Mavzu: Kichkina “s” tovushi va harfini o’rgatish Darsning maqsadi: a ta’limiy
Download 39.75 Kb.
|
Kichik s harfi
- Bu sahifa navigatsiya:
- Asosiy qism
Mavzu: Kichkina “s” tovushi va harfini o’rgatish Darsning maqsadi: a) ta’limiy: “s”tovushi va harfi haqida bilimlar berish,tushunchalarini shakllantirish. b) tarbiyaviy: o’quvchilarni vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash,vatanni sevish his tuyg’ularini rivojlantirish,milliy g’oya tuyg’ularini shakllantirish,tarbiyalash. d) rivojlantiruvchi: o’quvchilarning tovushlarni to’g’ri talaffuz qilish ko’nikmalarini shakllantirish,yozma nutq qo-nun qoidalarini yanada rivojlantirish,erkin, sog’lom fikrlashga o’rgatish. c) kasbiy:o’quvchilarga soatsozlik kasbi haqi- da bilimlar berish berish,kasbga humat va muhabbat hissini singdirish,qiziqtirish. Darsning tipi: Ananaviy-o’tilganlarni mustahkamlovchi,yangi bilimlar beruvchi. Darsning metodlari: savol-javob,tushuntirish, didaktik o’yinlar,subat,hikoya. Darsning jihozi:”Alifbe”darsligi,doska,o’quv qurollari,ko’rgazmali qurollar. Darsning borishi:a)tashkiliy qism: _O’qituvchi-Assalomu alaykum o’quvchilar! _O’quvchilar-Assalomu alaykum! _Voalaykum assalom,yaxshi keldingizmi,hamma sog’-salomatmi,kayfiyatlar a’lomi? _ha _qani menga aytingchi,bugun sinfda kim navbatchi? Ruhangiz-bugun sinfda men navbatchi. _sinf tozaligini bajardingizmi,changlarni artib chiqdingizmi? _ha ustoz, hammasini bajardik! _balli,sinfimiz toza- ozoda bo’lsa sog’lig’mizga foydali.Chang-g’ubor insonning umrini qisqartiradi.Shuning uchun ,aziz bolajonlar,har kungi navbatchilar biroz ertaroq kesinlarda gullarning tuvaklarini,javonlarni,derazalarning tokchalarini artib,doskani dars o’tishga tayyor qilib qo’yishdan hech ham erinmasin,xo’pmi,aytganlarimni bajarasizlarmi? _xo’p ustoz,albatta bajaramiz. _juda yaxshi,xo’sh, bugun darsga kim qatnashmayapti? _bugun darsga Orasta qatnashmayapti. _nega darsga kelmabdi,sababini bilasizlarmi? _ustoz,gripp bo’lib qolibdi. _iya shunaqami,xa mayli sog’ayib ketsin!Hech qachon kasal bo’lmanglar bolajonlar,kunlar sovuq bo’lib boryapti qlin kiyinib yuringlar,uni-buni kiyaman deb xarxasha qilmang,muzdek suv ichmang. _bugun sanamiz nechchi? _bugun 15-noyabr,haftaning ikkinchi kuni seshanba. _noyabr oyini qaysi faslga kiritgan edik? _kuz fasliga _to’g’ri Asosiy qism: _biz kecha qaysi tovushni,harfni o’rgandik? _”ng” harfini _xo’p,”ng” qanaqa tovush ekan,so’zning qayerida kelishi mumkin,qanday bo’g’inga ko’chiramiz? _Jasur-“ng” undosh tovush _Javohir-“ng”so’zning o’rtasida,oxirida kelishi mumkin,biroq hech qachon so’zning boshida kelmaydi.Masalan,bodring,tong,tingla,angla kabi. _malades, Javohir juda yaxshi tushunibdi!Qanday bo’g’inga ko’chirilishini Bonu aytadi. _Bonu-“ng” harfi har doin bir butun holda bo’g’inga ko’chiriladi,hech qachon uni ajratib bo’g’inga ko’chirmaymiz. _ofarin,juda to’g’ri!Xo’sh,uyga vazifa nima berilgan? _uyga vazifa “Bekatta”hikoyasini o’qib o’ganish va maqolni yoddan aytib,ma’nosini aytish berilgan. _hamma tayyormi? _ha,tayyormiz Download 39.75 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling
ma'muriyatiga murojaat qiling