Fanidan tayyorlagan dars ishlanmasi


Download 87.25 Kb.
bet1/2
Sana30.04.2023
Hajmi87.25 Kb.
#1415331
  1   2
Bog'liq
5-ona tili. Aniqlovchi dars ishlanma





O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI
XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI
NAMANGAN VILOYATI
XALQ TA’LIMI BOSHQARMASI
CHUST TUMAN XALQ TA’LIMI BO‘LIMIGA QARASHLI
___-UMUMIY O`RTA TA’LIM MAKTABI ONA TILI VA ADABIYOT FANI O`QITUVCHISI
HUDOYOROVA SADOQATNING
5-SINFLAR UCHUN ONA TILI
FANIDAN TAYYORLAGAN
DARS ISHLANMASI
Chust tuman

Dars texnologik loyihasi



Dars mashg'ul




Mashg'ulotning mazmuni

Ta'lim texnologiyasi

-oti
bosqichla -ri

Vaqti




Metod

Shakl

Vosita

Kirish

2

- Tashkiliy qism. O'quvchilar davomatini aniqlash. Sinf jumalini rasmiylashtirish

Suhbat

Jamoa

Doska,bo'r

mavzu

15

- O'tilgan mavzular bo'yicha o'quvchilar bilimini "Aqliy hujum " metodi orqali so'rash.

Aqliy hujum

Induktiv

Tezkor savollar

O'tilgan

3

- O'tilgan mavzuni xulosalash. O'qituvchi o'quvchilar bilan birgalikda o'tilgan mavzu yuzasidan xulosa chiqariladi.

Suhbat

Jamoa

O'tilgan mavzu bo'yicha ko'rgazma

Yangi mavzu

15

- Yangi mavzu ustida ishlash: Doska yonoda amaliy mashg'ulotMavzuni musobaqa tarzida olib boorish, guruhlarda ishlash. 6- shart bo'yicha o'quvchilar bilimini tekshirish, mavzu bo'yicha tushuncha hosil qilish .
1 - shart – “Domino “ o’yini
2 - shart - "Jumboq" guruhlarda ishlash.
3 - shart - "Klaster ustida ishlash"
4 - shart - "Sehrli daraxtga” sayohat o'yini orqali mavzu bo'yicha takrorlash

Mavzuni
bayon
etish
Klaster
Interfaol

Jamoa Induktiv Jamoa Induktiv

Doska,bo'r
mavzuga
doir
jadvallar
Jadval Tarqatma
Klaster Magnitli
doska




6

5 - shart - "Aql charxi" . Bo’sh o’zlashtiruvchi o’quvchilarga test savollari beriladi.

Aql charxi

Jamoa

Bosh qotirma

Yakuniy qism

4

6 - shart - "Sardorlar bahsi" orqali mavzuga xulosa yasaladi - O'qituvchi bajarilgan ishlar baholaydi. Faol o'quvchilar rag'batlantiriladi. O'tilgan mavzu bo'yicha o'quvchilarning taassurotlarini, fikr - mulohazalarini tinglaydi. Uy vazifasi va izohlaydi.

Savol javob

Jamoa

Tezkor savollar Kundalik daftarlari

Darsning maqsadi:
Ta’limiy maqsad:
o’quvchilarga aniqlovchi haqida bilim berish;
Tarbiyaviy maqsad:
kamtarlik xushmuomalalik, ona tabiatga ehtirom tuyg’ularini tarbiyalash;
Rivojlantiruvchi maqsad:
o’quvchilarni mantiqiy fikrlashga o’rgatish, og’zaki va yozma nutqini oshirish;
Darsning usuli:
savol-javob, chiroyli yozuv , tarqatma, rasmlar, “Aqliy hujum”,

Darsning jihozi:
darslik, jadval, slaydlar, rag’bat kartochkalari, “Sehrli daraxt” baholash plakati

Darsning shiori:
Nimaiki qilsang tilak,
Bariga o’qish kerak.
Darsning borishi:
Tashkiliy qism:
Darsda davomatni aniqlash bilan boshlanadi , (savol-javob).
Dars guruhlar o’zlarini nomlash bilan boshlanadi.

Sinf o’quvchilarini uch guruhga bo’lib olamiz.


1-guruh: “Zukkolar”
2-guruh: “Donolar”
3-guruh: “Bilimdonlar”

Darsni “So’z top!” o’yini (Domino) bilan boshlanadi.


Bu metod darsning kirish qismida o’tkaziladi.
O’qituvchi ona tili faniga oid so’z aytadi.
Qaysi harf bilan tugasa, o’quvchi shu harf bilan boshlangan so’zni aytishi kerak.
Ot -
to’ldiruvchi-
istak gap -
punktatsiya -

Guruhlar jamoasi quyidagicha rag’batlantirib boriladi.



Download 87.25 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling