“Wordda matn yozish qoidalari” mavzusida bir soatlik ochiq dars ishlanmasi .
Ta`limiyligi:
Dars maqsadi:
O`quvchilarni hujjatning ko`rinishlari,matn yozish qoidalari,hujjat bo`yicha harakatlanishhaqida bilim,ko`nikma va malaka hosil qilish va ularni amalda qo`llay olishiga erishish
Tarbiyaviyligi
O`quvchilarni o`zaro hamkorlikda ishlash,ularda kompyuterlardan unumli foydalanish tushunchasini singdirishga erishish
Rivojlantiruvchanligi
O`quvchilarni tafakkurini, dunyoqarashini ijodiy qobiliyatini rivojlantirishga erishish
Dars turi: Yangi bilim BKM lar berish
Dars usuli: “O`z-ozini baholash”,guruhlarda ishlash,”Kimoshdi savdosi”,”Sport lotto” o`yini
Dars jihozi: darslik, texnik vositalar, ko`rgazmali plakatlar,baholash kartochkalari .
Dars rejasi:
1.Tashkiliy qism-3daqiqa
2.O`tilgan mavzuni takrorlash-10 daqiqa
3.Yangi mavzuni tushuntirish-20 daqiqa
4.Yangi mavzuni mustahkamlash-8 daqiqa
5.Baholash-2 daqiqa
6.Uyga vazifa-2 daqiqa
O’qituvchi:
Shirin shakar bolalarim,
Asal navot qandlarim.
- O’qituvchi:
- Vaalaykum assalom.
O’qituvchi :
Hamma sog’-u omonmi,
Darsga hamma tayyormi?
O’quvchi :
Assalom-u alaykum,
O’quvchi :
Xush kelibsiz aziz ustoz,
qalblar sizga poyondoz.
O’quvchi :
Rahmat ustoz omonmiz,
Darsga bizlar tayyormiz.
Ustoz
O`quvchi
Tashkiliy qism
Uyga vazifa “O`z-o`zini baholash ” orqali tekshirib o`quvchilar tilla tangalar bilan rag`batlantiriladi. (Bunda uyga vazifa natijalari ekranda ko`rsatiladi o`quvchilar bajarib kelgan vazifalarini o`zlari tekshiradi)
O`tilgan mavzuni mustahkamlash
Chap ustundagi atamalar izohini o`ng ustundan toping.
Shrift
|
Sahifa chetidagi toza saqlanadigan qism
|
So`z
|
Abzaslar to`plami
|
Satr
|
Alifbo harflari, raqamlar va turli belgilarning ko`rinishlari
|
Hoshiya
|
Ikki tomondan probel bilan ajratilgan belgilar ketma-ketligi
|
Bosh satr
|
Bosh satri bo`lgan satrlar ketma-ketligi
|
Abzas
|
Bitta chiziqda yozilgan so`zlar, harflar yoki belgilar ketma-ketligi
|
Matn
|
Hosiyadan chekinishi bo`lgan satr
|
Yangi mavzu bayoni
Word matn muharriri hujjatni tayyorlash maqsadidan kelib chiqib uning quyidagi ko`rinishlarini tavsiya etadi.
Oddiy (обьичний) holat matnni kiritish, tahrir qilish va formatlash uchun mo`ljallangan .Bu holatda sahifa hoshiyalari rasmlar ko`rinmaydi.Bu holatdan matnning mazmuni ko`proq ahamiyatli bo`lganda foydalaniladi.
Web –hujjat (Веб документ) holati matnni Internet dasturlari (masalan Windows tarkibidagi Internet Explorerda) ko`rsatish uchun tayyorlanganda foydalanishga qulay.
Sahifa(Разметка страниць) holati . Bu holatda hujjat alohida sahifalar ko`rinishida aks etadi odatda bu ko`rinishda vertikal va gorizontal chiziqlar aks etib turadi
Struktura (структура) holati matn tarkibini ko`rib turish, matn qismlarini nusxalash, ko`chirib o`tkazish yo`li bilan matnni qayta tashkil etishda ishlatiladi
O`qish (режим чтиния) holati hujjatni ekranda o`qish uchun juda qulay bu holatda uskunalarning ba`zi panellari aks etmasligi mumkin
To`liq ekran(Во вес екран) holati hujatni ekranda ko`zni charchatmasdan ko`rib chiqish uchun qulay
Yangi mavzuni mustahkamlash
Mavzuni mustahkamlashda “Sport lotto ”o`yini o`ynaladi
1.Word dasturining hujjat ko`rinishlarining qanday ko`rinishlari bor?
2.Rim raqamlari qanday yoziladi?
3.Sichqonchadagi g`ildirakcha nima uchun kerak?
4.Wordda matn yozganda yangi abzasga qanday o`tiladi?
5.Woradda uzun tire yozilihsini amalda bajaring
Dars yakunida o`quvchilar
To`plagan rag`bat kartochkalarini “Kim oshdi ” savdosida sotadilar
O`qituvchi rag`bat kartochkalarni sotib olib o`quvchilarni baholaydi
Uyga vazifa berilib unga izoh beriladi
Uyga vazifa 19-betdagi 1 va 2-mashqlarni bajarib kelish
Do'stlaringiz bilan baham: |