Matematika ( 4-sinf )


Download 494.5 Kb.
bet1/5
Sana18.06.2023
Hajmi494.5 Kb.
#1589121
  1   2   3   4   5
Bog'liq
4-sinf matematika dars ishlanma


O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI


Uychi tuman xalq ta'limi bo’limiga qarashli
16-sonli umumiy o’rta ta’lim maktabi
boshlang’ich sinf o’qituvchisi
XAMRALIYEVA MA’MURANING
4 - sinf matematika fanidan bir soatlik







Matematika ( 4-sinf )
Mavzu: Takrorlash uchun misol va masalalar
Maqsadlar:
ta`limiy maqsad: o`quvchilarga ustun shaklida ko`p xonali sonlarni ikki, uch xonali sonlarga bo`lishni, og`irlik o`lchov birliklari ustida amallar bajarishni , vaqt, tezlik, masofani topishni o`rgatish.
tarbiyaviy maqsad : o`quvchilarni kasbga yo`naltirish, o`zaro hurmat munosabatlarini shakllantirish, vaqtdan unumli foydalanishga o`rgatish.
rivojlantiruvchi maqsad: o`quvchilarning hisoblash, fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish.
TAYANCH KOMPETENSIYASI:
Milliy va umuminsoniy kompetensiya: Jamoat joylaridagi odob-ahloq qoidalarini va an’analarini o’zlashtirish.
Matematika savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan habardor bo’lish hamda foydalanish kompetensiyasi: Aniq hisob-kitoblarga asoslangan holda shaxsiy rejalarni tuzish.
Dars turi: O`quvchilarni bilim, malaka, ko`nikmalarini rivojlantiruvchi, noan`anaviy.
Dars metodi: guruhlarda amaliy ishlash, aqliy hujum, “Zig-zag” metodi
Didaktik visitalar: ko`rgazmalar, slayd, rag`bat kartochkalari, baliq skeleti tasvirlangan plakat.
Texnik vositalar: proyektor,ekran, kompyuter,disk.
Darsning texnologik xaritasi

Mavzu

Takrorlash uchun misol va masalalar

Mavzuga oid tayanch tushunchalar

Bo`lish, ko`paytirish,bo`linuvchi bo`luvchi,bo`linma, to`liqsiz bo`linuvchi.

Mavzuga ajratilgan vaqt

45 daqiqa

Mavzuning qisqacha ta`rifi

Ikki xonali va uch xonali songa bo`lish

O`quv jarayonini amalgam oshirish texnologiyasi

Dars turi

O`quvchilarni bilim, malaka, ko`nikmalarini rivojlantiruvchi

Metodi

“Zig-zag” metodi, guruhlarda amaliy ishlash, aqliy hujum,

Shakli

Guruh va har bir o`quvchi bilan ishlash. “Tez javob” o`yini, “Antiqa rassom” o`yini

Jihozlari

4-sinf matematika darsligi, mavzu asosida tayyorlangan slayd, ko`rgazmali va tarqatmali materiallar.

Nazorat usuli

Og`zaki va yozma, savol-javob, kuzatish.

Baholash

O`quvchilarni 5 ballik reyting tizimida baholanadi

Darsning maqsadi

Ta`limiy

o`quvchilarga ustun shaklida ko`p xonali sonlarni ikki, uch xonali sonlarga bo`lishni, og`irlik o`lchov birliklari ustida amallar bajarishni , vaqt, tezlik, masofani topishni o`rgatish.

Tarbiyaviy

o`quvchilarni kasbga yo`naltirish, o`zaro hurmat munosabatlarini shakllantirish, vaqtdan unumli foydalanishga o`rgatish.

Rivojlantiruvchi

o`quvchilarning mustaqil hisoblash, fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish.

Kutilayotgan natija

Dars yakunida o`quvchilar ustun shaklida ko`p xonali sonlarni ikki va uch xonali sonlarga bo`lishni, massa birliklari ustida amallar bajarishni o`rganadilar, masalalarni yechish orqali fikrlash qobiliyatlari rivojlanadi

Dars jarayoni va texnologiyasi.

Ishning nomi

Bajariladigan ish nomi

Metodi

Vaqti

I bosqich.
Tashkiliy qism.

O`quvchilarning davomatini aniqlanadi.
Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi.
Ma`naviyat daqiqasi o`tkaziladi.
Klaster” tuziladi.
Dars davomida rioya qilinishi lozim bo`lgan qoidalar belgilanadi.

Suhbat

2 daqiqa

2 daqiqa
1 daqiqa



II bosqich.
O`tilgan mavzuni mustahkamlash.

a) uy vazifasini tekshirish.
b) o`tilgan mavzuni mustahkamlash. “Assesment” asosida

Savol-javob(tarqatma materiallar asosida)

2 daqiqa
2 daqiqa



III bosqich.
Yangi mavzu bayoni.


Download 494.5 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3   4   5




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling