Qoqon shahar №14 umumiy orta maktab boshlangich talim alifbedan dars ishlanmasi


Download 5.24 Kb.
Sana16.03.2023
Hajmi5.24 Kb.
#1278027
Bog'liq
V dars ishlanma

Mavzu: “ V tovushi va V v harflari”

  • Mavzu: “ V tovushi va V v harflari”
  • Darsning maqsadi:
  • 1. Ta’limiy :
  • a) O’quvchilarni V tovushi va uning yozuvdagi ifodasi V v harflari bilan tanishtirish;
  • b) v tovush- harfining so’z tarkibida aniqlay olishni o’rgatish;
  • d) “ Vatanim ” she’rini bo’g’inlab o’qishni o’rgatish.

2.Tarbiyaviy: a) o’quvchilarning “vatan” so’zi haqida tushunchalarini kehgaytirish; b) vatanga, ota - onaga munosib farzand bo’lish bo’lish tuyg’usini singdirish; 3.Rivojlantiruvchi: a) o’quvchilarning “v” harfi bilan bog’liq so’z boyligini oshirish; b) og’zaki va yozma nutqlarini rivojlantirish; d) mustaqil fikrlashlarini shakllantirish. Dars tipi: Aralash. Dars turi: Nazariy va amaliy. Dars metodi: Og`zaki, amaliy, ko`rsatmalilik. Dars jihozi: Televizor, soat, rangli qog`oz, rangli markerlar Darsning texnik vositalari: Kompyuter, multimediya .

Darsning borishi

  • 1.Tashkiliy qismKirish
  • 2.Mavzuni o’rgatish
  • 3.O’qituvchi beradigan ma’lumot- o’quvchilarning mustaqil ishlashi
  • 4.Mustahkamlash
  • 5.Baholash
  • 6.Xulosa
  • 7.Uy vazifa

I.Tashkiliy qism: O’quvchilarni dars shiori bilan tanishtirish - “BU MUQADDAS VATANDA AZIZDIR INSON”

  • II.Kirish :
  • O’quvchilarning o’tilgan harflar yuzasidan bilimlarini harf kassasi bilan ishlash orqali mustahkamlash.
  • 1-qator: “J” harfi ishtirokidagi so’zlar ( m: jo’ja, jiyda,jasorat)
  • 2-qator:“G” harfi ishtirokidagi so’zlar ( m: g’alla, g’alaba’ G’ayrat)
  • 3-qator:“Z” harfi ishtirokidagi so’zlar ( m: zina, ziyrak, zog’cha)
  • O’quvchilar kesma harf va bo’g’inlardan hosil qilgan so’zlarini o’qitish va rag’batlantirish.

III. Mavzu bayoni

  • 1. O’quvchilarga “V” tovushini talaffuz qildirish, havo oqimi og’izda qanday to’siqqa uchrayotganligini (tepadagi old tishlar pastki labga tegib, undosh tovush hosil bo’ganini) aniqlash.
  • 2. Tovushning yozuvdagi ifodasi “Vv” harfi bilan ko’rgazmali qurol yordamida tanishtirish
  • 3. Har bir qatorga topshiriq berish: 1-qator “V” harfi so’zning boshida , 2-qator
  • so’zning o’rtasida, 3-qator so’zning oxirida kelishiga imkon qadar misollar keltiradilar ( berilgan rasmlar misollar topishga yordam beradi).
  • vatan tovuq olov
  • vazifa navro’z tanlov
  • varrak televizor darrov
  • vaqt ovqat palov
  • vergul meva kuyov
  • velosiped svetofor undov
  • 4. Darslik bilan ishlash. Berilgan so’zlarni bo’g’inlab o’qitish:
  • Va- tan Na-vo-i
  • Vo-diy Gav-har
  • To-vus Vo-hid
  • To-vuq Mav-ju-da

1. Darslikda berilgan so’zlar necha bo’g’indan iboratligi va qanday ma’no anglatishini tahlil qilish. Ularni ishtirok ettirib gaplar tuzish. 2. “Aqliy hujum” usulidan foydalanib “ Vatan deganda nimani tushunasiz?” savoliga javob olish, o’quvchilar fikrini umumlashtirish 3. O’qituvchi tomonidan darslikda berilgan “ Vatanim ” she’rini ifodali o’qib berish. O’quvchilar bilan birgalikda bo’g’inlab o’qish. She’r mazmunini tahlil qilish orqali buyuk ajdodlarimizdan o’rnak olgan holda vatanga, ota-onaga munosib farzand bo’lish, buning uchun albatta bilim olish lozimligini bahs-munozara orqali tushuntirish.

IV. Mustahkamlash.

  • Vatanimizni hozirgi kundagi ko’rinishini ifodalovchi slaydni namoyish etish.

V. Dars yakuni. Savollar orqali darsga yakun yasash. Dars jarayonida faol ishtirok etgan o’quvchilarni rag’batlantirish .

  • Uy vazifa: “V” harfiga oid so’zlarni o’qish, “ Vatanim” she’rini yod olish.( 58- sahifa)

Download 5.24 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling