Ko‘pburchak va uning perimetri Darsning maqsadi: a ta’limiy maqsad


Download 0.83 Mb.
Sana10.01.2023
Hajmi0.83 Mb.
#1086131
Bog'liq
msysara




Samarqand viloyati Pastdarg‘om tumani
Xalq ta’limi bo’limi tasarrufidagi
37-umumiy o’rta ta’lim maktabi
Boshlang’ich sinf o’qituvchisi
Djalilova Maysaraning
2-sinflar uchun
Matematika
Fanidan 1 soatlik ochiq dars ishlanmasi
Dars mavzusi: Ko‘pburchak va uning perimetri
Darsning maqsadi:
a) ta’limiy maqsad: O’quvchilarni matematika darsligi bilan tanishtirish,narsalarning xossalari haqida tushuncha berish .b) tarbiyaviy maqsad : O’quvchilarda ahil jamoa bo’lib ishlash malakasini tarkib toptirish,miqdorlarni to’g’ri aniqlash ko’nikmasini shakllantirish.d) rivojlantiruvchi maqsad:O’quvchilarni mustaqil fikrlashga undash, tog’ri va aniq hisoblash malakasini rivojlantirish .
Milliy va umummadaniy kompetensiya:hodisalarni matematik tilda ifodalash usullaridan foydalana olish va bu usullar samarali ekanligini tushuna olish;
Matematik savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan xabardor bo‘lish hamda foydalanish kompetensiyasi:
aniq hisob-kitoblarga asoslangan holda shaxsiy rejalarni tuza olish;
Dars turi: yangi bilim,ko’nikma,malakalarini shakllantiruvchi dars
Dars metodi:an’anaviy, savol-javob,suhbat , tushuntirish , “G’aroyib xalta”, “Futbol ” o’yinlari
Dars jihozi: darslik,tarqatma materiallar va testlar,ko’rgazmali qurollar , notebook,multimedia.
Darsning borishi.

T/R

Bo’limlar

Vaqti

1

Tashkiliy qism

3 daqiqa

2

O`tgan mavzuni mustahkamlash

5 daqiqa

3

Yangi mavzu bayoni

15 daqiqa

4

Yangi mavzuni mustahkamlash

10 daqiqa

5

O`quvchilarni rag`batlantirish. Darsni yakunlash.

10 daqiqa

6

Uyga vazifa

2 daqiqa

Jami

45 daqiqa

I.Taskiliy qism. O’quvchilar bilan salomlashish,davomatni aniqlash .O’quvchilar diqqatini darsga jalb etish .
II.O’quvchilar bilan kirish suhbati o’tkazish.O’quvchilarni matematika darsligi bilan tanishtirish. O’quvchilarga matematikadan birinchi dars ekanligi bu darslarda sanashni, cho’plardan shakllar yasashni , misollar , masalalar yechishni , geometrik shakllarni o’rganish tushuntiriladi .
III.Yangi mavzu bayoni.O’quvchilarni yangi mavzu bilan tanishtiriladi. Yurtboshimiz tomonidan
1-misol. Shakllarning perimetrini topamiz va taqqoslaymiz.


P = 2*( a+a ) = 2*( 2m + 2m) =
2*4m = 8 metr

4

4

4

6

1

2-misol. Ikkinchi shaklning perimetri nimaga teng?
3-misol. Chizma asosida masala tuzamiz va yechamiz.



15

20




4-misol. Shakllarning perimetrlarini taqqoslaymiz.





To’g’ri to’rt burchak P = 2*( a+b ) = 2*( 6 m + 8 m) = 2*14 m = 28 metr
Besh burchak P = a+b+c+d+l=4sm+3sm+3sm+4sm+6sm= 20 sm
IV.Yangi mavzuni mustahkamlash.
Bugungi darsda nimalarni o’rgandingiz ?
Geometrik shakllar nomini ayting .
O’quvchilardan narsalarning rangi , shakli , o’lchamini so’rash .
V. Darsni yakunlash. O’quvchilarning darsdagi faoliyatiga qarab rag’batlantirish .
VI.Uyga vazifa: O’rganib kelish .


O`IBDO`:_______ _____________________________
Download 0.83 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling