Fani: Algebra Sinfi: 8-sinf Sana_________________ Dars raqami: 100
Dars mavzusi: Kvadrat ildizlar.
Dars maqsadi:
Darsning ta’limiy maqsadi: O’quvchilarga «Kvadrat ildizlar» mavzusini tushuntirish va mavzuga doir misol va masalalar ishlash ko’nikmasini shakllantirish
Darsning tarbiyaviy maqsadi: O’quvchilarni matematika faniga qiziqtirish, kasbga yo’naltirish,
Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarning fikrlash qobiliyatini o’stirish, tasavvurini boyitish.
Dars turi: yangi bilim beruvchi
Dars usuli: Ma’ruza, amaliy mashg’ulot, aralash dars
Dars jihozi: 8-sinf “Algebra” darsligi, slayd, tarqatma materiallar, ko’rgazmalar, test savollari.
Dars shiori: Intilganga tole’ yor.
Ko’nikmalar: O’quvchilarga «Kvadrat ildizlar» mavzusida misollar ishlashda qo’llay olish
Malaka: O’quvchilarda «Kvadrat ildizlar» mavzusida misollar ishlash malaka hosil qilish.
Darsning texnologik xaritasi:
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism:
a) salomlashish, davomat olish, tozalikka e’tibor berish
II. O’tilganlarni so’rash:
Uyga vazifani tekshirish
O‘tilgan mavzuni takrorlash:
Tengsizliklar mavzusidan misollar ishlash
Tarqatma materiallar orqali takrorlash
Asosiy qism:
Yangi mavzu bayoni:
“Kvadrat ildizlar” mavzusi.
Ta’rif: a sonining kvadrat ildizi deb, kvadrati a ga teng bo’lgan nomanfiy songa aytiladi va quyidagicha belgilanadi:
Misol:
Masala: Kvadrat ning yuzasi 144 sm2. Kvadrat tomonini toping.
Ushbu masalani yechishda kvadrat ldizlar mavzusiga murojaat qilamiz, ya’ni yuzadan kvadrat ildiz chiqaramiz:
Uzunlik o’lchov birligi manfiy son bo’lmaganligi uchun manfiy javobini tushirib qoldiramiz.
Misollar:
2
Kitobdan misollar ishlanadi.
Dars yakuni:
Doskaga chiqqan o’quvchilar baholanadi va uyga vazifa beriladi.
Do'stlaringiz bilan baham: |