Elektromotor je elektrický stroj. Slouží k přeměně elektrické energie na mechanickou práci. - Elektromotor je elektrický stroj. Slouží k přeměně elektrické energie na mechanickou práci.
- Většinou jde o točivý stroj, kdy se elektrická energie přeměňuje na pohybovou energii a rotor motoru vykonává točivý pohyb.
Opačnou přeměnu, tedy změnu mechanické práce na elektrickou energii, provádí generátor, např. dynamo či alternátor. - Opačnou přeměnu, tedy změnu mechanické práce na elektrickou energii, provádí generátor, např. dynamo či alternátor.
Elektromotor přeměňuje elektrickou energii na mechanickou, případně také naopak. Elektromotor přeměňuje elektrickou energii na mechanickou, případně také naopak. Většina elektromotorů je založena na využití silových účinků magnetického pole. Většinou se využívá působení Lorentzova zákona síly.
Elektromotor jako točivý stroj má dvě základní části: Elektromotor jako točivý stroj má dvě základní části: Stator je pevná vnější a nepohyblivá část stroje. Na statoru bývají upevněny cívky vinutí s magnetickým obvodem, magnety a elektromagnety. V dutině statoru se nachází pohyblivá část motoru - rotor. Rotor je otočná část stroje s magnetickým obvodem, vinutím a hřídelí, na které jsou nasazeny kroužky nebo komutátor.
Komutátor je mechanický rotační přepínač, který je používán zejména u elektrických motorů. Zajišťuje přepínání směru proudu vedeného do cívek rotoru tak, aby byla napájena vždy cívka pod aktivním pólem. Komutátor je mechanický rotační přepínač, který je používán zejména u elektrických motorů. Zajišťuje přepínání směru proudu vedeného do cívek rotoru tak, aby byla napájena vždy cívka pod aktivním pólem. Komutátor bývá částí jak u stejnosměrných motorů (stejnosměrný motor, dynamo), tak i u univerzálních motorů na stejnosměrný i střídavý proud (ve vrtačkách, mixérech atd.). Je umístěn vždy na rotoru stroje, skládá se z řady vzájemně izolovaných vodivých lamel, na něž doléhají kartáče (obvykle jsou tvořeny uhlíky).
www.wikipedie.org www.wikipedie.org www.pixabay.com Soubor:Elektromotor.gif. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 27.12.2011 [cit. 2013-07-13]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Elektromotor.gif Soubor:Electric motor cycle 1.png. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 31.3.2006 [cit. 2013-07-13]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Electric_motor_cycle_1.p Soubor:Silniki by Zureks.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 5.6.2008 [cit. 2013-07-13]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Silniki_by_Zureks.jpg Soubor:Motor.png. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 2.3.2007 [cit. 2013-07-13]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Motor.png File:Bicycle dynamo.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 7.1.2006 [cit. 2014-11-14]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bicycle_dynamo.jpg File:Kommutator animiert.gif. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 18.8.2006 [cit. 2014-11-14]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kommutator_animiert.gif
Do'stlaringiz bilan baham: |