Fan: Adabiyot Mavzu: Mirtemir she’rlari tahlili


Download 443.1 Kb.
Sana22.02.2023
Hajmi443.1 Kb.
#1222906
Bog'liq
Mirtemir dars ishlanma


Mirtemir she’rlari tahlili”


mavzusida tayyorlagan bir soatlik
 
Fan: Adabiyot
Mavzu: Mirtemir she’rlari tahlili
Darsning maqsadi:
ta’limiy maqsad -o`quvchilarga Mirtemir she’rlarining badiiy, tarbiyaviy ahamiyatini tushuntirish;
tarbiyaviy maqsad - chuqur bilimlarga ega bo’lgan vatanparvar yoshlarni tarbiyalash; shukronalik hissini uyg`otish, boy tariximizni ko`z qorachig`idek asrash, yurtga sadoqat hissini tarbiyalash.
rivojlantiruvchi maqsad - o’quvchilar faolligi, iqtidor va salohiyatini rivojlantirish;
ommaviy axborot vositalari bilan aloqa o`rnatishga qiziqtirish;
Tayanch kompetensiya elementlari:
Axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi: slaydlar orqali berilgan xabarlarni gapirib bera olish.
O’z-o’zini rivojlantirish kompetensiyasi: O’zini-o’zi hurmat qilish tuyg’ularinishakllantirish, jamoat joylarga o’zini tuta bilish.

Milliy va umummadaniy kompetensiyasi: milliy bayramlarni, milliy qadriyatlarni, o’zi yashab turgan tarixiy obidalarni bilish va bir-biridan farqlash.
Dars turi: aralash
Dars metodi: suhbat, savol- javob, “Kitob javonim”, “Bu men”, “Adabiyot
qutisi” usullari
Darsning jihozi:
didaktik jihoz: darslik, ko`rgazmalar, vatmat
texnik jihoz: proyektor, nootbuk
Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism:
a) salomlashish hamda navbatchi axborotini tinglash;
b) davomatni aniqlash hamda tozalik nazorati;
s) ma`naviy daqiqa.
Dars shiori:
Intilganga tole yor”
O`qituvchi:
To tirikdirki tabiat
To quyosh sochgayki nur,
Uch egiz bordir tushuncha,
Uch bu so`z yondosh bo`lur


Mohir-u mehr-u mahorat
Olim-u ilm-u amal
Oshi-u ishq-u muhabbat
Shoir-u she’r-u shuur

Assalomu alaykum, hurmatli o`quvchilar va sinfimizga tashrif buyurgan mehmonlar! Atoqli shoir Erkin Vohidov so`zlari bilan aytganidek, “mehr va mahorat” bilan darsimizni tashkil etishga harakat qilamiz!

O`quvchilar uchta guruhga bo`linadi. Guruhlariga nom, shior va sardor tanlaydilar. Guruhlarga mos ravishda nom tanlanadi:

1-guruh – “Tong”

2 - guruh – “Poytaxt”

3-guruh – “Zafar”




II. O`tilgan mavzuni mustahkamlash:
O`tilgan mavzular “Kitob javonim”, “Adabiyot qutisi” va “Bu men” usuli orqali takrorlanadi.
Kitob javonim” usuli shu tarzda olib boriladi:
O`qituvchi sinf doskasiga o`tilgan mavzuda o`zlashtirilgan ijodkorning surati yopishtirib qo`yadi. Shoirning surati yonida joy hozirlanadi. So`ng o`quvchilarga turli asarlar nomlari yozilgan qog`oz tarqatib chiqiladi. O`quvchilar ushbu asarlarni muallif yonidagi joyga to`g`ri yopishtirib chiqadilar.

“Tanburim ovozi”

Birinchi she’ri

Birinchi she’riy to`plamidan keyin dunyo yuzini ko`rgan to`plamlari

“Tong”


“Qay
nashlar”

“Zafar”



Adabiyot qutisi” usulida o`qituvchi sinfga oldindan ichiga predmetlar solingan qutini tayyorlab qo`yadi. Quti ichidagi turli narsalarning ta’rifi o`quvchilarga aytiladi. Uch guruh o`quvchilari ta’riflar asosida quti ichidagi narsalarni nima ekanligini aniqlaydilar. Masalan:
O`qituvchi: Bu narsa orqali “Uch og`a-ini botirlar” ertagidagi to`ti o`ldiriladi.
O`quvchilar: Oq qog`ozga javoblarini yozadilar: Yoshartiruvchi mevalar
Bu men!” usulida o`qituvchi o`quvchilarga o`tilgan mavzularda tanishib chiqishgan asar qahramonlarining nomi yozilgan qog`oz tarqatib chiqadi. O`qituvchi aytgan qahramonlarning ta’riflari orqali bolalar o`zlariga berilgan nomlarni aniqlab, “bu men” deya o`rnilaridan turadilar. Masalan:
O`qituvchi: Bu bola o`z tengqurlari orasida eng battoli edi.
O`quvchi: Bu men Qosim
III. Yangi mavzu bayoni.
O`qituvchi yangi mavzuni slaydlar yordamida tushuntiradi:








IV. Mavzuni mustahkamlash: 
Mavzuni “Intervyu” usulida mustahkamlanadi. O`qituvchi o`quvchilarga quyidagi savollar bilan murojaat qiladi?
Siz Mirtemirning qaysi she’ridan tasirlandingiz?
Siz ham baliq ovida bo`lganmisiz?
Siz ertalab shudring holatiga guvoh bo`lganmisiz?
Bulut nimaning darakchisi hisoblanadi?
To`rg`ay qush ovozini eshitganmisiz?
V. O`quvchilarni baholash va rag`batlantirish:
Dars avvalida har bir guruhga taqdim etilgan daraxt surati o`qituvchi bergan mevalar bilan boyitib boriladi. Mevalarning rangiga va soniga qarab, g`olib guruh aniqlanadi.
Yashil rangli meva – “5” baho
Pushti rangli meva – “4” baho

Qizil rangli meva – “3” baho
VI. Uyga vazifa: Mirtemirning she’rlaridan yod olib kelish.
Download 443.1 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling