Dars mavzusi: Kichik “o” va bosh “O” harfini yozish. Ta’limiy maqsad


Download 355.29 Kb.
Sana05.01.2022
Hajmi355.29 Kb.
#222901
Bog'liq
1 sinf alifbe O harfi dars ishlanma


Dars mavzusi: Kichik “o” va bosh “O” harfini yozish .

Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga kichik o va bosh O harfini yozishga o’rgatish .

Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarda mehnatsevarlik tuyg’usini tarbiyalash .

Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarning yozuv ko’nikmalarini rivojlantirish , asosiy chiziqlardan chiqib ketmasdan , unsurlarni to’g’ri yoza olishga oid bilimlarini shakllantirish .

Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi:

maktabda, oilada bo‘layotgan jarayonlarda ishtirok etish;



Matematik savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan xabardor bo‘lish hamda foydalanish kompetensiyasi:

o‘quv qurollarini saramjon saqlash;



Dars turi: Yangi bilim va tushunchalarni shakllantiruvchi .

Dars metodi: Tahlil – tarkib metodi , tushuntirish , suhbat , ko’rsatish .

Dars jihozi: Doska , mavzuga oid rasmlar , texnik vositalar .

Darsning borishi.

T/R

Bo’limlar

Vaqti

1

Tashkiliy qism

3 daqiqa

2

O`tgan mavzuni mustahkamlash

5 daqiqa

3

Yangi mavzu bayoni

15 daqiqa

4

Yangi mavzuni mustahkamlash

10 daqiqa

5

O`quvchilarni rag`batlantirish. Darsni yakunlash.

10 daqiqa

6

Uyga vazifa

2 daqiqa

Jami

45 daqiqa

I .Tashkiliy qism.

O’quvchilarni darsga tayyorlash .

O’quvchilarga to’g’ri o’tirish , yozuv qurollaridan to’g’ri foydalanish qoidalarini eslatdi

II .O’tilgan mavzuni mustah kamlash .

O'quvchilarga doskada kichik va uzun ilmoqchalar chizdirish.

O'quvchilarga o’quv qurollarining nomini bo’g’inga bo’lib o’rgatish .

Ruch – ka , daf –tar , ki- tob , qa – lam , o’-chir – g’ich .

Bu so’zlarda nechta tovush borligi va necha bo’g’indan iborat ekanligi aniqlanadi .

III . Yangi mavzu bayoni .

O’quvchilarga O tovushi va O o harflariga oid bilimlarini qaytarish . O harfini talaffuz qildirib , uning unli tovush ekanligi haqida tushunchalar beriladi . Kichik o va bosh O harfining yozilishi ko’rsatiladi . Ko’rsatilgandan so’ng havoda yozish mashqi ko’rsatiladi . Shu o’rinda to’g’ri o’tirish qoidasi, ruchkani uch barmoq orasida ushlash , ruchka bilan barmoq oralig’ini eslatib o’tish .

Darslikdan bo’g’inlarga bo’lib ko’rsatilgan rasm nomlarini ayting .

Bu so’zlar necha bo’g’in ekanligi tushuntiriladi .


Dam olish daqiqasi .





Qo’l muskullariga dam beruvchi mashqlar bajariladi .

( Ikki qo’l oldinga cho’zilgan holatda barmoqlar orasini ochish va yopish .)



VI . Yangi mavzuni mustahkamlash .

Yozuv daftari bilan ishlash . Daftardagi namunaga qarab yozish davom ettiriladi . Har bir yozilgan elementlar tahlil qilinadi .



V. Darsni yakunlash. Darsda faol qatnashgan o’quvchilarni rag’batlantirish.

VI. Uyga vazifa: Yozishni o’rganib kelish .



Samarqand shahar xalq ta’limi bo’limi tasarrufidagi

4-umumiy o’rta ta’lim maktab

1 -“B” sinf o’qituvchisi

Umirboyeva Mahbubaning

alifbe fanidan bir soatlik ochiq

Mavzu: Kichik “o” va bosh “O” harfini yozish .

Download 355.29 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling