Dars maqsadi: Dars maqsadi


Download 445 b.
Sana12.11.2017
Hajmi445 b.
#19955



Dars maqsadi:

  • Dars maqsadi:

  • 1. Ertak mazmuni bilan tanishtirish, o’quvchilarning ifodali o’qish

  • malakalarini o’stirish.

  • 2. O’quvchilarni tabiatga muhabbat, vatanparvarlik, milliy an’ana-

  • larga sadoqat ruhida tarbiyalash, ularning og’zaki nutqi va ta-

  • fakkurini rivojlantirish.

  • Dars metodi:

  • Tushuntirish, ifodali o’qish. “Klaster” hamda “BBB” usulidan foy-dalanish.

  • Dars jihozi:

  • “O’qish” darslik kitobi, mavzuga oid rasmlar, krossvordli plakatlar, “Yil fasllari” diafilmi, videotasma, testlar, tarqatma materiallar.

  • Dars turi:

  • Noan’anaviy



Darsning borishi; Dars muhitini o’quvchilar she’r aytish bilan boshlaydilar.

  • Darsning borishi; Dars muhitini o’quvchilar she’r aytish bilan boshlaydilar.

  • Kim yor anga ilm tolibi ilm kerak,

  • O’rgangali ilm tolibi ilm kerak.

  • Men tolibi ilmi tolibi ilmi yo’q,

  • Men bormen ilm tolibi, ilm kerak.

  • Sinf o’quvchilari o’z xonishlari bilan 4 xil meva; anor, olma, uzum, behilardan birini tanlab, shu meva nomi yozilgan stolga borib o’tiradilar va qo’llaridagi meva nomlariga she’rlar orqali ta’rif keltiradilar.

  • Masalan:

  • Marjon-Marjon yumaloq

  • Yaproqlari shapaloq,

  • Qizil, sariq, yashil, oq,

  • Yeb ko’rmasdan o’ylab boq.

  • Sen ayt-chi, qizim Gulsum,

  • Bumi, dadajon, uzum…

  • O’qituvchi ularni qo’llaridagi meva turlariga qarab, markazlarga chorlaydi. Har bir markaz o’z shiorini e’lon qiladi;



“O’qish markazi”

  • “O’qish markazi”

  • - Nimaiki qilsang tilak, bariga o’qish kerak.

  • “Ona tili markazi”

  • - Ona tilim- jonu dilim, sensiz nafas olmas elim.

  • “Matematika markazi”

  • - Matematika fanlar ichida shoh, uning sirlaridan bo’lingiz ogoh.

  • “Tabiat markazi”

  • Sen tabiat borliqsan, barcha fanga yorliqsan.

  • Har guruhdan ikki o’quvchiga 2 ta test beriladi, guruhlarga esa topshiriqlar yuklanadi.



1. “O’qish markazi” ( Joriy yil, uning nomlanishi, muchal hisobidagi yil nomi, masalan, 2013yil-Obod turmush yili, muchal hisobi bo’yicha ilon yili ekanligi va hokazolar haqidagi ma’lu-motlar aytiladi).

  • 1. “O’qish markazi” ( Joriy yil, uning nomlanishi, muchal hisobidagi yil nomi, masalan, 2013yil-Obod turmush yili, muchal hisobi bo’yicha ilon yili ekanligi va hokazolar haqidagi ma’lu-motlar aytiladi).

  • 2. “Ona tili markazi”dagilardan fasllar haqida ma’-lumot keltiradi

  • 3. “Matematika markazi”dan funyo voqealari haqi-dagi ma’lumotlar tinglanadi.

  • 4. “Tabiat markazi” esa ob-havo ya’ni fasl boshi-dagi havo darajasi, yog’in miqdori haqidagi ma’lu-motlarni beradilar.



1. Navro’z bayramining sanasini aniqlang.

  • 1. Navro’z bayramining sanasini aniqlang.

  • A) 21 mart

  • B) 8 mart

  • D) 9 mart

  • 2. “Mehrjon” sayli qachon nishonlanadi?

  • A) 23 sentyabr

  • B) 25 sentyabr

  • D) 27 sentyabr

  • Testni to’g’ri bajargan o’quvchilarga rag’bat kartochkasi beriladi.



1. Malik Murodovning qanday asarlarini

  • 1. Malik Murodovning qanday asarlarini

  • bilasiz?

  • 2. Biz, o’zbeklarning qanday an’analarimiz

  • bor?

  • 3. Navro’z bilan Mehrjon saylining farqi-

  • ni ayting.



“O’qish markazi” o’tgan mavzuga doir “boshqotirma” ni echadi.

  • “O’qish markazi” o’tgan mavzuga doir “boshqotirma” ni echadi.



Bir nechta tayanch so’zlar beriladi va ular shu so’zlar ishtirokida ijodiy ish yozadilar.

  • Bir nechta tayanch so’zlar beriladi va ular shu so’zlar ishtirokida ijodiy ish yozadilar.

  • Navro’z, Mehrjon, noz-ne’mat, ma’murchilik, to’kin-sochinlik (bu so’zlar varaqachalarda tarqatiladi) .



Navro’zdan Mehrjon bayramigacha necha fasl, oy, kun o’tishini hisoblash topshiriladi. Bahor, yoz, kuz faslining bir qismi. Mart, aprel, may, iyun, iyul, avgust, sentyabr oylari. 187 kun o’tadi.

  • Navro’zdan Mehrjon bayramigacha necha fasl, oy, kun o’tishini hisoblash topshiriladi. Bahor, yoz, kuz faslining bir qismi. Mart, aprel, may, iyun, iyul, avgust, sentyabr oylari. 187 kun o’tadi.



“Kuz saxovati” mavzusida rasm ishlash topshiriladi.

  • “Kuz saxovati” mavzusida rasm ishlash topshiriladi.



Markazlarning javoblari va ishlari baholanib boriladi. Kam ball yiqqan markazlar uchun yana bir imkoniyat “Aqliy hujum” ni tashkil qilish.

  • Markazlarning javoblari va ishlari baholanib boriladi. Kam ball yiqqan markazlar uchun yana bir imkoniyat “Aqliy hujum” ni tashkil qilish.

  • 1. Bahorgi teng kunlik?

  • 2. Kuzgi teng kunlik?

  • 3. Lola sayli qaysi faslda bo’ladi?

  • 4. Bir yil necha fasl, necha oydan iborat?

  • “Yil fasli” diafilmi qo’yib beriladi va shu yuzasidan qisqa suhbat o’tkaziladi.



O’quvchilarni tabiatga muhabbat ruhida tarbiyalash.

  • O’quvchilarni tabiatga muhabbat ruhida tarbiyalash.

  • O’tilgan mavzu markazlar tomonidan juda yaxshi bayon qilindi.

  • - Aziz bolalar! Bu bayramlar uzoq o’tmishdan, ota-bobolarimizdan bizga meros bo’lib kelayotgan qadrli qadriyatimiz va an’anamizga aylanib ulgurgan go’zal bayramlarimiz namunasidir. Navro’zda yerga urug’ tashlagan bobodehqon kuzda undan ulkan xirmon uyub, quvonchinio’zgalar bilan baham ko’rgan, < Mehrjon > saylini o’tkazib, mehr ulashgan. Bu go’zal bayramlarimiz sobiq ittifoq davrida tanqidga uchragan edi. Shunday bo’lsa-da, xalq bu bayramlarni yashirincha nishonladi. Mustaqilligimiz sharofati bilan Navro’z, Mehrjon kabi bayramlarimiz umumxalq bayrami sifatida o’tkazilmoqda. Tantanalarda Prezidentimiz I. Karimov shaxsan ishtirok etadilar. Buyuk bobolarimiz yozib qoldirgan asarlardan ma’lumki, < Mehrjon > sayllari qadim o’tmishimizga borib taqaladi. Bugun shunday rivoyatlardan biri bilan tanishamiz. Faqat uning nomi mana bu krossvordga yashiringan.



1. Asarning ma’nodoshi

  • 1. Asarning ma’nodoshi

  • 2. ____ palov

  • 3. Teg desam tegmaydi, tegma

  • desam tegadi.

  • 4. Olov o’chib nima qoladi?

  • 5. Rossiyada asosan qanday mil-

  • lat yashaydi?

  • 6. Dunyodagi eng katta suvda

  • suzuvchi jonivor.

  • 7. Hasharot turi.

  • 8. Mevali daraxtlar ekilgan joy.

  • 9. “….to’qmoq” ertagi.

  • 10. Juft sonning aksi.

  • 11. … yoshda emas, boshda

  • 12. Bo’yoqning ma’nodoshi



O’qituvchi doskaga osilgan rasm asosida mavzuni so’zlab, matnni ifodali o’qib beradi. Mavzudagi notanish so’zlar ustida lug’at ishi o’tkaziladi. “Bobur” videofilmidan parcha namoyish etiladi.

  • O’qituvchi doskaga osilgan rasm asosida mavzuni so’zlab, matnni ifodali o’qib beradi. Mavzudagi notanish so’zlar ustida lug’at ishi o’tkaziladi. “Bobur” videofilmidan parcha namoyish etiladi.

  • - Mana, endi siz bu mavzuni qanday tushunganingizni tasavvur qilganingiz haqida suhbatlashamiz, demak, yana markazlar bilan ishni davom ettiramiz.

  • “O’qish markazi” dagilar matnni avval ifodali, so’ngra rollarga bo’lib o’qishadi.

  • “Ona tili markazi” ga tayanch so’zlar beriladi, shu so’zlar ishtirokida hikoya yozish topshiriladi.

  • Umarshayx, Bobur, Kabutar.

  • “Matematika markazi” matnda 18 ta gap, 180 ta so’z borligini tahlil qiladilar.

  • “Tabiat markazi” hikoyani sahnalashtirib ko’rsatadi.

  • Barcha markazlarga berilgan topshiriqlar ijrosi munosib baholanadi.



Yangi mavzu savollar asosida mustahkamlanadi;

  • Yangi mavzu savollar asosida mustahkamlanadi;

  • 1. Umarshayx a’yonlaridan nimani so’radi?

  • 2. A’yonlar nima deb javob berishdi?

  • 3. Boburning ziyrakligini nimada ko’rasiz? Matndan shu o’rinni toping.

  • 4. “Qilichlari qonsirab qolgan” iborasini qanday tushunasiz?

  • 5. Bundan tashqari qanday iboralarni bilasiz?



Endi matn tahliliga o’tamiz.

  • Endi matn tahliliga o’tamiz.



Har bir markazga “Klaster” usulidan foydalanib, Boburning sifatlarini yozish uchun tarqatmalar beriladi;

  • Har bir markazga “Klaster” usulidan foydalanib, Boburning sifatlarini yozish uchun tarqatmalar beriladi;

  • O’quvchilar gulbarglariga topqir, ziyrak, odobli, aqlli, zehnli, o’tkir, to’g’riso’z, idrokli kabi Bobur sifatlarini yozishlari mumkin.

  • Eng ko’p so’z yozgan markaz o’quvchilari rag’batlantiriladi.



O’quvchilar diqqati “BBB” usuliga qaratiladi.

  • O’quvchilar diqqati “BBB” usuliga qaratiladi.



She’riyat lahzasi. O’quvchilar Bobur she’rlaridan namunalar aytadilar.

  • She’riyat lahzasi. O’quvchilar Bobur she’rlaridan namunalar aytadilar.

  • O’qituvchi;- Bizning qadim yurtimizda Boburdek buyuk insonlar juda ko’plab yashab o’tganlar. Siz ulardan kimlarni bilasiz?

  • O’quvchi;- Al-Xorazmiy, Abu Rayhon Beruniy, Abu Ali ibn Sino, Amir Temur, Mirzo Ulug’bek, Alisher Navoiy...

  • O’qituvchi;- Aziz bolalar, biz shunday buyuk allomalarimiz bilan haqli ravishda faxrlanamiz. Bizu siz o’tmishi buyuk xalqning farzandlarimiz. Sizu biz ajdodlarimiz bilan har qancha faxrlansak, ularning dunyo ma’rifatiga qo’shgan javohirlari bilan g’ururlansak, shuncha yarashadi va tom ma’noda arziydi.

  • Dars yakunida guruhlarga berilgan ballar hisoblanib, g’olib guruh e’lon qilinadi va “OFARIN” deb yozilgan kartochka taqdim etiladi.

  • Darsda faol ishtirok etgan o’quvchilarga

  • “Barakalla” deb yozilgan kartochkalar tarqatiladi.







Download 445 b.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling