Fan nomi: Ona tili Dars mavzusi: Unli tovushlar va harflar Dars maqsadi


Download 48 Kb.
Sana21.01.2023
Hajmi48 Kb.
#1107971
Bog'liq
1 sinf ona tilidan unli tovushlar va


DARS ISHLANMASI (KONSPEKT)
Dars sanasi:_________ Sinf: ___
Fan nomi: Ona tili
Dars mavzusi: Unli tovushlar va harflar
Dars maqsadi:

  1. ta’limiy maqsad: o’quvchilarga mavzuni to’liq yetkazish, o’tilgan mavzularni mustahkamlash

  1. tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni chiroyli yozuv qoidalariga rioya qilishga o’rgatish, ularga estetik tarbiya berish

  2. rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning mantiqiy fikrlash qobiliyatini rivojlantirish, savodli yozish uquvlarini o’stirish

Dars turi: aralash
Dars uslubi: kichik guruhlarda va yakka holda ishlash
Darsda foydalaniladigan jihozlar: rasmlar, ko’rgazma, tarqatma materiallar, kesma harflar
Ilmdan bir shu’la dilga tushgan on,
Shundan bilursankim ilm bepoyon.
Dars jarayoni va texnologiyasi



Ishning nomi

Bajariladigan ishning mazmuni

Metod

Vaqt

1-bosqich
Tashkiliy qism

Darsni tashkil etish. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi

Suhbat

2 minut

2-bosqich Ehtiyojlarni aniqlash

O’quvchilarning ehtiyojlarini aniqlab, mavzuga oid tushunchalar beriladi
Harflarni yozish o’rgatiladi

Savol-javob

3 minut

3-bosqich Yangi mavzu bayoni

O’tilgan mavzuni mustahkamlash
Unli tovush va harflar haqida tushuncha berish
Harflarni bog’lab yozishni mashq qilish
8-9mashqni bajarish

Tushuntirish, izlanish
Og’zaki savol-javob

31 minut

4-bosqich Mustahkamlash

Mavzu yuzasidan savol va topshiriqlar O’yinli mashg’ulotlar

Muammoli izlanish

6 minut

5-bosqich rag’batlantirish

O’quvchilarning darsga ishtiroki hisobga olinib rag’batlantiriladi




2 minut

6-bosqich
Uyga vazifa

10-mashq 8 bet

izlanish

1 minut

Darsning borishi:


1-2 bosqichlar texnologik xarita asosida tashkil etiladi
O’tilgan mavzuni takrorlash, o’quvchilar bilimini aniqlash va mustahkamlash maqsadida aqliy hujum savollari beriladi.
1. O’tgan darsda qaysi mavzu bilan tanishgan edik?

  1. “Qovunlar” she’rini kim yozgan?

  2. Qanday qovun turlari bor ekan?

  3. Ona tilimizda nechta tovush va harf bor?

  4. Tovushlar yozuvda nimalar bilan ifodalanadi?

  5. Nimani talaffuz qilamiz va eshitamiz?

III. Yangi mavzuni tushuntirish
O’quvchilar diqqati doskaga jalb etiladi. Yangi mavzu e’lon qilinadi.
Mavzuga oid mashqlar bajariladi.

-Tovushlarni talaffuz qilamiz va eshitamiz. O’zbek tilida 30 ta tovush bor.
Tovushlar harflar bilan ifodalanadi. Harflarni yozamiz, ko’ramiz va o’qiymiz. O’zbek yozuvida 29 ta harf bor.



8-mashq. She’r qaysi shahar haqida ekanini toping. She’rning dastlabki ikki qatorini ko’chiring. Unli harflar tagiga chizing.
Poytaxt shahar, bosh shahar,
Qadim tiproq, Shosh shahar…
Sen tinchlik qo’ng’irog’I,
Sen ozodlik kuyisan…
Muhammad Yusuf


9-mashq. Katakchadagi harflardan foydalanib, so’zlar tuzing va yozing.
Kun, tuz, un, tun, tuk.


O’quvchilarning so’zlarni yozishda qo’l harakatlari kuzatib turiladi.
Dam olish daqiqasi

IV.Yangi mavzuni mustahkamlash
O’quvchilar yozgan matnlarini o’qib beradilar. Ularning fikri umumlashtiriladi. Savollar orqali mavzu mustahkamlanadi.


. V. O’quvchilar darsga ishtirokiga qarab rag’batlantiriladi.
Uyga vazifa. 10-mashq.
Download 48 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling