Andijon davlat universiteti Filologiya fakulteti filologiya va tillarni o`qitish (o`zbek tili va adabiyoti) yo`nalishi 406-guruh talabasi Xolida Xolmadjonova tayyorlagan
OCHIQ DARS ISHLANMASI
Fan: Ona tili
Mavzu: Ega va uning ifodalanishi
Sinf: 8
Darsning texnologik xaritasi:
Mavzu
|
Ega va uning ifodalanishi
|
Maqsad, vazifalari
|
A) ta’limiy maqsad: o‘quvchilarga ega va uning ifodalanishi haqida tushuncha berish;
B) tarbiyaviy maqsad: ega va uning ifodalanishi asnosida o‘quvchilarga Vatanga bo‘lgan muhabbat tuyg‘usini oshirish, ularga shukronalik ruhini singdirish;
D) olgan bilimlarini amaliyotda qo‘llay bilish, og‘zaki va yozma nutqini o‘stirish
|
O‘quv jarayonining
mazmuni
|
Mavzu yuzasidan o‘quvchilarning faolligini oshirish.
|
O‘quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi
|
Dars tipi: Yangi bilim beruvchi.
Uslub: Og‘zaki, yozma, bahs-munozara
Shakl: Guruhlarda va jamoada ishlash.
Vosita: darslik, rangli rasmlar, kompyuter, multimediya, ekran, slayd, rangli qog‘ozlar, baholash kartochkalari
Nazorat: Og‘zaki nazorat, savol-javoblar.
Baholash: Rag‘batlantirish, 5 balli tizimda baholash.
|
Kelgusi rejalar.
|
O‘qituvchi: ilg‘or pedagogik texnologiyalarni o‘zlashtirish, ta’limda uni qo‘llay olish yo‘llarini izlash va takomillashtirish, sinf o‘quvchilarining og‘zaki va yozma nutqlarini o‘stirish, erkin fikr aytish ko‘nikmalarini shakllantirish, o‘z ustida ishlash;
O‘quvchi: darslik bilan mustaqil ishlash, guruhda va yakka faoliyat olib borish, og‘zaki va yozma nutqlarini o‘stirish, husnixatni talab darajasida qilish.
|
O`quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi
|
Metod: “So`roq berib, egasini top” metodi, “Munozara” usuli, “Kim chaqqon?” metodi, “Zig-zag” usuli
Forma: Kichik guruhlarda ishlash, yakka tartibda ishlash.
Vosita: Taqratma materallar, tayanch tushunchalar ro‘yxati, qalam (yoki ruchka) slayd.
Usul: Yozma materiallar;
Nazorat: Og‘zaki nazorat, yozma javoblar.
Baxolash: Rag‘batlantirish, 5 balli tizim asosida.
|
t/r
|
Dars bosqichlari
|
Vaqt
|
1
|
Tashiliy qism
|
3 daqiqa
|
2
|
Dunyo yangiliklari
|
2 daqiqa
|
3
|
Didaktika
|
2 daqiqa
|
4
|
Asosiy qism
|
2 daqiqa
|
5
|
Yangi mavzu bayoni
|
31 daqiqa
|
6
|
Baholash mezoni
|
2 daqiqa
|
7
|
Uyga vazifa
|
3 daqiqa
|
Do'stlaringiz bilan baham: |