7-sinf “algebra” kursida o’rganilgan mavzularni takrorlash
Download 341.5 Kb.
|
8-konspekt-algebra-1-d187d0bed180d0b0d0ba
- Bu sahifa navigatsiya:
- Darsning ko’rgazmali qurollari
- 3. Yangi mavzuni yoritish va Yangi mavzuni mustahkamlash: 1.
Sana: «___» _____________ 201__ y. Mavzu: 7-SINF “ALGEBRA” KURSIDA O’RGANILGAN MAVZULARNI TAKRORLASH Darsning maqsadi: 7-sinfda o’tilgan mavzularni takrorlash, 8-sinf kursiga poydevor yaratish. O’quvchilarni tashkilotchilikka, mustakillikka, aniqlikda tarbiyalash. O’quvchilarning fikrlash qobiliyatini rivojlantirish. Darsning ko’rgazmali qurollari: ______________________________ Darsning borishi: 1. Tashkiliy qism – salom-alik qilish, davomatni tekshirish, zarur ko’rgazmali qurol va jihozlarni darsga hozirlash; 2. O’tilganlarni takrorlash va yangi mavzuni boshlashga hozirlik – yangi mavzu bilan bog’liq o’tilgan dars mavzularini takrorlash; o’quvchilarning yangi mavzuni o’tishdan oldin bu mavzuga oid bilim darajalarini aniqiash, baholash va yangi materialni o’zlashtirishga tayyorlash; yangi dars maqsadini tushuntirish; 3. Yangi mavzuni yoritish va Yangi mavzuni mustahkamlash: 1. Algebraik ifodaning son qiymatini toping: 1) S=2(ab+ac+bc), bunda a=5, b=4, c=10; 2) V=, bunda h=12, a=10, b=8; 3) , bunda a=10, b=40, n=16; 4) V, bunda a=30, b=20, h=25; 2. Qavslarni oching va soddalashtiring: 1) 7a-(5a+4b); 2) 9x-(7y-4x); 3) –(2a-3b)-(-a+3b); 4) 8x-(3y+5x)-(-2y-x).
1) v=60; 2) v=75; 3) v=90; 4) v=100 bo’lsa, u holda ifodaning son qiymatini toping. 4. Har bir to’g’ri javob uchun: matematikadan k ball, ingliz tilidan m ball, ona tili va adabiyotidan n ball qo’yiladi. Nodira matematikadan a ta, ingliz tilidan b ta, ona tili va adabiyotidan c ta savolga to’g’ri javob berdi: 1) Nodira to’plagan jami ballni hisoblash uchun ifoda tuzing; 2) agar a=35, b=34, c=36; k=3,1; m=2,1 va n=1,1 bo’lsa, u jami qancha ball to’plagan?
1) 2x+15=3x-11; 2) 7-5x=x-2; 3) 2(x-3)=3(2-x); 4) -3(4-x)=2(x-5).
1) 3,2x+1,8x=6x-3,5; 2) 7,5x-2,5x=7x-10; 3) 0,5·(0,4x-8)=5(0,2x-1); 4) 2,4(5x-3)=-0,8(10-5x).
1) bo’laklardan biri ikkinchisidan 20% qisqa bo’lsa; 2) bo’laklardan biri ikkinchisidan 20% uzun bo’lsa, har bir bo’lakning uzunligini toping.
2) Bir son ikkinchi sonning 30% ini tashkil qiladi. Sonlardan biri ikkinchisidan 35 taga kam bo’lsa, shu sonlarni toping. 10. Bir qishloqdan ikkinchi qishloqqa piyoda 4 km/soat tezlik bilan yo’lga chiqdi. Oradan 2 soat o’tgach, piyodaning ketidan 10 km/soat tezlik bilan velosipedchi yo’lga chiqdi. U ikkinchi qishloqqa piyodadan 1 soat avval yetib keldi. Qishloqlar orasidagi masofani toping. Download 341.5 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
ma'muriyatiga murojaat qiling