Buxoro viloyati Qorovulbozor tuman
8-ixtisoslashtirilgan davlat umumta`lim
maktabi
Matematika fani o`qituvchisi
Alimov Azim Anvarovichning
7- sinfda
”Kvadratlar ayirmasi”
mavzusidagi bir soatlik
DARS ISHLANMASI
Qorovulbozor – 2020 yil
Sana: 06.02.2020-yil
Sinf:
Mavzu: Kvadratlar ayirmasi formulasi.
Darsning maqsadi:
a) ta`limiy: o’quvchilarga kvadratlar ayirmasi formulasi va uning amalda
tadbiq qilish haqida ma`lumot berish;
b) tarbiyaviy: o`quvchilarga ma`naviy yetuk va iqtisodiy mukammal shaxs
bo`lish yo`nalishlarini tushuntirish.
c) rivojlantiruvchi: o`quvchilarning mustaqil fikrlash, og`zaki nutqini bayon
qilish, mustaqil ishlash va mavzu bo`yicha misollar yechish qobiliyatlarini
rivojlantirish.
Shakllantiriladigan kompetensiya: Kvadratlar ayirmasi formulasi bilish, kvadratlar ayirmasi formulasi misollarni yechishda qo`llay olish, kvadratlar ayirmasi formulasi notanish vaziyatda qo`llay olish.
Dars turi: Yangi bilimlar berish darsi
Dars metodi: Tushuntirish, ko`rsatish, ta`limiy o`yin.
Dars jihozi:Ko’gazmali didaktik vositalar, tarqatma materiallar, test topshiriqlari.
Foydalanadigan adabiyotlar: M.A.Mirzaahmedov, Sh.A.Alimov, 7-sinf ”Algebra” darsligi, 2019-yil matematikaga doir ma`lumotnoma va jurnallar, masalalar to`plami, testlar to`plami.
Dars bosqichlari:
I. Tashkiliy qism 3 minut
II. O`tilgan mavzuni takrorlash 12 minut
III. Darsning asosiy qismi 15 minut
IV. Mavzuni mustahkamlash 12 minut
V. O`quvchilar bilimini baholash 2 minut
VI. Uyga vazifa berish 1 minut
Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism
O’quvchilar bilan salomlashish, navbatchining axborotini tinglash, diqqatni jamlash. Fanga doir kunning yangiliklari tinglanadi. O’quvchilarni noan`anaviy tarzida 3 ta guruhga ajratib ularga nom beriladi. Birinchi guruh Al-Koshiy, ikkinchi guruh Al-Xorazmiy, uchunchi guruh Al-Farg`oniy kabi nomlanadi va har bir guruh olimlar haqida ma`lumotlar beriladi. Mamlakatimizda ushbu 2020 yilga qanday nom berilgani haqida so`raladi. O`zbekiston Respublikasi Prizedenti Sh.M.Mirziyoyevning ilm-fan taraqqiyoti yo`lidagi islohotlari aytib o`tiladi. O`quvchilarni darsning baholash mezonlari bilan tanishtiriladi. O`quvchilar o`zini o`zi baholab borish topshirig`i beriladi.
II. O`tilgan mavzuni takrorlash uchun tezkor savollar beriladi
1. Ikki son yig`indisining kvadrati nimaga teng? 2. .
3. Ikki son ayirmasining kvadrati nimaga teng? 4. .
5. Ko`phad deb nimaga aytiladi? 6. Ko`phadga misol yozing.
7. Ko`phadni ko`paytuvchilarga ajratish nima?
8. Umumiy ko`paytuvchilarni qavsdan tashqariga chiqarish qanday?
9. ko`phadni ko`paytuvchilarga ajrating.
10. Ko`phadni bihadga bo`lish qanday?
11. Ko`phadni ko`phadga ko`paytirish qanday?
12. Ko`phadni birhadga ko`paytirish qanday?
13. Ko`phadni standart shaklida yozish qanday?
14. Birhadning koeffitsiyenti deb nimaga aytiladi?
15. Birhad deb nimaga aytiladi? 16. Birhadga misol yozing.
17. Standart shakldagi birhad nima? 18. Tenglama nima?
19. Tenglamani yechish nima? 20. Tenglamaning ildizi nima?
21. ga ni qo`shsak nimaga teng. 22. ga ni ko`paytirsak nimaga teng.
23. 24.
25. Darajani darajaga ko`tarish qanday bajariladi
III. Mavzuni tushuntirish:
Ikki son yig`indisi ularning ayirmasiga ko`paytiramiz:
,
ya`ni (1) ekanini ko`ramiz. Demak, shundan foydalanib, (2) formulani hosil qilamiz.
Ta`rif: Ikki son kvadratlarining ayirmasi shu sonlar ayirmasi bilan ular yig`indisining ko`paytmasiga teng.
formulani ham qisqa ko`paytirish formulasi deyiladi. Uni hisoblashlarni soddalashtirish uchun qo`llaniladi.
Misol. 1) ;
2) ;
tenglikni kvadratlar ayirmasi formulasi deyiladi. Bu formula ko`phadlarni ko`paytuvchilarga ajratishda qo`llaniladi.
Misol. 1) ;
2) ;
3)
4)
Do'stlaringiz bilan baham: |