1. Texnologiya fanida didaktik tushunchalar. Mavzusiga oid taqdimot tayyorlash


Download 214.51 Kb.
bet1/2
Sana20.10.2020
Hajmi214.51 Kb.
#135001
  1   2
Bog'liq
5-bilet


5-variant

1. Texnologiya fanida didaktik tushunchalar. Mavzusiga oid taqdimot tayyorlash.

2. Xalq hunarmandchiligi texnalogiyasi mavzusini o’tishda ,,Aqliy xujum’’ metodidan foydalanish uchun 5-6-ta savol tuzing.

3. Mashina, mexanizm, stanoklar va moslamalar bo’limiga dars ishlanma tayyorlang.

4. Texnologiya fanida materialshunoslik bo’limiga referat tayyorlang.

5. Mashina, mexanizm, stanoklar va moslamalar bo’limiga dars ishlanma tayyorlang.

2. Xalq hunarmandchiligi texnalogiyasi mavzusini o’tishda ,,Aqliy xujum’’ metodidan foydalanish uchun 5-6-ta savol tuzing.

1. Xalq hunarmandchiligi turlarini ayting

2. Topishmoq: Guli to’rta yarim oy, boshginamdаn olar joy. - Bu nima?

3. “Hunarmаndchilik” so’z’ining asl ma’nosi nima

4. Prezidentimiz’ning xalq amaliy sаn’аtini rivоjlаntirish haqidagi farmoni qachon e’lon qilingаn?

5. Xalq hunаrmаndchiligi tаnlоv fаnini o’qitishda ko’proq qаysi o’qitish usullаrigа e’tibor berilmoqda

3. Mashina, mexanizm, stanoklar va moslamalar bo’limiga dars ishlanma tayyorlang.

Sana_____________sinf:6 Fan: TEXNOLOGIYA (o‘g‘il bolalar)

13-Mavzu: Mashina, mexanizm, stanoklar va moslamalar.

Darsning maqsadi:

Ta‘limiy maqsad: O‘quvchilarga stаnоklаrning аsоsiy qismlаri vа vаzifаlаri. Yog‘оchgа ishlоv bеrаdigаn tоkаrlik stаnоgining ish tаmоyillаri, undа bаjаrilаdigаn оpеrаtsiyalаr haqida ma’lumotlar berish.

Tarbiyaviy maqsad: O‘quvchilarni tozalikka, mehnatsevarlikka o‘rgatish. Turmushdagi ehtiyojlar va ulardan foydalanishni tushuntirish. Texnika xavfsizligi qoidalari, ish o‘rnini tashkil qilish qonun qoidalarini tushuntirish, sanitariya gigiyena talablariga to‘liq rioya etishni o‘rgatish.

Rivojlantiruvchi maqsad: O‘quvchilarda stаnоklаrning аsоsiy qismlаri vа vаzifаlаri. Yog‘оchgа ishlоv bеrаdigаn tоkаrlik stаnоgining ish tаmоyillаri, undа bаjаrilаdigаn оpеrаtsiyalаr haqida bilim, ko‘nikma va malakalarni hosil qilish.

Kommunikativ kompetensiya:

hamkorlikda ishlash jarayonida jamoa va guruh a’zolari fikrini tinglay bilish, hurmat qilish, to‘g‘ri qabul qilish.



Axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi:

yog‘ochning fizikaviy xossalari, yog‘och turlarining xususiyatlari, duradgorlikda ishlatiladigan yelimlar va bo‘yoqlar turlari, xususiyatlariga oid manbalaridan foydalana olish.



O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi:

duradgorlikda ishlatiladigan yelimlar va bo‘yoqlarni ishlatilish sohalarini axborot manbalaridan qidirib topish.



Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi:

o‘zining fuqarolik burch va huquqlarini bilish.



Milliy va umummadaniy kompetensiya:

turli materiallarga ishlov berishda moslamalarda xavfsizlik texnikasi qoidalari va sanitariya-gigiyena talablariga rioya qilgan holda ishlash.



Dars turi: Bilimlarni mustahkamlovchi. Yangi bilim beruvchi.

Dars uslubi: Tushuntirish, suxbat, tezkor savol – javob, amaliy mustaqil ishlar bajarish, munozara, ko‘rgazmali va boshqalar.

Dars metodi: guruhlarda ishlash, “Aqliy hujum”, “Kim epchil-u, kim chaqqon”, “Klaster”, “B/B/B” metodlaridan foydalaniladi.

Darsda jihozi: yog‘ochga ishlov berish ustaxonasi, yog‘och namunalari, rasm va tarqatma materiallar, o‘quv qurollari, elekron materiallar, test materiallari.

Darsning borishi:

  1. Tashkiliy qism:

  1. Salomlashish

  2. Davomatni aniqlash

  3. Darsga tayyorgarlik ko‘rish

  4. O‘quvchilar diqqatini darsga qaratish.

  1. Uyga vazifani so‘rash:

  1. Savol – javob o‘tkazish

  2. Topshiriqlarni tekshirish

  3. Amaliy mashg‘ulotda tugallanmagan ishning oxiriga yetkazilganini tekshirish

  1. Yangi mavzu bayoni:

Stanoklarning elementlari asosiy va yordamchi elementlarga ajratiladi:

  • Staninalar, supportlar, ish organlari, surish mexanizmlari, yuritmalar, boshqarish organlari, tayanch va yo‘naltiruvchi qurilmalar, qisqichlar, siqish moslamalari va tirgaklar kiradi;

  • Kesish asbobini charxlash, stanokni sozlash, rostlash va moylash, chiqindidan holosh qilish uchun mo‘ljallangan qurilmalar kiradi;

Tokarlik ishi deb, yog‘ochdan tayyorlanadigan buyumni o‘zi o‘qi atrofida aylantirish orqali uning sirtini yo‘nib ishlov berish usuliga aytiladi. Bu usulda tayyorlangan mahsulotlar tokarlik buyumlari yoki detallari deyiladi. STD-120 rusumidagi yog‘ochga ishlov berish tokarlik stanogida ishlov berilayotgan material oldingi babkaning planshaybasi markazi bilan orqa babkaning o‘rta tishli markazi orasiga mahkam o‘rnatiladi. Bunda orqa babkaning korpusi staninaning yo‘naltiruvchi bo‘ylab ishlov berilayotgan material uzunligiga muvofiq surib kerakli joyda mahkamlanadi. Planshayba ishlov berilayotgan buyumni oldingi babkada boltlar va

qisqichlar yordamida o‘rnatish moslamasi bo‘lgan diskdan iborat. Stanokning asosiy detail stamina bo‘lib, u ikkita tayanchga o‘rnatilgan. Staninada oldingi va orqa babka va keskichlar o‘rnatish uchun tutqichli tayanch mavjud. Stakda himoya ekrani , chap tomonida esa elektrodvigatel va magnitli ishga tushurgich o‘rnatilgan. Elektrodvigatel shkivdan aylanma harakatni babkaning ikki pog‘onali shkiviga ponasimon kesimli tasma orqali uzatiladi. Oldingi babka materialni mustahkam o‘rnatish va uning aylanma harakat qilishini ta’minlash uchun xizmat qiladi.

Stаnоklаrning аsоsiy qismlаri vа vаzifаlаri. Yog‘оchgа ishlоv bеrаdigаn tоkаrlik stаnоgining ish tаmоyillаri, undа bаjаrilаdigаn оpеrаtsiyalаr o‘rganiladi. Mavzuni o‘rganishda mehnat usullarini namoyish etish va mashq qildirish kabi o‘rganish metodlari muhim o‘rinni egallaydi. Bu metodlar oqilona tarzda almashtirilib turilishi zarur. Masalan, tashqi tsilindrik yuza yo‘nishga kirishilganda o‘qituvchi o‘quvchilardan biriga zagotovka va keskichni o‘rnatish hamda mahkamlab qo‘yishni taklif etadi. O‘qituvchi o‘quvchining qarakatlarini tahlil qiladi, uning xato harakatlariga hammaning diqqatini qaratadi. Keyin o‘qituvchi keskichni qo‘lda ravon va bir tekis siljitib silliq tsilindrik detallarni xomaki yo‘nishni namoyish qiladi nima uchun kesishning boshqa usulini emas, balki aynan shu usulini tanlaganini tushuntirib beradi. SHundan so‘ng ayrim operatsiyalarni o‘quvchilardan biri bajaradi. qolganlar uning ishlashini diqqat bilan kuzatib turishadi.


  1. Download 214.51 Kb.

    Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling