- Guruh rahbari: S.Abdulhakimov Guruh sardori: N.Chinaliev
Toshkent arxitektura qurilish instituti Muhandislik qurilish infrastrukturasi fakulteti BAYONNOMASI Toshkent sh. 24.10.2022. Ishtirok etdilar: 10 nafar talaba qatnashdilar, guruh tyutori: Bahodir Eshonov Kun tartibi: 1. Ijtimoiy, moddiy-iqtisodiy yordamga muhtoj talabalarni aniqlash. 2. Turli masalalar. Menga biriktirilgan 77-22 STK(o’) guruh talabalarini oilaviy sharoiti va kontrakt to’lash imkoniyati yo’q talabalarni Tinglandi: «Harakatlar strategiyasidan – Taraqqiyot strategiyasi sari» tamoyili asosida aholi farovonligini yanada yuksaltirish, milliy iqtisodiyotni yanada rivojlantirish, inson huquqlari va manfaatlarini so‘zsiz ta’minlash, faol fuqarolik jamiyatini shakllantirish borasidagi islohotlarning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab olish maqsadida Yangi O‘zbekistonning 2022–2026-yillarga mo‘ljallangan Taraqqiyot strategiyasi loyihasi ishlab chiqilib, 2021-yil 31-dekabrdan boshlab, 2022–2026.strategy.uz, jamoatchilik.uz va regulation.gov.uz elektron platformalari orqali keng jamoatchilik o‘rtasida muhokama uchun joylashtirildi. Shu tariqa yurtimiz aholisi uchun o‘z takliflarini bildirish imkoniyati yaratildi. Hujjat loyihasi muhokamasi 2022-yilning 15-yanvar kuniga qadar davom etdi. Ta’kidlash joizki, Taraqqiyot strategiyasi loyihasi xalqimizning yuksak ishonch va e’tirofiga sazovor bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning saylovoldi dasturi hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti lavozimiga kirishish tantanali marosimiga bag‘ishlangan Oliy Majlis palatalari qo‘shma majlisidagi nutqida bayon qilingan maqsad va vazifalar asosida ishlab chiqildi. Undan tashqari, ushbu hujjat loyihasida keng jamoatchilik, yuzdan ortiq vazirlik, idora, tashkilot va hokimliklar tomonidan kelib tushgan takliflar ham o‘z aksini topdi. Oldimizga qo‘yilgan ulkan, hayotbaxsh rejalar soha mutaxassislari, ilmiy doira vakillari, mahalliy va xalqaro ekspertlar hamda keng xalq ommasi bilan kengashib, amalga oshirilmog‘i lozim. Ana shundagina islohotlar davlat taraqqiyoti va xalq manfaatiga xizmat qiladi. Taraqqiyot strategiyasi 100 ta milliy maqsadlarni qamrab olgan quyidagi yettita ustuvor yo‘nalishdan iborat:
Bularning barchasi yurtimizda boshlangan islohotlar, kelajak sari tashlayotgan dadil qadamlarimizning bardavom boʻlishini eng asosiy vazifamizga aylanib borayotganidan dalolat beradi. Chindan ham XX asr oxiriga kelib rivojlangan davlatlar darajasiga yetgan mamlakatlar sermashaqqat islohotlar va oʻzgarishlar yoʻlidan bordi. Yaponiya, Janubiy Koreya, Xitoy, Singapur kabi davlatlar “yangi dunyo moʻjizalari”ni yaratdi. Bugun, bizning mamlakatimizda ham oʻz umrini yashab boʻlgan eski qarashlar chekinib, yangi davr boshlandi, yangi voqelik boʻy koʻrsatmoqda. Ulkan imkoniyatlar, keng koʻlamli islohotlar davri keldi. Yangi Oʻzbekiston strategiyasi mustahkam tayanchi va suyanchi boʻladigan tarixiy-maʼnaviy omil, yaʼni bizning eng katta boyligimiz – xalqimizning ulkan madaniy merosi, intellektual salohiyatining mavjudligidir. Jahon hamjamiyati tomonidan keng eʼtirof etilayotgan ushbu ilmiy-maʼnaviy meros dunyo madaniyati va maʼnaviyati taraqqiyotiga bebaho hissa boʻlib qoʻshilgani maʼlum. Qaror qilindi: