Darsning texnologik xaritasi
Mavzu
|
Modifikatsion kodlar va ular ustidan arifmetik amallar bajarish
|
Maqsad va vazifalar
|
Ta’limiy maqsad :Modifikatsion kodlar xaqida malumot bering.
|
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi
|
Dars metodi: Og’zak va yozma
Dars tipi: Yangi bilim va ko’nikma hosil qilish
Dars jihozi: Darslik, mavzuga oid ko’rgazma, tarqatma savollar, slayd, reaktivlar (mavzuga oid asoslar, tuzlar)
Baholash : 5 balli tizim asosida
|
Kutiladigan natijalar
|
O’qituvchi: Talabalarda Modifikatsion kodlar xaqida tushincha hosil qilish
|
Topshiriqlar
|
Sonli axborot va ularning xususiyatlari Haqida ma’lumot bering.
Modifikatsiyalangan kodlar haqida ma’lumot bering.
Sonlar ustida quyidagi amallarni bajaring:
A) 1024(10)+26(10)=X(2)
B) 24711(10)=X(2)
SHtrix kodlar haqida ma’lumot bering.
Sonlarni kodlashni izohlang?
|
Mashg’ulot bosqichlari
Bosqichlar
|
Mazmuni
|
Vaqti
|
1-bosqich
Tashkiliy qism
|
Salomlahshish. O’quvchilarni darsga tayyorgarligi, sinfda psixologik muhit yaratish.
|
4-daqiqa
|
2-bosqich
O’tilgan mavzuni so’rash va mustahkamlash
|
O’tilgan mavzular yuzasidan savol-javob, o’tilgan mavzuni mustahkamlash hamda uyga vazifa bajarganligini tekshirish
|
10-daqiqa
|
3-bosqich
Yangi mavzu bayoni
|
Yangi mavzuning mazmuni tushuntiriladi. O’quvchilarda yangi mavzu haqida bilim va ko’nikma ,malakalar hosil qilinadi.
|
20-daqiqa
|
4-bosqich
Yangi mavzuni mustahkamlash
|
Talabalar egallagan bilim, ko’nikmalari savol–javoblar orqali aniqlanadi. Talabalarni rag’batlantiriladi.
|
8-daqiqa
|
5-bosqich
Darsni yakunlash , talabalarga baholash va vazifa berish
|
Baholarni e’lon qilish ,topshirilarni tushuntirish . Talabalar bilan xayrlashish
|
3-daqiqa
|
I.Tashkiliy qism:a)salomlashish, suhbat;b)psixolog muhit yaratish maqsadida topishmoq aytiladi.
II.O’tilgan mavzuni mustahkamlash.
O’tilgan mavzu haqida qisqa savol javob
III. Yang mavzu bayoni
Do'stlaringiz bilan baham: |