Viloyati tuman umumiy o’rta ta’lim maktabi


Download 7.54 Kb.
Sana31.01.2024
Hajmi7.54 Kb.
#1818385
Bog'liq
dars ishlanma


________________ viloyati __________ tuman
__-umumiy o’rta ta’lim maktabi
boshlang’ich sinf o’qituvchisi ____________________ning
Tasviriy san’at fanidan
Oqshom
mavzusida ochiq dars
Ishlanmasi

Mavzu: “Oqshom” mavusida rasm ishlash.
Tasviriy faoliyat turi; O’quvchilar rasm ishlash malakalarini va ko’nikmalari rivojlantirish;
Darsnini jihozlanishi; Mavzuga oid rassomlar tomonidan ishlangan san’at asarlarining reproduksiyalari, parallel sinf o’quvchilarining mavzu yuzasidan ishlagan rasmlari, “Ranglar va ularning nomlari” plakati.
Darsning maqsadi
Ta`limiy maqsad:O’quvchilarga
“Oqshom” mavusida rasm ishlash”, mavzusi asosida bilim,ko’nikma va malakalarni shakllatirish.
Tarbiyaviy maqsad:O’quvchilarga ahloqiy tarbiya berish,ayollarni e’zozlashni o’rgatish
Rivojlantiruvchi:Mashg’ulot
larda olingan bilim va malakalarni rivojlantirish.
Ish qurollaridan to‘g‘ri foydalanish va chizmani ketma-ketlikda to‘g‘ri bajarish kompetensiyasi: Albom va qalamlarini tayyorlash, rasmlarni qoidalar asosida chizish, geometrik yasashlarni bajarish, bo’yashda e’tibor berish , rasmlarni chizish jarayonida ish qurollaridan to‘g‘ri foydalana oladi.
  • O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi:

  • to‘g‘ri va do‘stona munosabatda bo‘lish, zarur hollarda yordam berish; halol va to‘g‘ri so‘z bo‘lish; o‘z xatti- harakatlarini nazorat qilish; do‘stona tanqiddan xulosa chiqarish; shaxsiy gigiena va texnika xavfsizligi qoidalariga muntazam rioya qilish.

Fanga oid kompitensiya
Tayanch kompitensiya.
Dars turi
Dars usuli
Yangi mavzu
sosida bilim
ko’nikma va
malakalarni
shaklilantirish
Ko‘rgazmali-
amaliy
suxbat,
amaliy
mashg’ulot
Dars
metodi
Dars jihozi:
Tarqatma materiallar:
Kompyuter, proyektor, slaydlar. Qog’oz ,qalam,
ko’gazmali qurollar,rasmlarda namunalar.
1. Tashkiliy qism: 5 daqiqa
2. O`tilgan mavzuni takrorlash: 7 daqiqa
3. Yangi mavzu bayoni: 21 daqiqa
4. Darsni mustahkamlash: 9 daqiqa
5. Baholash: 2 daqiqa
6. Uyga Vazifa: 1 daqiqa
Darsning texnalogik xaritasi
Shiorimiz:
Vaqtingni qadrini bil
Orzular sari intil.


FIKRNI TO’LIQ BAYON QILISH
VAQT DAN UNUMLI FOYDALANISH
INTIZOMLI VA FAOL BO’LISH
YANGILIKLAR SARI INTILISH
O’ZGALAR FIKRINI TINGLASH
OLTIN QOIDALAR

DARS: tasviriy san’at

DARS: tasviriy san’at


Xush kelibsiz
Dars tafsilotlari;
I.Dars mavzusiga kirish; Darslikda berilgan rasmdagi kunduzgi oftobli ko’rinish va quyosh botayotgandagi tabiyat manzarasi ko’rinishi savollar asosida tahlil qilinadi. O’quvchilarning atrof- muhitdagi, borliqdagi rang- tuslarning boyligi va xilma- xiligi haqidagi tushunchalari boyitiladi. Ranglarning inson his –tuyg’ulariga, kayfiyatiga ta,sir etishi yuzasidan ham ma’lumotlar beriladi.
Shu o’rinda “Kecha va kunduz”, “Iliq va sovuq” deb nomlangan rasmlar tahlil qilinadi. Ularda ishlatilgan ranglar va tasvirlangan kayfiyatlar aniqlashtiriladi. Ranglar xarakteriga ko’ra ikkiga –iliq va sovuq turlarga bo’linadi. Birinchi turga –qizil rang va zarg’aldoq; sariq rang va uning tuslari: och sariq, to’q sariq, malla va hokazo. Sovuq ranglarga – ko’kish- yashil, zangori, havo rang, barikaram va hokazolar kiradi. Shu o’rinda darslikda berilgan ranglar va ularning nomlari qaytariladi. Har bir rangga mos narsalarni topish so’raladi. Darslikda berilgan savol va topshiriqlar yordamida rasmlar kuzatilib hikoya tuziladi va nima uchun aynan shu ranglardan foydalanilganligi tahlil qilinadi.
II. Asosiy qisim;
a) O’qituvchi dars davomida ishlanadigan “Oqshom” mavzusidagi rasm ishlashga nimalarga e’tibor qaratilishi, qaysi ranglardan ko’proq foydalanish lozimligi yuzasidan ko’rsatmalar beriladi.
b) Amaliy mashg’ulot; O’quvchilar qizil bo’yoq takibiga suvni oz yoki ko’proq qo’shish orqali rang tuslarini hosil qilish, uning to’qdan och ko’rinishgacha bo’lgan bir talay tuslarini hosil qilish ustida mashiqlarni bajaradilar. Shundan so’ng, “Oqshom” mavzusida rasmni ishlashga kirishadilar.
ZINAMA-ZINA
usulida
rasm ishlash
BILIM QAYERGA
OLIB BORADI?
joy
qalam
6-bosqich
5-bosqich
4-bosqich
3-bosqich
2-bosqich
1-bosqich
Rasm tayyor
III.Darga yakun yasash: Amaliy mashg’ulotni yaxshi bajargan o’uvchilar ishi namoish etiladi va tahlil qilinadi. O’quvchilarning ishlari baholanib, darsga yakun yasaladi.

5.Uyga vazifa: Qish manzarasini ishlab kelish.
muyqalam sohibi
Eng
Chiroyli
muyqalam sohibi
Eng
Chiroyli
Download 7.54 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling