9 m.): veiklos kryptingumas, paslankumas; Didžioji smegenų jungtis (5-12 m.): sąveika tarp verbalinio ir erdvinio regimojo
Kito žmogaus elgesio supratimas; Kito žmogaus elgesio supratimas; Emocijų/išgyvenimų supratimas; Kitų žmonių elgesio ir emocijų nuspėjimas; Mokėjimas pažvelgti iš kito perspektyvos (iš šono); Kito ketinimų numatymas; Kitų mąstymo supratimas; Dėmesio abipusiškumas (joint attention) Socialinių papročių laikymasis; Metaforų ir perkeltinių prasmių suvokimas.
Psichikos teorija – viena iš vykdomųjų funkcijų; Psichikos teorija – viena iš vykdomųjų funkcijų; Pastaraisiais metais ji labai stipriai siejama su ASS ir ypač AS; Trūkumai AS randami taip vadinamosiose socialinėse smegenyse: priekakčio žievės, pamato branduolių ir limbinės sistemos komplekse; Veidrodinių neuronų funkcionavimo trūkumai
Paveldėti mechanizmai (nesąlyginiai refleksai, anatominės struktūros); Paveldėti mechanizmai (nesąlyginiai refleksai, anatominės struktūros); Paveldėti psichologiniai mechanizmai (polinkis kaloringam maistui, globos, kalbos mokymosi, kitų mokymo, partnerio pasirinkimo, pavydas ir. t.t.); Išorinės nesocialinės ir socialinės informacijos apdorojimo dichotomijos (du psichologiniai ir du smegenų moduliai); Formavimosi kelias – 1) natūralioji atranka (populiacijų susidarymas); 2) lytinė atranka (lytinis dimorfizmas ir dipsichizmas).
Empatiškasis variantas (moteriškos smegenys); Empatiškasis variantas (moteriškos smegenys); Sisteminantysis variantas (vyriškosios smegenys). Evoliucinės prielaidos: 1. Šeima, vaikų priežiūra, santykių grupėje reguliavimas; 2. Medžiojimas, gynyba, išorinės situacijos analizė;
Nešališkumas, dorumas, mažiau konkurencijos; Nešališkumas, dorumas, mažiau konkurencijos; Geriau atpažįsta veido išraiškas; Empatiškesnės pagal testus ir klausimynus; Smurtauja ir žmogžudystes dažniau vykdo vyrai; Moterų kalba labiau kooperatyvesnė, bendravimui skirta; Vyrai rečiau laiko vaiką veidu į veidą; Jau nuo gimimo mergaitės daugiau žiūri į kito veidą; Moterų kalbiniai gebėjimai geresni; Silpnesnės dominavimo tendencijos.
Berniukų žaislai: mechanizmai, blokeliai, visa kas sudaro sistemą, arba ją galima sukurti; Berniukų žaislai: mechanizmai, blokeliai, visa kas sudaro sistemą, arba ją galima sukurti; Specialybės (inžinerija, mechanika ir pan.); Konstrukciniai gebėjimai; Dėmesys detalėms; Objektų sisteminimo (grupavimo) gebėjimai; Mechanikos įrenginių supratimas; Orientacija aplinkoje (svarbios pakaušio momens sritys, iš čia kilo ir matematiniai gebėjimai)
E > S – dažnesnis tarp moterų; E > S – dažnesnis tarp moterų; S > E – dažnesnis tarp vyrų; S = E – subalansuotas (dažniausias tarp vyrų ir moterų); S >> E – hipersisteminantysis tipas, kraštutiniškai išreikštos vyriškos smegenys (būdingas AS); E >> S – kraštutiniai išreikštos moteriškos smegenys (isteriškumas?)
GENETIKOS: konkrečių genų ir jų kombinacijų, susijusių su ASS ir AS (specifinio genomo) paieška; GENETIKOS: konkrečių genų ir jų kombinacijų, susijusių su ASS ir AS (specifinio genomo) paieška; NEUROPSICHOLOGINĖ: nervinių struktūrų ir neuromediatorinių sistemų, susijusių su ASS ir AS identifikacija ir galimos jų modifikacijos; PSICHOLOGINĖ: tolesnė ir gilesnė psichinių funkcijų specifinės organizacijos analizė; EDUKACINĖ: gerosios praktikos (taip pat ir aptariamoje knygoje siūlomos praktikos) plėtra, neurodidaktikos principų tobulinimas ir taikymas; SOCIALINĖ: didesnės paramos įteisinimas ir finansavimas, atitinkantis vaiko raidos ypatumus (pagal jo specialiuosius poreikius) .
Do'stlaringiz bilan baham: |