Акт дан фойдаланиб математика фанини укитиш. Мавзу: Даража ва унинг хоссалари


Download 301.46 Kb.
Sana28.03.2023
Hajmi301.46 Kb.
#1303100
Bog'liq
alisher navoiy hayoti va ijodi mavzu

MAVZU: Alisher Navoiy hayoti va ijodi


ishlanmasi

Sana :

Sana :

Fan: Adabiyot Sinf : VII


Darsning maqsadlari
TA’LIMIY:
O`quvchilarga ulug’ shoir , g’azal mulkining sultoni
A.Navoiyning hayoti va ijodiy me’rosini bo’yicha nazariy
bilim berish
TARBIYAVIY:
RIVOJLANTIRUVCHI:
O’quvchilar qalbida shoir me’rosiga hurmat tuyg’ularini shakllantirish,
ulug; ajdodlarimiz qoldirgan ma’naviy me’rosga
munosib voris bo’lib qolishga undash
O`quvchilarning mavzu bo’yicha mantiqiy tafakkurini boyitish,
shoir asarlarini o’rganish orqali o’quvchilarni ma’naviy
kamolot sari yo’naltirish
DARSNING BLOK
CHIZMASI
Tashikili daqiqa.
O’tilgan mavzuni
mustahkamlash, yangi
mavzuni yoritish
Guruhlarda
ishlash .
Guruhlarda ish
yakunlarini
chiqarish .
O’quvchilarni baholash,
Uyga vazifa berish
5 daqiqa
20 daqiqa
10 daqiqa
5 daqiqa
5 daqiqa
-

Dars shiori : Oz-oz o’rganib dono bo’lur. Qatra-qatra yig’ilib daryo bo’lur. (A.Navoiy)

  • Darsning jihozi:
  • Darslik
  • Ko`rgazma
  • Tarqatma
  • Darsning uslubi:

  • Aqliy hujum
  • Guruhlar bilan ishlash
  • klaster

Darsning borishi

  • Tashkiliy qism. Davomadni aniqlash, ob-havo ma`lumoti bilan tanishish. Psixologik muhit yaratish.
  • O’tilgan mavzu: Lutfiy hayoti va ijodi haqida qisqacha tezkor savol-javob olib boriladi
  • Lutfiy nechanchi asrda yashagan, shoirga zamondoshlari qanday nisbat berishgan ?
  • A.Navoiy o’zining qaysi asarida Lutfiy haqida qanday fikrlar kiltiradi ?

Bellashuv shartlari
1. Tezkor savol-javob
2. Ifodali g’azal yod o’qish
3.Boshqotirmani yechish
4. “Javohir to’playmiz” o’yini
5. Navoiyni madh etuvchi she’rlar
1-guruh : Navo 2-guruh : Nazm
1-shart: Tezkor savol-javob
1. A.Navoiy nechanchi yili qaysi davlat
hukmronligida qanday oilada tavallud topgan
2. Navoiy zamonasining alloma adibi Abdurahmon Jomiyni qanday nom
bilan e’zozlagan?
3.Shoir nechanchi yillarda samarqanddagi madrasalarda ta’lim olgan
2 shart : IFODALI G’AZAL O’QISH
3 shart : BOSHQOTIRMANI BAJARISH
4 shart : “jAVOHIR” to’playmiz
5 shart: Navoiyni madh etuvchi sherlar

Hakamlar tomonidan ikkala guruhga shartlar bo’yicha qo’yilgan ballar izohlanadi va jami ballar orqali g’olib guruh aniqlanadi.

  • Hakamlar tomonidan ikkala guruhga shartlar bo’yicha qo’yilgan ballar izohlanadi va jami ballar orqali g’olib guruh aniqlanadi.
  • O’qituvchi mavzuni mustahkamlab, Alisher Navoiy hayoti va ijodi haqida o’qib o’rganib, g’azallardan namunalar yod olish uyga vazifa qilib beriladi


Download 301.46 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling