I.Dars mavzusi: cos=m ko‘rinishdagi eng sodda trigonometric tenglama. Arkkosinus.
II. Darsning maqsadi:
Ta’limiy maqsad: O‘quvchilarga cos=m ko‘rinishdagi eng sodda trigonometric tenglama va arkkosinus haqida tushunchalar berish;
Tarbiyaviy maqsadi: Hayotiy misollar orqali o‘quvchilarning fikrlash doirasini kengaytirish;
Rivojlantiruvchi maqsad: cos=m ko‘rinishdagi eng sodda trigonometric tenglama va arkkosinusga doir misollarni mustaqil yecha bilish.
III. Dars uslubi: Noan’anaviy.
IV. Dars jihozi:
Tarqatma materiallar;
Krossvordlar;
Foydalaniladigan adabiyotlar;
4) Kompyuter, video proyektor.
Darsning borishi:
O’qituvchi davomat, tozalik bilan tanishadi.bugungi dars noan’anaviy dars ekanligini e’lon qilinadi. Guruh ikkiga bo’linganligi, dars “O’yla, izla, top!” o’yini tarzida bo’lishini ma’lum qilinadi. Elektron doskada 9 ta shart chiqib turadi. Guruh sardorlari va boshqa a’zolari navbatma-navbat ekrandagi sonlardan birini tanlashadi va shartni bajarishadi. O’qituvchi bajarilgan shartlarning natijasiga qarab o’quvchilarni baholab boradi (5 minut). Raqamlardagi shartlar quyidagicha ko’rinishda berilgan bo’ladi:
1 – shart. Misollar yechish - yangi o’tilgan mavzuga doir misollar yechish. Guruh a’zolaridan bir kishidan chiqib berilgan misollardan birini yechishadi. Misollar quyidagicha beriladi:
Ekspert o’qituvchi misollarni tekshirib, ularni baholaydi. ( 5 minut )
2 - shart. Krossvord – bu shartda guruhlardan bir nafardan ishtirokchi qatnashadi. Ularga bir hil tuzilgan shartlar ya’ni krassvord beriladi. Qaysi guruh a’zosi birinchi bo’lib yechsa, shu guruh a’lo baxoga baholanadi. ( 10 minut )
Do'stlaringiz bilan baham: |