Sinf: 9-sinf Fan: Algebra Fan o’qituvchisi


Download 1.29 Mb.
Sana16.06.2023
Hajmi1.29 Mb.
#1506449
Bog'liq
9-sinf algebra dars ishlanma


Termiz tumanidagi 5-umumiy o'rta ta'lim maktabi 9-sinf Algebra fanidan "Keltirish formulalari" mavzusidagi ochiq dars ishlanmasi.
Sana: ___________________
Sinf: 9-sinf Fan: Algebra
Fan o’qituvchisi: Safarova Mashhura
Mavzu : Keltirish formulalari
Darsning loyihasi

Ta’limiy maqsad



O’quvchilarga keltirish formulalarini va trigonometrik ayniyatlarni o’rgatish orqali bilim, malaka va ko’nikma hosil qilish;

Tarbiyaviy
maqasd

Vatanimizning jannatmakon yurt ekanligi va bu yurt farzandlarini yana bir bora yurakdan sevishga undash.

Rivojlantiruvchi
maqsad

O’quvchilar bilimini rivojlantirish, ko’nikma va malakasini o’stirish, dunyoqarashi va fikrlash qobiliyatini riviojlantirish.

Vazifalari

O’quvchilarni mavzuga qiziqishi, bilim, ko’nikma, malakalarini shakllantirish, kengaytirishga erishish.

O’quv jarayonini amalga oshirish texnalogiyasi

Dars turi

Yangi bilim berish

Dars usuli

Induktiv (amaliyotdan nazariyaga qarab borish)

Metod

Savol-javob va aqliy hujum, Guruhlarda ishlas, klaster.

Vosita

Darslik, multimediya vositalari(videoproektor, kompyuter)

Nazorat turi

Yozma ish va test sinovi

Baholash

5 ballik tizimda

Dars bosqichlari taqsimoti

3 daqiqa

Tashkiliy qism

5 daqiqa

Uy vazifasini nazorati

15 daqiqa

Mavzu ustida ishlash

14 daqiqa

Mavzuni mustahkamlash

5 daqiqa

O’quvchilarni rag’batlantirish va baholash

2 daqiqa

Uy vazifasi

O’qituvchi tomonidan kutiladigan natija

Qisqa vaqt ichida o’quvchilarga misollar yechishning qulay usulini ko’rsatish, misollar yechishda bu formulalarni qo’llay olishni tushuntira olish

O’quvchi tomonidan kutiladigan natija

Mavzuga oid misollar yechishning yanada mustahkamlashi. Formulalarni qo’llashda yanada qat’iy fikrga ega bo’lishi. O’z fikri va guruh fikrini tahlil qilib, bir yechimga kelish malakasini hosil qiladi

Maqsad:
a) ta’limiy: O’quvchilarga keltirish formulalarini va trigonometrik ayniyatlarni o’rgatish orqali bilim, malaka va ko’nikma hosil qilish;
b) tarbiyaviy: O’quvchilarni shu mavzu asosida milliy g’oya ruhida va o’zaro hurmat ruhida tarbiyalash;
c) rivojlantiruvchi: O’quvchilar bilimini rivojlantirish, ko’nikma va malakasini o’stirish, dunyoqarashi va fikrlash qobiliyatini riviojlantirish.
Dars turi: Aralash dars.
Dars uslubi : Savol- javob
Darsning borishi

  1. Tashkiliy qism.

Salomlashish. Navbatchi o’quvchining o’quvchilar davomati, ob-havo, o’quvchilarning darsga tayyorligi to’g’risidagi axborotini tinglash.

  1. O’tilgan mavzuni so’rash

Uyga vazifalarni tekshirish.
Mustaqil ish:



  1. Yangi mavzuning bayoni





IV.Mustahkamlash.

V.O’quvchilarni rag’batlantirish va baholash.
Xatoni top! Metodidan namunalar:


Xatoni top!


VI.Uyga vazifa. 355-356 –misollar .



Trigonometrik formulalar
K laster usulida o’quvchilarni baholash






Download 1.29 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling