Mavzu:
O’nli kasrlarni
taqqoslash
Sana:______
5-sinf
Mavzu
|
O’nli kasrlarni taqqoslash
|
Maqsad va vazifalar
|
Darsning maqsadi: o’quvchilarga o’nli kasrlarni taqqoslashni o’rgatish..
Darsning ta’limiy vazifasi: o‘quvchilarga o’nli kasrlarni taqqoslash , ular son nurida joylashishi haqida bilim berish va ko’nikmalar hosil qilish.
Darsning tarbiyaviy vazifasi: o’quvchilarni komil inson etib tarbiyalash va tartib-intizomga doimo rioya etishga o’rgatish.
Darsning rivojlantiruvchi vazifasi: o‘quvchilarning mantiqiy fikrlash qobilyatini o’stirish, diqqat va xotirani rivojlantirish..
|
O‘quv jarayonining mazmuni
|
O’nli kasrlarni taqqoslash, miqdorlarni taqqoslash haqida ma’lumot.Mavzuni topshiriqlarni yechish orqali ochib berish.
|
O‘quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi
|
Uslub: Aralash
Shakl: Savol-javob. Jamoa va kichik gruhlarda ishlash.
Vosita: Elektron resurslar, darslik, plakatlar; tarqatma materiallar, internet resurslari, kompyuter texnika vositasi, buklet.
Usul: Tayyor prezentatsiya va slayd materiallari asosida.
Nazorat: Og‘zaki, savol-javob, muhokama, kuzatish.
Baholash: Rag‘batlantirish, 5 ballik reyting tizimi asosida.
|
Darsning rejasi
1.Tashkiliy qism.
2.O’tilgan mavzuni mustahkamlash
va yangi mavzuga zamin tayyorlash: 14 daqiqa
- Fevral oyi sanalari : 3 daqiqa
- Bir lahzalik savol-javob : 6 daqiqa
- Boshqotirma bilan ishlash. : 5 daqiqa
3. Yangi mavzu bayoni: 12 daqiqa
- Aqliy hujum
- Ma’ruza
- Mustaqil ish(guruhlarda ishlash).
4-misol a) 1-guruhga, b) 2-guruhga beriladi.
4.Mustahkamlash va dars yakuni
- Kim epchil-u, kim chaqqon?
- Matematik maqollar.
- Kim ko’p formula yoza oladi?(zaxiradagi shart)
- Oilada nechta o’g’il, nechta qiz?
Do'stlaringiz bilan baham: |