Mavzu: bosim va uning birliklari


Download 37.98 Kb.
bet1/3
Sana25.04.2023
Hajmi37.98 Kb.
#1396731
  1   2   3
Bog'liq
Bosim


MAVZU: BOSIM VA UNING BIRLIKLARI.
Darsning maqsadi:
Ta’limiy: — "bosim" deb ataladigan fizik kattalik haqida tushuncha berish; — bosimning texnikada, turmushda va boshqa sohalarda ishlatilishini ko’rsatib berish.) o’rgatish; — masala yechish ko’nikmalarini rivojlantirish. Bosimning texnikada, turmushda va boshqa sohalarda ishlatilishini ko’rsatish.
Tarbiyaviy: O’quvchining estetik his-tuyg’usini shakllantirish.
Rivojlantiruvchi: Masala yechish ko’niknalarini rivojlantirish.
Tayanch kompitensiyalar: Axborot bilan ishlash kompetensiyasi: turli axborot manbalaridan kerakli ma’lumotlarni mustaqil ravishda izlab topa olishi va ulardan foydalanish, axborot xavfsizligi qoidalarini bilish va rioya qila olish.
O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi: o‘zlashtirgan bilimlariga tayangan holda mustaqil ravishda o‘zining fizik bilimlarini rivojlantirish, turli didaktik topshiriqlarni bajara olish, o‘z xattiharakatini muqobil baholay olish.
Davlat ta’limi standartlarga asosan ta’lim mazmunining majburiy minimumi:
- Bosim, Bosim kuchi, Bosim birligi, Bosimni topish formulasini bilishi. Bosimga doir masalalar yecha olishi. Olgan bilimlarini hayotida qo’llay olishi.
Dars turi: Yangi bilim beruvchi.
Dars metodlari: “Natural son” usuli, Taxmin va tasdiq mashqi,Taqdimot, Og’zaki bayon, Gutuhda ishlash. “So’z tuzish o’yini”, mustaqil ish, didakdik materialdan foydalanish, tajriba o’tkazish. Evristik(yangi mavzu bo’yicha yo’naltiruvchi savollardan foydalanish.), aqliy hujum.
Dars jihozi,materiallar: Shpris, pichoq, qaychi, knopka, bandak, ombur, ploskogubsi, igna, angushpona. Brusok , Qo’lda yasalgan asbob: qumli idish va 4 tomoniga mixlar qoqilgan taxtacha. Kompyuter. CD disk.Qo’lda yasalgan asbob. Doska, bo’r. Masala va savollar yozilgan kartochkalar
Darsning borishi.
1. Tashkiliy qism. Guruhlarni tashkil etish. (Natural sonlarni ayttirish orqali). Guruhlar nomi “So’z tuzish ” o’yini orqali kelib chiqadi.
1 guruh Nuqtalar o’rniga mustaqil so’zni yozing, natijada hosil bo’lgan atama sizning guruhingizning nomi bo’ladi. Uni taqdim eting “Dinamo......” . Uzunlik o’lchov birligi yordamida hosil qiluvchi kuchni o’lchovchi asbob. (Dinamometr)
2 guruh Nuqtalar o’rniga mustaqil so’zni yozing, natijada hosil bo’lgan atama sizning guruhingizning nomi bo’ladi. Uni taqdim eting . “K.....”. Sanoq soni yordamida hosil qiluvchi jismlarga tezlik beruvchi sabab.(Kuch)
3 guruh Nuqtalar o’rniga mustaqil so’zni yozing, natijada hosil bo’lgan atama sizning guruhingizning nomi bo’ladi. Uni taqdim eting. “.....a”. Sanoq soni yordamida hosil qiluvchi birligi 1m2 bo’lgan skalyar kattalik.(Yuza)
4 guruh Nuqtalar o’rniga mustaqil so’zni yozing, natijada hosil bo’lgan atama sizning guruhingizning nomi bo’ladi. Uni taqdim eting “Bru….” Ichimlik mahsuloti bilan hosil bo’ladigan yog’och taxtachaning nomi. (Brusok)
Taqdimot.(Guruhlar o’z nomini taqdim qiladi. Taqdimotga kerakli asbob va anjomlarni o’quvchilarning o’zi shkaflardan oladi.Taqdimotga tayyorgarlik ko’rish uchun o’quvchilarga 1 daqiqa vaqt beriladi. Taqdimot uchun ham 1 daqiqa vaqt beriladi) 1. Dinamometr. 2. Kuch. 3. Yuza. 4. Brusok.

Download 37.98 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling