Darsning maqsadi: Ta`limiy
Download 231.6 Kb.
|
Dars ishlanma.O`qqa nisbatan simmetrik figuralar.
- Bu sahifa navigatsiya:
- Rivojlantiruvchi
- Darsning turi
- Mustahkamlash uchun test topshiriqlari: 1.O‘qqa nisbatan simmetrik figuralar deb nimaga aytiladi
- 2.Bu chizmada buklanish chizzig`i nima hisoblanadi
- 4.Bu rasmlarning qay birida simmetriya o`qi xato chizilgan
Sana: Mavzu: O`qqa nisbatan simmetrik figuralar Darsning maqsadi: Ta`limiy: O`quvchilarga yangi mavzu “O`qqa nisbatan simmetrik figuralar” haqida tushuncha hosil qilish,figuralarning yuzlarining simmetrik bo`linishi o`zaro taqqoslash malakalarini shakllantirish.TK1 so`z va gaplarni bog`lagan holda o`z fikrini aniq va ravshan ifodalay olish. Tarbiyaviy: O`quvchilarni vatanparvarlik,mehnatsevarlik,izlanuvchanlik,faollik,sahiylik ruhida tarbiyalash,ahloqiy fazilatlarni singdirish.TK3 atrofdagilar bilan o`zaro muloqat chog`ida odob-axloq qoidalariga rioya qilish ,jamiyatda bo`ladigon voqea- hodisalarga dahldorlikni his qilish . TK4 orasta kiyinish, madaniy qoidalarga va sog`lom turmush tarziga amal qilishni shakllantirish. Rivojlantiruvchi: O`quvchilarga mustaqil fikrlash qobilyatlarini o`stirish,narsalarni teng qismlarga ajrata olish, butunning yarmi, choragini farqlay olish. Matematik topshiriqlarni bajarish orqali o`quvchilarning mustaqil va mantiqiy fikrash malaklarini rivojlantirish ,og`zaki va yozma hisoblashb malakalarini rivojlantirish . FK2 o`rganilgan matematik tushuncha , fakt va algoritmlarni o`quv vaziyatlarda qo`llay olish va yangi bilimlar hosil qilish. Darsning turi:Yangi bilm beruvchi. Darsning metodi: Tushuntirish, bahs-munozara, savol-javob, mustaqil ishlash. Darsning jihozi: Darslik, mavzuga oid ko`rgazma, tarqatma materiallar, chizg`ich. Darsning borishi: I.Tashkiliy qism: a) Salomlashish; b) Navbatchi axboroti; c) O`quvchilarning o`quv qurollarini nazoratdan o`tkazish; d)Aylanma daftarlarni almashtirish.
O`tilgan darsda “Perpendikular to`g`ri chiziqlar” yuzasidan savol-javob o`tkazish, uy vazifasini tekshirish va ularni tahlil qilish.O`quvchilarning bilimlarini doskada va mustaqil ravishda misol va masalalarini ishlash qobilyatiga qarab baholanadi. III.Yangi mavzuning bayoni: 1-misol. Shakllarning simmetriya o`qini toping 2-misol.
Berilgan shaklda nechta uch bur chak va nechta to‘rtburchak bor? Shaklda nechta simmetriya o‘qini o‘tkazish mumkin? 3-misol. Tarozining ikki pallasiga tarozi toshlari va o‘lchanayot gan yuk qo‘yilgan. Noma’lum x va sonlar ishtirokida tenglama tuzing va uni yeching. Yuk massasi necha kilogramm bo‘lganida tarozining ikki pallasi simmetrik joylashib qoladi? 4-misol. Berilgan A, B, D nuqtalarga simmetrik bo‘lgan nuqtalarni o‘qqa nisbatan joylashtiring. 5-misol.
Toshbaqa ertalab 17 metrli chuqurlikka tushib ket di. Har kuni kunduzi 5 metrga ko‘tariladi, kecha si esa 2 metrga sirg‘alib pastga tu shadi. Toshbaqa necha kunda chuqurl ikdan chi qadi? Yechish: Umumiy masofa: 17m 1Kunda: 5-2=3 3+3+3+3+5=17 Javob: 5kunda kunduzi. Mustahkamlash uchun test topshiriqlari: 1.O‘qqa nisbatan simmetrik figuralar deb nimaga aytiladi? a) Shakl buklanganida uning bir bo‘lagi ikkinchi bo‘lak ustiga aynan mos tushmasa, bunday shakl o‘qqa nisbatan simmetrik shakl deyiladi. b) * Shakl buklanganida uning bir bo‘lagi ikkinchi bo‘lak ustiga aynan mos tushsa, bunday shakl o‘qqa nisbatan simmetrik shakl deyiladi. c)Shakl buklanganida uning bir bo`lagi qolgan barcha bo`laklariga mos tushsa , bunday shakl o`qqa nisbatan simmetrik shakl deyiladi. 2.Bu chizmada buklanish chizzig`i nima hisoblanadi? a)*Buklanish chizig‘i simmetriya o‘qi hisoblanadi. b) Buklanish chizzig`i simmeriya nuqtasi hisoblanadi. c) Buklanish chizzig`i to`g`ri chizziq hisoblanadi. 3. Tomoni 4sm bo`lgan kvadratni simmetriya o`qi ,yuzi necha sm.dan bo`lgan kvadratchalarga ajratadi? a) 4sm.dan b) 9sm.dan c)*8sm.dan 4.Bu rasmlarning qay birida simmetriya o`qi xato chizilgan? . a) Kapalakda; b)*Hammasida simmetriya o`qi to`g`ri chizlgan; c) Bargda. 5.Bog `da oq , qizil va pushti atirgul bor ,ulardan 12tasi oq atirgul bo`lib,qizil atirgul undan 3ta ko`p,pushti atirgul esa 2marta kam edi. Bog`da eng ko`p va eng oz atirgullar qaysi rangda? a)*Eng ko`pi qizil atirgul-15ta,eng kami pushti atirgul-6ta; b) Eng ko`pi oq atirgul-12ta,eng kami-qizil-9ta; c) Eng ko`pi qizil atirgul-15ta,eng kami oq atirgul-12ta. V. Baholash. Darsdagi faol ishtirokiga qarab,o`quvchilar rag`batlantiriladi va dars yakunida ballar umumlashtirilib yakuniybballar e`lon qilinadi. VI. Uyga vazifa: 6-7-masalalar. 6-misol.
Tomoni 35 mm bo‘lgan kvadrat chizing. Uning simmetriya o‘qlarini o‘tkazing. Kvadratga nechta simmetriya o‘qini o‘tkazish mumkin? 7-misol.
To‘g‘ri burchakli uchburchakning simmetriya o‘qiga nisbatan tasvirini hosil qiling. VII. O`quvchilarga uyga berilyotgan topshiqlar tushuntiriladi va dars yakunlanadi. Download 231.6 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
ma'muriyatiga murojaat qiling