Mavzu: Mustahkamlash
1. Tashkiliy qism-5 min
5.Mustahkamlash-3min
6.Darsni yakunlash-5min
3.Yangi mavzu bayoni-20 min
2. O’tgan darsni mustahkamlash-10 min
4.Dam olish daqiqasi-2min
Darsning maqsadi: O`quvchilarga mavzu bo`yicha BKM hosil qilish - Ta’limiy:Yozma va og`zaki hisoblashni o’rgatish. Fikrlash qobiliyatini kengaytirish. Tarbiyaviy: Vatanimiz milliy me’rosini o`rganishga. Sport bilan muntazam shug’ullanishga, salomatligi uchun o’zi qayg’ulishga undash.
- Rivojlantiruvchi:Fanga bo’lgan qiziqishini oshirish. Ayirish bilan hisoblash ko’nikmalarini rivojlantirish.
Dars turi: Aralash. Dars usuli: Interfaol. Dars uslubi: Amaliy ko`rgazmali, aqliy hujum, savol-javob. Darsning jihozi: Texnik vositalar: kompyuter, darslik, ko`rgazmali qurollar, test kartochkalari, rebus, boshqotirma. - Dars turi: Aralash. Dars usuli: Interfaol. Dars uslubi: Amaliy ko`rgazmali, aqliy hujum, savol-javob. Darsning jihozi: Texnik vositalar: kompyuter, darslik, ko`rgazmali qurollar, test kartochkalari, rebus, boshqotirma.
Darsning borishi: - Darsning borishi:
- Tashkiliy qism: Bunda o`quvchilar bilan sana,
- fasllar tabiat hodisalari haqida savol-javob va
- harakatlar ijro etiladi.
- Darsning oltin qoidasi tushuntiriladi:
- 1dan 10gacha inglizcha va o’zbekcha sanaladi
- Sinf 3 guruhga bo’linadi
- 1-Donolar 2-Zukkolar 3.Bilimdonlar
- Har bir guruhga savollar beriladi:
- 1.Aprel oyining muhim sanalarini bilasizmi?
- - 9-aprel A Temur tavalludiga 678 yil to’ldi
- - M Yusuf tavalludining 60 yilligi
- - 22- aprel –Xalqaro ekologiyani muhofaza qilish kuni.
- O’zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi 55- modda.
- Yer, yer osti boyliklari, suv o’simlik va hayvonot dunyosi umummilluy boylikdir, ulardan oqilona foydalanish zarur va ular davlat muhofazasidadir.
- 2019-yilni O’zbekiston Respublikasi Prezidenti qanday yil deb
- e’lon qildilar?
- Hozirgi paytda 1 million 800 ming nafardan ziyod bola sport bilan shug’ullanmoqda.
- 2012-yilda 34,4 foiz bola sport bilan shug`ullangan bo`lsa,2013-yilda 36,7 foizga ko`tarildi.
- Qizlarning sport bilan shug`ullanish darajasi 29,4 foizdan, 32,6 foizga o`sdi.
matematik diktant: - 18+12=30 80-20=60
- 28+22=50 78-6=72
- Yangi mavzu bayoni:
- 7- masala. Og’zaki tushuntirib bajaring:
- Bor edi – 90 qop un Sotildi- 30 qop va 32 qpo un
- Qoldi-? Qop un Yechish: 90- ( 30+32)= 90-62= 28 qop
- Javob: 28 qop un qoldi.
- 8-misol. Tushuntirib hisoblang:
- 40 + 50+
- + 26 96 + 36
- 90+ 60+
- 9-masala. Doskada bajariladi:
- Bor edi- 39 kg meva Ishlatildi- 20kg va 9kg Qoldi-?kg Yechish:1)39-20= 19kg 2) 19-9=10kg Javob: 10 kg qoldi
10-misol . Mustaqil ish : - 10-misol . Mustaqil ish :
- 69+21=90 57+43=100 27+20=47 38-29=9
- 66+26=92 72-32=40 50+36=86 96-46=50
- 11- masala. Og’zaki tushuntirib bajariladi:
- Bor edi- 30 kg va 27 kg yog’
- Ishlatildi – 42 kg yog’
- Qoldi- ? kg yog’
- Yechish: 1) 30+27=57 kg yog’
- 2) 57- 42=15 kg yog’
- Javob: 15 kg yog’ qoldi
Yangi mavzuni mustahkamlash: - Yangi mavzuni mustahkamlash:
- Test savollari
- 1. Eng kichik ikki xonali sonni toping?
- A) 1 B) 10 D) 15
- 2. 55 bilan 23 sonlari yig’indisini toping?
- A) 78 B) 73 D) 32
- 3. Bir haftada necha kun bor?
- A) 5 kun B)6 kun D) 7 kun
- 4. Savatda 20 kg olma, chelakda esa 16 kg nok bor. Ikkala idishdagi meva necha kg?
- A) 4 kg B) 36 kg 26 kg
- 5. 55 bilan 23 sonlari ayirmasini toping?
- A) 32 B) 78 D)73
“Zanjir” o’yini o’ynaladi. O’quvchilar rag’batlantiriladi. Uyga vazifa: 12- misol 138-bet.
Do'stlaringiz bilan baham: |