Mavzu: O'rin-joy otlari Darsning maqsadi: Ta’limiy


Download 109.9 Kb.
Sana05.06.2020
Hajmi109.9 Kb.
#114989
Bog'liq
Madina oltinchi sinf


Aim.Uz


Mavzu: O'rin-joy otlari
Darsning maqsadi:

Ta’limiy: O‘rin-joy otlari haqida nazariy ma’lumotlar bilan tanishish, ularning nutqdagi ahamiyatini tushuntirish, o‘rin-joy otlarini gaplardan aniqlay olish ko‘nikmasini shakllantirish.
Tarbiyaviy: o‘quvchilarni o‘rin -joy otlari bilan tanishtirish orqali muqaddas qadamjolarimizni bilish va ularga hurmat bilan qarash ruhida tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: o’quvchilarni o‘zbek tili faniga qiziqishini rivojlantirish.
Shakllantiriladigan kompetensiyalar: kommunikativ axborot bilan ishlash, umummadaniy, adabiy bilimlarni amaliyotda qo’llash kompetensiyalari
Axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi:

– mediamanbalar (radio, televizor, internet va boshqalar)dan zarur ma’lumotlarni izlab topa olish, saralash, saqlash, ulardan samarali foydalana olish, ularning xavfsizligini ta’minlash ko‘nikmalarini egallash .


O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi:

– doimiy ravishda o‘zini o‘zi mustaqil va ijodiy rivojlantirish, hayot davomida mustaqil o‘qib-o‘rganish, mustaqil qaror qabul qila olish.


Milliy va umummadaniy kompetensiya:

– vatanga sadoqatli, milliy qadriyatlarga e’tiqodli bo‘lish, tariximizni bilish va unga nisbatan faxr-iftixor tuyg‘usini shakllantirish.
Darsning turi: yangi bilim beruvchi.

Darsning tipi: an’anaviy.

Darsning usuli: Fanlararo integratsiyadan foydalanish, ushbu mavzuni geografiya va tarix fani bilan qiziqarli va samarali olib borish.

Darsning jihozi: Darslik, ko’rgazmali qurollar, kompyuter, proyektor.

Didaktik jihoz: Tarqatma materiallar.
Darsning texnik chizmasi:

Dars bosqichlari

Vaqt

I.Tashkiliy qism.

10 minut

II.Yangi mavzuni bayoni

18 minut

III.Yangi mavzuni mustahkamlash

12 minut

IV.Darsni yakunlash va baholash

3 minut

V.Uyga vazifa

2 minut



Darsning borishi :

Tashkiliy qism:

a)Salomlashish;

b)tozalikni aniqlash;

d)davomatni aniqlash;

c) darsga tayyorgarlik ko`rish va dars rejasi;

e)O‘tilgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so‘rash.


Yangi mavzu bayoni: O‘rin-joy otlari tub va yasama bo‘ladi. Yasama o’rin-joy otlari

-loq, -zor, -iston, -goh, -xona, - obod

Qo‘shimchalari bilan yasaladi. Masalan:



tub otlar: vodiy, maktab, hovli;

yasama otlar: o‘t+loq

O‘qituvchi tomonidan yangi mavzu quyidagicha tushuntiriladi:





Mustahkamlash uchun “Blits-o’yin”dan foydalanamiz. Ushbu metodda o’quvchi asar mazmunidan kelib chiqib, voqealarni ketma-ket ravishda raqamlab chiqadi. Keyin esa guruhda voqealar baholanib chiqadi. Oxirida o’qituvchi to’g’ri javobni o’qib eshittiradi. Ushbu metodni qo’llashdan maqsad qaysi holatda yaxshi natijaga erishsa bo’ladi? Shuni bilib olish.

“Blits-o’yin” – “Rustamxon” dostoni

Sana:


Ismi sha’rif:

Guruh

bahosi


Guruh

xatosi


To’g’ri javob

Yakka

baho


Yakka

xatosi


Voqealar tizimi







4







Kundoshlarning Huroyimga qilgan fitnasi







7







Rustamxonning Oftoboyimni ajdarho zulmidan qutqarishi







1







Qadim o’tgan zamondan Oqtosh elida Sulton degan o’tti.







6







Fitna qurboni bo’lgan Rustam va onasining Hukumu tog’iga borib joylashishi







2







Rustamxonning tug’ilishi







5







Rustamxonning onasini jallodlar qo’lidan qutqarishi







3







Sultonxonning Oqtosh mamlakatini Huroyimga tashlab ketishi







9







Oftoboyimga uylanishi







8







Bujul yurtida Rustamxonning 3 kun hukmron bo’lishi







11







Hammasi Oqtosh mamlakatiga qaytishi







10







Sultonxonni qalandar ko’rinishida kelib kechirim so’rashi







12







Doston qahramonlari o’z maqsad-murodiga yetib baxtli hayot kechirishi

O‘qituvchi o‘quvchilarning nazariy bilimlarini sinash maqsadida test topshiriqlarini har bir o‘quvchiga tarqatadi. Bu testni yechish uchun 5 daqiqa ajartiladi:

1. “Rustamxon” dostonida Sultonxon qaysi mamlakat shohi bo’ladi?

A.Oqtosh B.Urganch D.Zangar

2.Rustamni onasini ismi?

A. Huroyim B. Momogul D. Yunus pari

3.Sultonxon o’g’li tug’ilmasdan oldin necha yillik safarga jo’naydi?

A.7 B.14 D.17

4. “Rustamxon” qaysi doston turiga kiradi?

A. Qahramonlik

B. Ishqiy-sarguzasht

D. Tarixiy

5.Rustam o’z yurtidan ketib, qaysi tog’ga borib joylashadi?

A. Hukumu B.Olatog’ D.Asqar

6. “Rustamxon” ajdarho zulmidan kimni qutqarib qoladi?

A. onasini

B. yorini

D. otasini

Yopiq test

7.Doston turlarini sanab bering?

8. “Alpomish”dostoni qaysi doston turiga kiradi?

9.Dostondagi 6ta qahramonni sanab o’ting.



10. Ishqiy-sarguzasht doston turiga kiruvchi dostonlarni sanab bering.
Test natijalari kelasi darsda e’lon qilinadi.


Darsda faol qatnashgan o’quvchilar rag’batlantiriladi.

VI.Uyga vazifa:

Quyidagi savollarga o‘zingiz mustaqil javob topib keling.



1. “Rustamxon” dostonidan o’zingizga va boshqalarga ibrat bo’la oladigan fikrlarni topishga harakat qiling.

2. “Rustamxon” dostoni haqida o’z xulosangizni kichik matn tarzida yozib keeling.

Uyga vazifa . “Rustamxon” dostonini va doston turlarini o’qib kelish. Venn diagrammasi orqali “Rustamxon” va “Alpomish” dostonini solishtirish.



Download 109.9 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling